Vizuál

Bankrablás, perzselő nap és pisztolypárbaj – Sergio Leone-filmhét az Art+ Cinemában

2024.01.04. 14:15
Ajánlom
A Pannonia Movie Kft. következő nagyszabású filmklasszikusokkal foglalkozó maratonja ezúttal a western legnagyobb alakjának műveivel folytatódik: az Art+ Cinemában ugyanis január 11. és 15. között Sergio Leone filmjeit láthatja a közönség eredeti nyelven, magyar felirattal, esetenként 4K minőségben.

Január 11-én a vetítéssorozat a rendező talán legelfeledettebb darabjával indul, a 157 perces Egy marék dinamittal 1971-ből. Ez a Volt egyszer egy vadnyugat spirituális és tematikai folytatása, Leone Amerika-trilógiájának középső darabja (a Volt egyszer egy Amerika pedig a záró), amelyben egy csavargó tolvaj és egy német tulajdonú bányában robbantgató egykori ír forradalmár terveznek bankot rabolni, azonban pénz helyett valami egészen másba botlanak. Az alkotás a vadnyugat végét ábrázolja.

Január 12-én belekezdhetünk aztán a Dollár-trilógiába is: az 1964-es Egy maréknyi dollárért  egy csapásra kitörölhetetlen hatású spagettiwesternhőst faragott Clint Eastwoodból. A műfajteremtésben természetesen a rendezőn kívül Ennio Morricone zenéje is nagy szerepet játszott, a Spanyolországban forgatott olasz mozi pedig az első külföldi vadnyugati film lett, amit az Egyesült Államokban is bemutattak.

A film bandaháborús története felvezeti a későbbi komplexebb sztorikat,

azonban a tájakban digitálisan felújított, 4K verzióban veszhet majd el, aki jegyet vált.

A szervezők január 13-án a Pár dollárral többért (1965) vetítésére várják vissza a western szerelmeseit. A bandaháborút itt egy bankrablást tervezgető szökevény utáni hajsza váltja föl, ám az ikonikus spanyol helyszínek megmaradtak. Az itt látható díszletvárost a stáb meghagyta és a következő évtizedben számtalan más produkció is használta.

Kiszakadva kicsit a trilógiából, január 14-én a főszerepet Henry Fonda és Charles Bronson veszik át, no meg a közel háromórás Volt egyszer egy vadnyugat. Az 1968-as klasszikus szintén felújított 4K-ban lesz látható. Ebben a történetben a Harmonika becenevű férfi bosszút forral nemezise, Frank ellen, aki főnöke utasítására próbálja megszerezni a McBain család földjét, hogy a kiépülő vasút ott is áthaladhasson.

A vetítéssorozatot, valamint a Dollár-trilógiát január 15-én az 1996-os A Jó, a Rossz és a Csúf zárja.

Az ezúttal is a három órát közelítő játékidő alatt hallhatjuk talán a legemblematikusabb Morricone-dallamokat, bár a maestrót azért a korábbi filmeknél se kellett félteni. Ez Quentin Tarantino kedvence, ami nem is csoda úttörő operatőri megoldásai és erőszakossága révén. Címszereplőink itt egy polgárháborúban elásott arany megszerzéséért versengenek.

További részletek az Art+ Cinema oldalán

Fejléckép: Clint Eastwood és Lee Van Cleef a Pár dollárral többért című filmben (Fotó/Forrás: Media Press / Port.hu)

11+1 filmzene, amit hallanod kell Ennio Morriconétól

Kapcsolódó

11+1 filmzene, amit hallanod kell Ennio Morriconétól

Ennio Morricone nélkül nem lenne hős Clint Eastwood, nem lenne mit játszania az óceánjáró zongoristának és nem lenne mennyei a mozi sem. Összeszedtük a legjobb filmzenéit.

10 film, amely rekkenő hőségben játszódik

10 film, amely rekkenő hőségben játszódik

Félresikerült bankrablás, allegorikus rémálom Hollywood képmutatásáról, a kisember ámokfutása, elásott kincset kereső westernhősök, bolygóközi hatalmi játszmák, társadalmi tanmese vagy épp kísértetjárta bakterház. Összegyűjtöttünk tíz filmet, amelyekben a közös nevező a tűrhetetlen forróság.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Jazz/World

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Könyv

Alföldi Róbert huszonnégy színészlegendával készült interjúja olvasható egy kötetben

November 25-én jelenik meg a 21. Század Kiadó gondozásában a Főszerepben című kötet, amelyben Alföldi Róbert huszonnégy lebilincselő beszélgetését olvashatjuk el mások mellett olyan művészekkel, mint Bálint András, Bánsági Ildikó vagy Cserhalmi György.
Klasszikus

Ősbemutatóval ünnepli születésnapját a Budapesti Filharmónia Társaság Zenekara

Ünnepi hangversennyel jubilál a 171 éves Budapesti Filharmóniai Társaság november 18-án a Zeneakadémián, Marco Comin olasz karmester vezényletével. A klasszikus kedvencek mellett egy kortárs magyar ősbemutató is helyet kap ezen az esten.
Vizuál

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Vizuál ajánló

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.
Vizuál hír

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.