Vizuál

Az Európa Filmdíjas Quo vadis, Aida? nyitja a Lux Filmnapokat

2022.05.09. 10:00
Ajánlom
Jasmila Zbanic lélegzetelállító filmje az Európai Filmdíj abszolút győztese volt 2021-ben, az alkotás elnyerte a legjobb európai film, a legjobb rendező és a legjobb színésznő díját is, emellett Oscar-díjra is jelölték. Május 11-től 13-ig idén is az Uránia Nemzeti Filmszínház ad otthont a Lux Filmnapoknak. 

Az Európai Parlament és az Európai Filmakadémia közös filmes díjára idén is három film versenyez, olyan fajsúlyos és aktuális témákat feldolgozva, mint a háborús konfliktusok tragikus következményei, a homoszexualitás üldözése a 20. században és az Európán kívülről, élhetetlenné vált vidékekről érkező menekültek traumái. A három estén át tartó ingyenes vetítéssorozaton az Urániában látható Jasmila Žbanić Quo vadis, Aida?, Sebastian Meise Great Freedom és Jonas Poher Rasmussen Menekülés/Flee című filmjei. 

A Lux közönségdíjat, amelyet 2020-ban vezettek be az Európai Bizottsággal és az Europa Cinemas nemzetközi mozihálózattal együttműködésben, két korábbi elismerés ötvözete: a Lux filmdíjé, amelyet az EP 2007-ben alapított a kultúra és a sokszínűség iránti elkötelezettség szimbólumaként, valamint a People's Choice Awardé, az Európai Filmakadémia közönségdíjáé.

A Lux filmdíj hagyományaihoz híven az új elismerés, és a hozzá kapcsolódó vetítéssorozat is olyan filmeket helyez reflektorfénybe, amelyeket összeköt az európai identitás kérdésköre és aktuális, az európai embereket érintő társadalmi jelenségek ábrázolása.

A filmszakmai zsűri által kiválasztott három alkotást a tavaszi hónapokban az EU 27 tagállamában, összesen 24 nyelven feliratozva nézhetik meg az érdeklődők. A nézők voksolhatnak kedvenc filmjükre a május 25-ig elérhető online közönségszavazáson. A győztes alkotást - amelyről fele-fele arányban határoznak a közönségvoksok és az EP képviselőinek szavazatai - június 8-án hirdetik ki az Európai Parlament plenáris ülésén, Strasbourgban.

Quo vadis, Aida?

A Lux filmnapokat május 11-én este Jasmila Zbanic Quo vadis, Aida? című háborús drámája nyitja az Urániában. Az Arany Medve-díjas bosnyák rendező alkotása az 1995-ös srebrenicai mészárlás témáját dolgozza fel. A megrázó és feszült dráma főhőse, Aida az ENSZ tolmácsaként dolgozik a szervezet által biztonságos övezetnek nyilvánított, a szerb hadsereg által mégis elfoglalt kisvárosban, ahol bosnyákok tízezrei kerestek menedéket. Kulcsfontosságú információkhoz jut, és mindent megtesz, hogy megmentse férjét és két felnőtt fiát a közelgő tragédiától. A nemzetközi koprodukcióban, kilenc ország részvételével készült alkotás az Európai Filmdíj abszolút győztese volt, a legjobb európai film, a legjobb rendező és a legjobb színésznő díját is elnyerte, emellett a legjobb nemzetközi film Oscar-díjára is jelölték.

Great Freedom

A vetítéssorozat május 12-én az osztrák Sebastian Meise Great Freedom című filmdrámájával folytatódik. A második világháború utáni Németországban játszódó alkotás - amelynek megtekintését csak 18 éven felüli nézőknek ajánlják - egy fiatal férfi kálváriáját mutatja be, akit az NSZK-ban akkoriban még bűncselekménynek számító homoszexualitása miatt újra meg újra bebörtönöznek. Hans életében az egyetlen állandó emberi kapcsolatot rabtársa, a gyilkosságért életfogytiglanra ítélt, megrögzött homofób Viktor jelenti. Egymástól viszolygásuk az évek során sajátos kötelékké alakul, amelyben felszínre kerülnek rejtett félelmeik és a fájdalom. Az osztrák-német koprodukcióban készült film világpremierje Cannes-ban, az Un Certain Regard szekcióban volt, itt a zsűri különdíjával jutalmazták, azóta húsz nemzetközi fesztiváldíjjal, köztük a legjobb operatőr és a legjobb filmzene Európai Filmdíjával ismerték el.

Menekülés/Flee

A harmadik idei versenyfilmet, a dán Jonas Poher Rasmussen Menekülés/Flee (16) című filmjét május 13-án vetítik. A több mint nyolcvan nemzetközi fesztiváldíjjal elismert dán-francia-svéd-norvég koprodukció a mozitörténet első olyan alkotása, amelyet egyszerre jelöltek Oscar-díjra a legjobb animációs film, a legjobb dokumentumfilm és a legjobb nemzetközi játékfilm kategóriában. Egy Dániában élő sikeres akadémikus igaz történetét mutatja be, aki a nyolcvanas években gyermekként, családjával menekülni kényszerült a háború sújtotta Afganisztánból. Miközben Amin a jobb élet reményében különböző nyugat-európai országokban próbált letelepedni, kibontakozó szexuális identitását titkolnia kellett családja előtt. Az anonimitás megőrzése érdekében nagyrészt animációs formában készült filmben Amin és a rendező közötti őszinte beszélgetéseken tárul fel a múlttal szembenézés és az önfelfedezés története.

A szervezők minden résztvevőt arra biztatnak, hogy értékeljék a megnézett filmeket a www.luxaward.eu honlapon. A szavazók közül tíz nyertest sorsolnak ki, akik részt vehetnek a június 8-i strasbourgi díjátadón.

A vetítésekre a belépés díjtalan, jegyeket az Európai Parlament kapcsolattartó irodájának Facebook-oldalán lehet nyerni egy rövid kvízjáték kitöltésével.

Lux filmnapok
Uránia Nemzeti Filmszínház
2022. május 11.-13.

 

Fejléckép: jelenet a Quo vadis, Aida? c. filmből / fotó: Cinefest Filmfesztivál

 

 

Bosnyák háborús dráma, a Quo vadis, Aida? lett a legjobb európai film

Kapcsolódó

Bosnyák háborús dráma, a Quo vadis, Aida? lett a legjobb európai film

Jasmila Zbanic rendező a fiaikat, fivéreiket, férjüket elveszítő srebrencicai nőknek ajánlotta filmjét az Európai Filmdíjak szombat esti átadóján Berlinben. Az online formában megtartott díjátadón Mészáros Márta életműdíjat, Ágh Márton pedig a legjobb európai látványtervezőnek járó díjat vehette át. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Hexa Grace

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról mesél, hogyan futott bele monacói útja során egy műalkotásba, ami múzeumban nem férne el.
Vizuál ajánló

Pixel és folklór – magyar népművészet és fotográfia a 21. században

Hogyan lehet a hagyományokat a jelenben pontosan, érdekesen, megkapóan ábrázolni? Ez a kérdés köti össze a Hagyományok Háza Pixel és folklór című egyedülálló tárlatán kiállító, elismert fotográfusokat.
Vizuál hír

2025-ben kezdődhet az új Nemzeti Galéria építése

Az új épület a Liget Budapest Projekt részeként az egykori Petőfi Csarnok helyén épülhet fel, ám a munkálatok évek óta húzódnak, az eredeti tervek alapján a fejlesztésnek tavaly kellett volna elindulnia.  
Vizuál ajánló

A Millenárisra költözik a kortárs képzőművészet

Október 17. és 20. között Magyarország leggazdagabb képzőművészeti választékával, különleges látogatói élményekkel készül a közönség fogadására a régió legnagyobb nemzetközi kortárs vására, a 14. Art Market Budapest.