Vizuál

Az Oppenheimer és a Szegény párák az idei BAFTA legnagyobb esélyesei

2024.01.19. 11:20
Ajánlom
Christopher Nolan háromórás filmjét tizenhárom, míg Jorgosz Lanthimosz alkotását tizenegy kategóriában jelölte a brit filmakadémia. De van miért izgulnia a Barbie, a Megfojtott virágok és az Egy zuhanás anatómiája alkotógárdájának is. 

Nyilvánosságra hozta jelöléseit a Brit Film- és Televíziós Akadémia (BAFTA). Az idei gálát két film uralja: Christopher Nolan az atombomba atyjaként emlegetett elméleti fizikusról, Robert Oppenheimerről szóló életrajzi drámája összesen tizenhárom jelölést kapott. A főszereplő, Cillian Murphy esélyes a brit filmes díjra a legjobb színész kategóriában, emellett a rendező többek között a legjobb film-, rendező- és adaptált forgatókönyv díjára is esélyes. Robert Downey Jr. a háromórás film férfi mellékszereplőjeként kapott jelölést.

A tudós, aki ellopta a tüzet – kritika az Oppenheimerről

Kapcsolódó

A tudós, aki ellopta a tüzet – kritika az Oppenheimerről

Christopher Nolan életrajzi drámája egy végletekig emberi történet, amely az egész emberiséget érinti. Az atombomba atyját sem démonizálni, sem igazolni nem szeretné, ehelyett azt sugallja: J. Robert Oppenheimer nem evilági hatalmak előtt ítéltetett meg.

Tizenegy jelölésével szorosan követi őt Jorgosz Lanthimosz Szegény párák című alkotása (a film január 25-től látható a hazai mozikban), amely ugyancsak esélyes a legjobb film, a legjobb adaptált forgatókönyv, a legjobb brit film kategóriájában, míg a film főszereplője, Emma Stone a legjobb női főszereplőnek járó díjat nyerheti el.

A harmadik helyen Martin Scorsese Megfojtott virágok című filmje áll kilenc jelöléssel, míg az Arany Pálma-díjas Egy zuhanás anatómiája hét díjra esélyes. Andrew Haigh All of Us Strangers című romantikus filmje hat kategóriában lett jelölt, a Barbie és a Saltburn pedig öt-öt kategóriában nyerheti el a díjat.

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Kapcsolódó

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

A legjobb film mezőnyben az Oppenheimer, a Szegény párák, a Megfojtott virágok, az Egy zuhanás anatómiája és a Téli szünet verseng egymással. A brit filmek versenyében tíz produkció közül választják ki a BAFTA-tagok a legjobbat. A jelöltek között van az All of Us Strangers, a Napóleon, a Szegény párák, a Saltburn, a Wonka és az Érdekvédelmi terület is.

A legjobb rendező mezőnyben egyetlen női rendező, az Egy zuhanás anatómiáját készítő Justine Triet szerepel Andrew Haigh (All of Us Strangers), Jonathan Glazer (Érdekvédelmi terület), Christopher Nolan (Oppenheimer), Alexander Payne (Téli szünet) és Bradley Cooper (Maestro) mellett.

A német színésznő, Sandra Hüller az Érdekvédelmi területben és az Egy zuhanás anatómiájában nyújtott alakításáért is esélyes a BAFTA-díjra. Az előbbi filmmel a legjobb színésznő, utóbbiért pedig a legjobb női mellékszereplő kategóriában jelölték.

A legjobb színésznő mezőnyben Hüller mellet Fantasia Barrino (The Color Purple), Carey Mulligan (Maestro), Vivian Oparah (Rye Lane), Margot Robbie (Barbie) és Emma Stone (Szegény párák) neve található. A legjobb színész kategóriában pedig Cillian Murphy (Oppenheimer) mellett Bradley Cooper (Maestro), Colman Domingo (Rustin), Paul Giamatti (Téli szünet), Barry Keoghan (Saltburn) és Teo Yoo (Előző életek) esélyes a trófeára.

A legjobb nem angol nyelvű film-kategóriában az Egy zuhanás anatómiája, a 20 Days in Mariupol, a Szegény párák, A hó társadalma vagy az Érdekvédelmi terület lehet díjazott. Az animációs kategória jelöltjei közé pedig Mijazaki Hajao A fiú és a szürke gém című alkotása mellett a Csibefutam: A csirkefalatok hajnala, az Elemi és a Pókember: A Pókverzumon át című produkció jutott be.

A BAFTA díjátadó gáláját február 18-án rendezik meg Londonban, a Royal Festival Hall-ban. A ceremónia házigazdája David Tennant lesz.

Fejléckép: Jelenet a Szegény párák és az Oppenheimer című filmből (Fotó/Forrás: Fórum Hungary; UIP-Duna Film)

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Kapcsolódó

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.

Semmi különös, csak szerelem – kritika az Előző életek című filmről

Semmi különös, csak szerelem – kritika az Előző életek című filmről

Aki élete során egyetlen alkalommal is feltette magának azt a kérdést, vajon boldogabb lehetett volna-e egy másik emberrel, minden sejtjével érteni és érezni fogja Celine Song drámáját, amely az év egyik legemlékezetesebb filmje. 

Feminista Barbie földbe döngöli a kapitalistákat

Feminista Barbie földbe döngöli a kapitalistákat

A Barbie című filmből megtanulhatjuk, hogy az életet csak akkor tölthetjük fel valódi tartalommal, ha vállaljuk a bukás kockázatát. Nem mellesleg pedig jól kiröhöghetjük a férfiakat és a nagyvállalatokat is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Jazz/World

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Vizuál

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Klasszikus

Ősbemutatóval ünnepli születésnapját a Budapesti Filharmónia Társaság Zenekara

Ünnepi hangversennyel jubilál a 171 éves Budapesti Filharmóniai Társaság november 18-án a Zeneakadémián, Marco Comin olasz karmester vezényletével. A klasszikus kedvencek mellett egy kortárs magyar ősbemutató is helyet kap ezen az esten.
Vizuál

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Vizuál ajánló

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.
Vizuál hír

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.