1916
A legelső kép, amely előjön a „szilveszter” kifejezésre a Fortepan archívumában, 1916-ból való. Egészen vidám fotó, tekintve, hogy az I. világháború kellős közepén járunk. Erre azonban talán csak a középen látható két katona jelenlétéből következtethetünk.
1917
Ezen az 1917-es felvételen azonban már jobban érezhető, hogy az I. világháború idején készült. Noha a „Boldog új évet” feliratos táblát tartó katona vigyorog, középen az asztalon egy hatalmas gépfegyver látható a téli, hófedte tájban.
1931
Így töltötte a szilvesztert Babits Mihály 1931-ben, Németh László író lakásán, az Attila út 6-ban (akkor 8. szám alatt) A képen Babits mellett felesége, Török Sophie, születési nevén Tanner Ilona Baumgarten-díjas költő, író látható. Mellettük sorrendben Németh Lászlóné, Farkas Zoltánné, Erdélyi József, Németh László és Illyés Gyula.
1932
Ez a kép annyira szürreális a hatalmas, mérges arcú hóemberrel egy szál gatyában pózoló félmeztelen, izompacsirta férfiakkal, hogy muszáj megmutatnunk az olvasóknak is!
1938
A „modern nő” típusa az 1920-as évekre alakult ki, az I. világháború után: nemcsak öltözködésében, hanem viselkedésében is más volt, mint korábban. Az emancipált nők száműzték a fűzőt, lokálokba jártak mulatni és tüntetőleg bubifrizurát hordtak. Külsejükkel és viselkedésükkel szabadságukat, függetlenségüket hirdették. Csakúgy, mint a képen szereplő nő, aki középen, a társaság előtt a földön ülve vedeli vidáman a pezsgőt 1938 szilveszterén, méghozzá üvegből. Ha tudták volna, hogy a rá következő évben kitör a II. világháború…
1940
A derűs fotón nyoma sincs annak, hogy már javában zajlik a II. világháború. A felhőtlenül szórakozó társaság talán épp azért mulat úgy, mintha minden mindegy lenne, mert Magyarországon akkor még nem hitték el, milyen katasztrófa közeleg. Hamis bizakodásra adhatott okot, hogy 1940. augusztus 30-án megszületett a második bécsi döntés, melynek értelmében Magyarország – egy időre –visszaszerezte a Partium területét, Székelyföldet és Észak-Erdélyt.
1956
Ugrunk egy nagyot az időben és 1956-ban járunk, a forradalom évében, egészen pontosan annak leverése után. A fekete-fehér fotón Medgyesi Mária, Jászai Mari-díjas színművész, a Budapesti Operettszínház örökös tagja látható Várkonyi Zoltán kétszeres Kossuth-díjas színművésszel, filmrendezővel együtt.
1970
Nem múlhatott el szilveszter a legendás Hofi Géza nélkül, évtizedeken át. A felvétel az MTV stúdiója, a Magyar Rádió és a Magyar Televízió Null:nulla című 1970. évi szilveszteri vetélkedőjén készült. Aki szeretné, megnézheti az eredeti felvételt, ide kattintva.
1972
Válogatásunk elején Németh László író lakásán 1931-ben is ott volt Illyés Gyula, aki a rá 41 évvel később készült felvételen is látható. (Balra) Jobbra tőle Déry Tibor író feleségével, Illyés Gyuláné Kozmutza Flórával, mögötte Gombos Katalin színművész áll. A fotón Németh László nincs jelen, és sajnos már Babits sem lehetett velük.
Németh László író lakásán. Balra Illyés Gyula, jobbra Déry Tibor írók, Déry mögött Illyés Gyuláné Kozmutza Flóra, ő mögötte Gombos Katalin színművésznő. 1973 (Fotó/Forrás: Fortepan / Németh László Társaság Szilveszter)
Ismeretlen évből
Vajon min tűnődhet Nagy László Kossuth-díjas költő ezen a felvételen? A Fortepan leírása szerint 1983-ban készült a kép, azonban ez lehetetlen, mivel Nagy László 1978. január 30-án szívinfarktusban elhunyt. Aki tudja esetleg, melyik év szilveszterén kattintott a fotós, ne habozzon megírni nekünk.
+1
Az egyetlen színes fotó igazi kakukktojás a szilveszteri válogatásunkban. A reklámkép a legendás fotóművész, Tóth József Füles egyik 1982-es felvétele. Noha a képen egy ifjú házastársakat imitáló virslipár látható, mi azonnal a szilveszterre asszociáltunk, mivel ez az étel még mindig a szilveszteri menü egyik fő fogását jelenti a malacsült mellett.
Fejléckép: Ismeretlen társaság 1938 szilveszterén (Fotó/Forrás: Fortepan / A R )