Vizuál

Az iszlám már régóta itt van Magyarországon

2016.05.15. 08:32
Ajánlom
Az Iparművészeti Múzeum oszmán-török szőnyeggyűjteményénél csak egyetlen múzeum kollekciója nagyobb: nem is csoda, az ugyanis Isztambulban van. A kiállítás kurátora, Pásztor Emese magyar–török együttélésről és a 19. századi orientalizmusról mesélt a tárgyak kapcsán, amelyek a múzeumépület felújítása után nagyobb kiállítótérbe költöznek majd.

- Mire számíthat az, aki az Iszlám művészet című kiállítást készül meglátogatni?

- A kiállítás a múzeum gyűjteményéből mutat be válogatást a 9. és a 19. század közötti, Marokkótól Nyugat-Indiáig terjedő területről származó tárgyi emlékekből. Nem az iszlám történetéről kíván összefogó képet nyújtani, hanem bemutatja a múzeum tulajdonában lévő gyűjteményt: textíliákat, kerámiákat és ötvösmunkákat.

iszlám kiállítás

iszlám kiállítás (Fotó/Forrás: Áment Gellért / Iparművészeti Múzeum)

- Amikor 2013-ban megnyílt a kiállítás, gondoltak arra, hogy az iszlám egyre forróbb téma lesz Európában?

- Három éve még nem érték el ilyen számban a menekültek Magyarországot, de be akartuk mutatni, hogy az iszlám esztétikailag értékes kincsekkel rendelkezik, és több annál, mint amennyit a híradásokból megtudunk róla. Az iszlám kultúra jobban hatott az európaira, mint gondolnánk: a 16–17. századi Magyarországon a törökök, a 19. századi Európában pedig a divat révén. A hódoltság idején a főurak gyakran kaptak diplomáciai ajándékokat, ezekkel a díszes nyergekkel, lótakarókkal, szablyákkal főúri tekintélyüket és pompás megjelenésüket erősítették. Az erdélyi és a magyarországi nemesség jelentős mennyiségű török szőnyeggel rendelkezett, amelyeket asztalterítőként, templomi kárpitként vagy esküvőkön használtak. Bethlen Gábor vagy az Esterházyak az ünnepi alkalmakon a töröktől ajándékba kapott felszerelésekkel díszítették fel a lovaikat és a hintót.

Az erdélyi fejedelmek követeket bíztak meg, hogy vásároljanak Isztambulban értékes tárgyakat, kiállításunkban egy ilyen, arannyal és ezüsttel átszőtt nyeregtakaró is látható. 

Tehát a magyarok nem egyszerűen átvették a török tárgyakat, hanem a saját igényeik szerint alkalmazták őket.

A kaftánokat dolmánnyá, gyerekviseletté alakították, a perzsaszőnyegekből díszes főúri férfiruhák készültek. A kiállításban még egy miseruha is látható, amelynek bélését egy kaftánból alakították át.

Szafavida falkárpit

Szafavida falkárpit (Fotó/Forrás: Iparművészeti Múzeum)

- Sokkal több tárgy van a birtokukban, mint amennyit kiállítottak belőle. Mi alapján válogattak?

- Szeretjük manapság a számokat: jól hangzik, hogy háromezer darabos a gyűjtemény, de egy-egy különlegesség többet ér, mint tucatnyi más. Egy 16. századi perzsa kárpit jóval nagyobb értéket képvisel, mint a török darabok. A kiállítás összeállításában fő szempont volt, hogy mindenből mutassunk valamit. Bár a török anyag nagyobb szerepet kapott, láthatók kincsek Iránból, Irakból, Egyiptomból. Nagy becsben tartjuk például azokat az egyiptomi szövettöredékeket, amelyeket Herz Miksa, a kairói Arab Múzeum (ma Iszlám Művészeti Múzeum) igazgatója adományozott nekünk 1900-ban.

Tudja, mi a szőnyegek Mona Lisája? Kattintson!

- Úgy tudom, eddig nem utazott a kiállítás. Tervezik, hogy elviszik más országokba is?

- Tavaly Isztambulban a Török és Iszlám Művészetek Múzeumával közös kiállítást rendeztünk az oszmán-török szőnyegeinkből, de a teljes kiállítás eddig csak itthon volt látható. Érdeklődtek már Kuvaitból és Sardzsából is, és lehetséges, hogy a múzeum felújítása közben, a megnyitás előtt el is fogadjuk a meghívásukat.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Színház

A magyar kultúra napján mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes műveit

„A debreceniek, a szindarabokon keresztül a város rejtözködő múltját megismerve, joggal lesznek büszkék a debreceniségükre” – mondta Meskó Zsolt, a drámapályázat győztese.
Jazz/World

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Könyv

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Vizuál

Elhunyt Csáji Attila festőművész

A Munkácsy-Mihály-díjas alkotót, az MMA rendes tagját, volt alelnökét életének nyolcvanhatodik évében érte a halál – osztotta meg a hírt a köztestület.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Vizuál gyász

Elhunyt Csáji Attila festőművész

A Munkácsy-Mihály-díjas alkotót, az MMA rendes tagját, volt alelnökét életének nyolcvanhatodik évében érte a halál – osztotta meg a hírt a köztestület.
Vizuál ajánló

Kocsis Ágnes drámájával folytatódik a Filmrendezők klubja

Január 20-án 19 órától a Művész Mozi Buñuel termében Kocsis Ágnes második nagyjátékfilmjével, a Pál Adrienn című alkotással folytatódik a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének sorozata. A rendező a vetítést követően mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál magazin

David Lynch megmutatta, hogy a bennünk rejlő sötétség is lehet csodálatos

David Lynch teljességgel átformálta a kortárs filmművészetről alkotott elképzeléseinket – bár alkotásai időnként túlságosan absztraktak, zavarba ejtőek és rémisztőek, mindemögött egy csodálatos világkép áll, amelyet érdemes megismerni.
Vizuál gyász

Elhunyt David Lynch

Néhány nappal hetvenkilencedik születésnapja előtt elhunyt David Lynch Oscar-életműdíjas filmrendező, festő, fényképész, a kortárs vizuális művészet egyik legkiemelkedőbb alakja.