A Nemzeti Filmintézet (NFI) 2020 januárja óta nyújt támogatást a televíziós és streamingbemutatásra készülő alkotásokra is pályázati úton. A teljes magyar mozgóképszakma összehangolt tevékenységéért felelős szervezet elkötelezett abban, hogy a mozifilmek mellett tartalmas, kulturális értéket teremtő és a nézők számára különleges élményt nyújtó televíziós alkotások is készüljenek – hangsúlyozták közleményükben, amelyben hírül adták, hogy a szervezet Televíziós Döntőbizottsága Meggyes Krisztina, Csibi László és Surányi András rendezésében készülő alkotásoknak ítélt meg gyártási támogatást.
Hiányzó 10 óra
Meggyes Krisztina kreatív dokumentumfilmje egy partiban droggal elkábított fiatal lány igaz történetét dolgozza fel. A címben szereplő 10 óra arra az időre utal, amelyet az áldozat az italába csempészett drog, közismert nevén a gina hatása alatt magatehetetlenül töltött, kiszolgáltatva támadóinak. Az alkotásra az NFI 40 millió forintos támogatást biztosít. A film producere Szakonyi Noémi Veronika.
Szabadság a hegyen
A Szocializmus hátsó bejárata című alkotás rendezője, Csibi László ismét a Ceaușescu-diktatúra működésére világít rá új dokumentumfilmjében. A Szabadság a hegyen ezúttal a nyolcvanas évekbe kalauzol, amikor az állam hatalmi szervei minden külföldről érkező információt ellenőrzésük alá vontak, így a nagy nemzetközi sportesemények is lekerültek az ország egyetlen televízióadójának képernyőjéről. A Románia országhatáraitól távol eső Belső-Erdélyben ezért az érdeklődők a szomszédos magyar, jugoszláv és bolgár közvetítések vételére alkalmas, improvizált antennák segítségével vonultak a környező dombokra meccset nézni. A „hegyimeccsnézések” korszakát személyes élményeken és visszaemlékezéseken keresztül felidéző alkotás gyártását 9,275 millió forinttal támogatja a Filmintézet, producere Péterffy András.
Testamentum
Két idősíkon játszódik Surányi András fikciós tévéfilmje, amelyben egy művész egy elfalazott helyiséget talál New York-i lakásában, ahol egy régi naplóra bukkan. Az évtizedekkel korábban írt bejegyzésekből megismeri a honvágytól szenvedő „Mester”, azaz Bartók Béla életét, Amerikába érkezését követően. A Bartók emigrációban töltött éveinek traumájára rávilágító alkotás a Filmintézet 300 millió forintos támogatásával készül, producere Dr. Nagy Endre és Barathy Boglárka.
Fejléckép: Bartók Béla (Fotó/Forrás: Zenetudományi Intézet)