Vizuál

Az intézmény történetének legnagyobb adományát kapta a MoMA

2019.02.07. 11:15
Ajánlom
Kétszázmillió dollárt adományozott a Rockefeller család a New York-i Modern Művészeti Múzeumnak (MoMA), az intézmény szerint ez a legnagyobb összegű támogatás, amelyet valaha kapott.

A 2017-ben elhunyt David Rockefeller még életében 100 millió dollárt adományozott a MoMÁnak, amelynek 1929-es megalapítását édesanyja segítette, valamint számos festményét - köztük Gauguin, Matisse, Picasso és Cézanne műveit - átadta a múzeumnak. David Rockefeller 1948-tól 69 éven át, egészen 101 évesen bekövetkezett haláláig tagja volt a MoMa igazgatótanácsának.

MoMa_NY_USA_1-105738.jpg

MoMA New York (Fotó/Forrás: wikipedia)

Az újabb adományt abból az összegből folyósítják, amely David és Peggy Rockefeller gyűjteményének tavalyi árverésén folyt be. A gyűjtemény rekordáron, 832 millió dollárt kelt el.

A támogatás jól jön a múzeumnak, amely június közepétől bő négy hónapra, a felújítási, átalakítási és bővítési munkálatok befejező szakaszának idejére bezár. A 400 millió dolláros (111 milliárd forintos) bővítés lehetővé teszi, hogy csaknem egyharmaddal nagyobb legyen a kiállítótér, 3600 négyzetméterrel toldják meg a jelenleg 12 500 négyzetméternyi kiállítóteret.

The Studio néven új csarnok nyílik kísérleti művészetek, élő előadások és vetítések számára, ez alkotja majd a múzeumegyüttes szívét. További újításként, az otthont adó városhoz való szorosabb kapcsolódásként

új, ingyenesen látogatható galériákat alakítanak ki a földszinten, és csak az emeleti szintek maradnak fizetősek.

Június közepéig bezárnak a jelenleg futó időszaki kiállítások, köztük a spanyol Joan Mirónak szentelt Birth of The World. Az októberi újranyitásra több új időszaki tárlatot rendeznek a múzeum saját anyagából, közte latin-amerikai művekből és afroamerikai művészek alkotásaiból, ez utóbbit együttműködésben a harlemi Studio Museummal.

Az AFP hírügynökség szerint a MoMa tavaly 100 millió dollár adományt kapott David Geffen producertől.

Borítókép: Getty Images Hungary

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A Szépművészetiben ünnepli 10. születésnapját a Textúra

A múzeum a korábbi évadok szövegeiből választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Premier: február 11.
Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.