Vizuál

Az ötvenes évek szűk levegője – kiállítás készül az Árva című filmről

2025.11.26. 13:15
Ajánlom
Árva – A történelem torkában címmel decemberben nyílik kiállítás a BTM Kiscelli Múzeumban, a tárlat fényképek és szövegek segítségével hozza közelebb a látogatókat Nemes Jeles László új filmjéhez, valamint az ötvenes évek hangulatához. 

Magyarország Oscar-díjra nevezett filmje, Nemes Jeles László Árva című alkotása apropóján a BTM Kiscelli Múzeum, a filmet forgalmazó Mozinet és a filmet gyártó Pioneer Pictures kiállítást rendez Árva – A történelem torkában címmel. A tárlat 2025. december 7. és 2026. április 12. között lesz látható a BTM Kiscelli Múzeumban, kurátora Barakonyi Szabolcs fotóművész, látványtervezője az Európa filmdíjas Ágh Márton.

Az Árva Budapesten játszódik az 1950-es években. Főszereplője egy 12 éves fiú, Hirsch Andor. A második világháború utolsó évében született, apja eltűnt a háborúban, anyja egyedül neveli. Egy nap egy idegen férfi jelenik meg: azt állítja, ő a fiú igazi apja. Az Árva története csak részben fikció, Andor a rendező édesapjának, Jeles Andrásnak az alteregója. Nemes László gyerekkorától kezdve sokszor hallotta édesapja családi történetét, így volt tudomása saját gyökereiről is – olvasható a Mozinet közleményében.

Amikor az apák helyét a történelem veszi át – kritika az Árváról

Kapcsolódó

Amikor az apák helyét a történelem veszi át – kritika az Árváról

Mi marad egy nemzetből, ha a múlt elveszi tőle az apákat és a reményt? Nemes Jeles László új filmje a kollektív árvaság és a személyes hiány története, amelyben ráismerhetünk az ’56 utáni magyar társadalom megroppanására.

A forgatókönyvírók nemcsak egy történelmi kor hiteles megmutatására törekedtek, de meg kellett őrizniük a személyes, családi sorsok hitelességét is. „A környezet rekonstruálásához a film alkotói hangsúlyosan fotóalapú nyomozást végeztek, amelyet alapvetően határoztak meg az online fotókeresők és a hozzáférhető archívumok, elsősorban a Fortepan, Magyarország legnagyobb magánkézben lévő, mindenki számára szabadon használható fotógyűjteménye” – idézi a közlemény Barakonyi Szabolcs fotóművészt.

Mint írták, a film előkészítése, a forgatókönyv írása és a film világának megtervezése is tekinthető egy nyomozás eredményének.

A kiállítás szintén nyomozásra hívja a látogatókat.

A képekből, szövegekből felfejthetővé válnak az alkotói szándékok, érezhető az ötvenes évek szűk levegője, megközelíthető a családtörténet. A néző beléphet az Árva egyik ikonikus helyszínére, és bepillantást kaphat abba is, hogyan születnek meg egy film képei.

A kiállítás hétfő kivételével minden nap 10 és 18 óra között látogatható.

További részletek a Kiscelli Múzeum oldalán.

Fejléckép: Jelenet az Árva című filmből (Forrás: Mozinet) 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Krasznahorkai László: „A jó és a gonosz között nincsen semmiféle remény”

A lázadásról, az emberi méltóságról, az angyalokról és a reményről beszélt Krasznahorkai László december 7-én Stockholmban. Az irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett magyar író a Svéd Királyi Tudományos Akadémia ünnepi ülésén magyarul mondott ünnepi beszédet.
Plusz

Záborszky Kálmán, Vári Éva és Visky András is Prima Primissima díjat kapott

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában.
Klasszikus

Ködös tájak, csillogó hangok – a Concerto Budapest londoni koncertjéről

Ismét útnak indult a Concerto Budapest, hogy az Egyesület Királyság és Írország koncerttermeiben szólaltassa meg a magyar és a nemzetközi zeneirodalom szépségeit, és hogy megismételje a két évvel korábbi turné sikereit. Az utolsó előtti állomáson, december 4-én a Cadogan Hallban mi is ott voltunk.
Színház

Négy új taggal bővült a Színházi Kritikusok Céhe

A Színházi Kritikusok Céhe november 25-i közgyűlésén felvette tagjai közé Holpár Annát, Iványi-Szabó Ritát, Purosz Leonidaszt és Szabó Réka Dorottyát – négy fiatal taggal bővült a szakmai szervezet.
Tánc

Budapesten és Pécsett is látható az ukrán Classical Balett társulata

Csajkovszkij halhatatlan zenéje és a balett időtlen remekműve ismét életre kel az Ukrainian Classical Ballet lenyűgöző előadásában. A társulat 2026 tavaszán Budapesten és Pécsett is színpadra viszi a világ egyik legismertebb balettjét, a Hattyúk tavát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A szénégető és az ulti

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, miért rendkívül hálás téma szénégetőket fotózni, valamint arról, ezzel szemben miért hülyeség, ha valaki azért megy Erdélybe, hogy kártyázzon.
Vizuál ajánló

Itt érzem magam otthon – fordulatokkal teli magyar thriller érkezik a mozikba februárban

Holtai Gábor első nagyjátékfilmjében olyan színészek lesznek láthatók, mint Lovas Rozi, Molnár Áron, Gryllus Dorka, Simon Kornél, Szervét Tibor, Znamenák István, Józsa Bettina és Zsurzs Kati. Előzetes a cikkben!
Vizuál hír

Egyik díj a másik után: Paul Thomas Anderson filmje volt a legjobb a New York-i kritikusoknál

A New York-i Filmkritikusok Köre az Egyik csata a másik után című alkotásnak ítélte a legjobb film díját, míg Benicio Del Torót a legjobb mellékszereplőnek választották. Elismerték továbbá Rose Byrne-t, Kleber Mendonça Filhót, valamint a hazájában üldözött Dzsafar Panahit is.
Vizuál magazin

Belépés egy emberen túli világba – More Than Human a LAM-ban

Új, világhírű művészeket felvonultató kiállítással vár a Light Art Museum Budapest: közel negyven látványos installáció, vetítés és immerzív alkotás kínálja a minket körülvevő világ radikálisan új olvasatait.
Vizuál ajánló

Feltárul a titkos Tandori-képtár: először látható a költő rejtett gyűjteménye

A Tandori-házaspár képzőművészeti gyűjteményét évtizedeken át teljes titok övezte, most azonban az Einspach & Czapolai Fine Art galériában először lesznek láthatók a 20. századi magyar művészettörténet szempontjából is kivételes értékű alkotások.