Vizuál

Babits Mihály Németh László lakásán – 10+1 szilveszteri fotó a Fortepan archívumából

2022.12.30. 14:55
Ajánlom
Hatalmas hóemberen csücsül két félmeztelen férfi, Illyés Gyula, Babits Mihály és Németh László egy fényképen pózol, Hofi Géza 1970 szilveszterén nevetteti a közönséget – szubjektív, szilveszteri válogatásunkba a Fortepan zseniális archívumából szemezgettünk felvételeket 1916-tól 1982-ig.

1916

A legelső kép, amely előjön a „szilveszter” kifejezésre a Fortepan archívumában, 1916-ból való. Egészen vidám fotó, tekintve, hogy az I. világháború kellős közepén járunk. Erre azonban talán csak a középen látható két katona jelenlétéből következtethetünk. 

1-Fortepan--Horvath-Lajos_ok-135748.jpg

1916 szilvesztere (Fotó/Forrás: Fortepan / Horváth Lajos)

1917

Ezen az 1917-es felvételen azonban már jobban érezhető, hogy az I. világháború idején készült. Noha a „Boldog új évet” feliratos táblát tartó katona vigyorog, középen az asztalon egy hatalmas gépfegyver látható a téli, hófedte tájban. 

janko-attila_ok-135750.jpg

1917 szilvesztere (Fotó/Forrás: Fortepan / Jankó Attila )

1931

Így töltötte a szilvesztert Babits Mihály 1931-ben, Németh László író lakásán, az Attila út 6-ban (akkor 8. szám alatt) A képen Babits mellett felesége, Török Sophie, születési nevén Tanner Ilona Baumgarten-díjas költő, író látható. Mellettük sorrendben Németh Lászlóné, Farkas Zoltánné, Erdélyi József, Németh László és Illyés Gyula.

FortepanNemeth-Laszlo-Tarsasag_ok-135750.jpg

1931 szilvesztere Németh László író lakásán (Fotó/Forrás: Fortepan / Németh László Társaság)

1932

Ez a kép annyira szürreális a hatalmas, mérges arcú hóemberrel egy szál gatyában pózoló félmeztelen, izompacsirta férfiakkal, hogy muszáj megmutatnunk az olvasóknak is!

Fortepan-Fortepan-1932_ok-135750.jpg

Hóemberépítők 1932-ben (Fotó/Forrás: Fortepan / Fortepan )

1938

A „modern nő” típusa az 1920-as évekre alakult ki, az I. világháború után: nemcsak öltözködésében, hanem viselkedésében is más volt, mint korábban. Az emancipált nők száműzték a fűzőt, lokálokba jártak mulatni és tüntetőleg bubifrizurát hordtak. Külsejükkel és viselkedésükkel szabadságukat, függetlenségüket hirdették. Csakúgy, mint a képen szereplő nő, aki középen, a társaság előtt a földön ülve vedeli vidáman a pezsgőt 1938 szilveszterén, méghozzá üvegből. Ha tudták volna, hogy a rá következő évben kitör a II. világháború…

Fortepan--A-R_ok-135750.jpg

1938 szilvesztere (Fotó/Forrás: Fortepan / A R  )

1940

A derűs fotón nyoma sincs annak, hogy már javában zajlik a II. világháború. A felhőtlenül szórakozó társaság talán épp azért mulat úgy, mintha minden mindegy lenne, mert Magyarországon akkor még nem hitték el, milyen katasztrófa közeleg. Hamis bizakodásra adhatott okot, hogy 1940. augusztus 30-án megszületett a második bécsi döntés, melynek értelmében Magyarország – egy időre –visszaszerezte a Partium területét, Székelyföldet és Észak-Erdélyt.

fortepan_146240_ok-135749.jpg

1940 szilvesztere (Fotó/Forrás: Fortepan / Sattler Katalin )

1956

Ugrunk egy nagyot az időben és 1956-ban járunk, a forradalom évében, egészen pontosan annak leverése után. A fekete-fehér fotón Medgyesi Mária, Jászai Mari-díjas színművész, a Budapesti Operettszínház örökös tagja látható Várkonyi Zoltán kétszeres Kossuth-díjas színművésszel, filmrendezővel együtt.

fortepan_127953_ok-135749.jpg

1956 szilvesztere (Fotó/Forrás: Fortepan / Bauer Sándor)

1970

Nem múlhatott el szilveszter a legendás Hofi Géza nélkül, évtizedeken át. A felvétel az MTV stúdiója, a Magyar Rádió és a Magyar Televízió Null:nulla című 1970. évi szilveszteri vetélkedőjén készült. Aki szeretné, megnézheti az eredeti felvételt, ide kattintva.

fortepan_147437_ok-135749.jpg

1970 szilvesztere (Fotó/Forrás: Fortepan / Szalay Zoltán)

1972 

Válogatásunk elején Németh László író lakásán 1931-ben is ott volt Illyés Gyula, aki a rá 41 évvel később készült felvételen is látható. (Balra) Jobbra tőle Déry Tibor író feleségével, Illyés Gyuláné Kozmutza Flórával, mögötte Gombos Katalin színművész áll. A fotón Németh László nincs jelen, és sajnos már Babits sem lehetett velük.

fortepan_115420_ok-135748.jpg

 Németh László író lakásán. Balra Illyés Gyula, jobbra Déry Tibor írók, Déry mögött Illyés Gyuláné Kozmutza Flóra, ő mögötte Gombos Katalin színművésznő. 1973 (Fotó/Forrás: Fortepan / Németh László Társaság Szilveszter)

Ismeretlen évből

Vajon min tűnődhet Nagy László Kossuth-díjas költő ezen a felvételen? A Fortepan leírása szerint 1983-ban készült a kép, azonban ez lehetetlen, mivel Nagy László 1978. január 30-án szívinfarktusban elhunyt. Aki tudja esetleg, melyik év szilveszterén kattintott a fotós, ne habozzon megírni nekünk.

fortepan_220489_ok-135749.jpg

Nagy László költő (Fotó/Forrás: Fortepan / Sólyi Ilona)

+1

Az egyetlen színes fotó igazi kakukktojás a szilveszteri válogatásunkban. A reklámkép a legendás fotóművész, Tóth József Füles egyik 1982-es felvétele. Noha a képen egy ifjú házastársakat imitáló virslipár látható, mi azonnal a szilveszterre asszociáltunk, mivel ez az étel még mindig a szilveszteri menü egyik fő fogását jelenti a malacsült mellett.

fortepan_197014-1_ok-142632.jpg

Reklámfotó 1982-ből (Fotó/Forrás: Fortepan / Tóth József Füles)

Fejléckép: Ismeretlen társaság 1938 szilveszterén (Fotó/Forrás: Fortepan / A R )

Bevinni a tengert a városba – A fővárosi strandfürdők története 

Kapcsolódó

Bevinni a tengert a városba – A fővárosi strandfürdők története 

Zárt kabinokban, úgynevezett úszó-kocsikban fürdőzött a magyar polgár az 1800-as évek elején a Duna-fürdőkben, hogy így rejtse el testét a kíváncsi tekintetek elől. Noha ezek a szerkezetek az igazi testmozgást nem tették lehetővé, de legalább kikapcsolódhattak egy kicsit  a vízparton a nyári hőségben. 

Balett-táncosok a 20. századi Magyarország utcáin – GALÉRIA

Balett-táncosok a 20. századi Magyarország utcáin – GALÉRIA

A balett a 16. század óta rendkívül népszerű színpadi forma, amely folyamatosan elvarázsolja a közönséget: a légies, kecses mozgás mindig csodálat övezte.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A Szépművészetiben ünnepli 10. születésnapját a Textúra

A múzeum a korábbi évadok szövegeiből választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Premier: február 11.
Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.