Vizuál

Basszus, összetévesztettük Banksyt az olcsó demagógiával

2018.06.26. 10:55
Ajánlom
Gyanús volt. Hogyan tudna valaki, aki nem magyar, a kisvasút ügyről, miért éppen Orbánt festené meg, és egyáltalán: miért nem mozgat meg bennem semmit ez a graffiti a Dob utcában?

A nap, amikor majdnem fotóztam egy igazi Banksyt

Amikor hétfő reggel bementem a szerkesztőségbe, az a hír fogadott, hogy tegnap éjjel óta Banksy-graffiti dísziti az egyik budapesti házfalat a Dob utcában. Mivel luxusnak tartottam, hogy a hír jött hozzám, az újságíróhoz, és nem én mentem a hír után, Zsófi kollégámmal fogtuk magunkat, és leugrottunk az utcára, hogy a saját szemünkkel meggyőződjünk arról, hogy tényleg ott van: Orbán Viktor mint boldog gyerek egy apró Thomas-a-gőzmozdonyt lovagol.

IMG_20180625_100839-103350.jpg

Hamis Banksy-graffiti Budapesten (Fotó/Forrás: Csabai Máté / Fidelio)

Egy-két óra múlva kiderült, hogy a street art mégsem Banksy, az Index kérdezett rá a graffitis aktivista stábjánál, illetve gyanús volt az is, hogy az Orbán-opusz az Instáján sem szerepel.

Még gyanúsabb volt, hogy ez a Banksy-graffiti nem mozgat meg semmit. Aha, kisvasút. Aha, korrupció. Ez az a lé, amiben évek óta egy fél ország fortyog.

Volt néhány olvasónk is, aki számonkérte, hogy miért is foglalkozunk ezzel, miért politizálunk, amikor azt nem igazán szoktunk. És valójában nekik volt igazuk. Mert délután a villamoson ülve végigpörgettem Banksy Instagramját, és feltűnt néhány dolog:

Banksy eddig nem festett meg politikust. Hiába titulálják olyan gyakran politikai aktivistának, soha nem festett meg egyetlen politikust sem. Nem kapott gúnyrajzot Donald Trump, sem Barack Obama, sem Putyin, de még Rodrigo Duterte, Recep Tayyip Erdoğan vagy Kim Dzsong Un sem. Alighanem kisebb csoda lenne, ha éppen Orbán Viktort érné az a furcsa megtiszteltetés, hogy ez a humanista gerillaművész rajta kezdi a sort. Olyan eset viszont többször volt, hogy Banksy stílusában ábrázoltak egy-egy politikust önjelölt művészek – legutóbb épp Trumpot.

girl-with-red-baloon-195642.jpg

Banksy, Girl With Red Balloon (Fotó/Forrás: Flickr)

Egyszerűen fest. De azért nem ennyire. A Guardian szakírója szerint az, hogy Banksy léggömbös kislánya Nagy-Britannia legszeretettebb festménye, az általános hozzá-nem-értés és a hülyeség bizonyítéka, de azért ez nem ilyen egyszerű. Négy-öt éve, a Banksy-őrület tetőfokán a kritikusok eléggé csépelték Banksyt, hurrá-hadjáratnak, olcsó hipszterségnek tartották a tevékenységét. Tény, hogy mint az anti-establishment jelenség Banksy esztétikai megfontolásokon túl is számíthat a rokonszenvre. De a politikai tartalmú alkotásait több humanizmus és széleslátókörűség jellemzi. Banksyt általában jóval több érdekli, mint a pénz. Ez az Orbán-karikatúra viszont nem világít rá többre, mint az anyagi jellegű korrupcióra.

Ügyesebben demagóg. Ha úgy tűnik, Budapesten nem is alkotott, Párizsban valószínűleg igen. A New York Timestól a Metróig ugyanis minden tekintélyes lap megírta, hogy a francia fővárosban hét Banksy-graffiti bukkant fel, amelyek erőteljes politikai tartalommal bírnak. Az egyiken egy fekete bőrű kislány virágmintákkal takar el egy horogkeresztet. Egy másikon egy öltönyös férfi csontot ad egy háromlábú kutyának, de a másik kezében egy fűrészt tart. Egy harmadik darab David „Napóleon átkel az Alpokon” című festményét idézi, de a francia császár arcát egy vörös hidzsáb takarja el. Valljuk be, ezek az alkotások egytől egyig súrolják a demagógia határát. De a kisvasutas Orbán Viktor faék-egyszerűségéhez egyik sem ér fel.

35576051_383350298818807_5617206191055699968_n-194900.jpg

Egy lány rózsaszín damasztmintával takar el egy horogkeresztet. Valószínűleg Banksy műve. (Fotó/Forrás: Instagram)

34787964_502809406803992_218596101446434816_n-194900.jpg

Csontot ad egy háromlábú kutyának. Mit etetnek velünk? Vélhetően Banksy műve, Párizs. (Fotó/Forrás: Instagram)

35532579_1840337976262911_4076301749227356160_n-194856.jpg

Napóleon vörös hidzsábbal. Banksy nem ért egyet a muszlim ruhadarab tiltásával? (Fotó/Forrás: Instagram)

Nem passzív. Ha az olyan Banksy-alkotásokra gondolunk, amelyek erős politikai felhanggal bírnak, észrevehetően nem passzívak. Ahelyett, hogy bűnöst keresne, inkább a lázadó, vagy éppen a rendszerben fulladozó embert mutatja meg – ilyen a virágot dobó, anarchista tüntetőt ábrázoló „The Flower Thrower” (2003), a kisember problémáját megmutató „Follow Your Dreams (Cancelled)” (2010) vagy a palesztin helyzetről szóló „Unwelcome Intervention” (2005).

25440591133_a511126d44_b-200349.jpg

The Flower Thrower (másolat) (Fotó/Forrás: Flickr)

4588415054-200717.png

Follow Your Dreams (Cancelled) (Fotó/Forrás: Banksy honlapja)

31502495-200717.png

Unwelcome Intervention (Fotó/Forrás: Banksy honlapja)

Hétfőn délután a Kétfarkú Kutya Párt a Facebookon jelentette be, hogy ők készítették az ál-Banskyt. „Mindenkinek saját Banksyt” – kommentálták. Lehet, hogy mire ez a cikk megjelenik, a közteresek már lefújják a házfalat a Dob utcában, de nem is baj.

Mert abban politikai preferenciától függetlenül is megegyezhetünk, hogy a tiltakozásnak, a rendszerellenességnek, a meg-nem-alkuvásnak helyt kell adni a művészetben. Akár a házfalakon is, ha elég bátor hozzá a hatalom. De, könyörgöm, akkor az a produktum mondjon valamit. Ne csak annyit, hogy valahol, valaki, sokak szerint fölöslegesen és túl sok pénzből kisvasutat épített.

Nem Banksy, hanem a Kétfarkú műve az Orbán-karikatúra

Kapcsolódó

Nem Banksy, hanem a Kétfarkú műve az Orbán-karikatúra

A nap híre, miszerint Banksy Budapesten járt, és rendszerkritikus graffitiben hagyott nyomot, sajnos mégsem igaz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Grandiózusan szabálytalan és szabálytalanul grandiózus – kritika A brutalistáról

Adrien Brody felejthetetlen módon formálja meg Brady Corbet új, nagyszabású filmjében a fiktív magyar építészt, Tóth Lászlót, akinek történetén keresztül nemcsak egy 20. századi életút jelenik meg, hanem az amerikai kapitalizmus kritikája is. A brutalista kritika.
Vizuál ajánló

Februárban művészet lepi el a Bálnát – jön az Art and Antique!

Február 6. és 9. között rendezik meg az Art and Antique-ot a budapesti Bálnában. Idén 40 galériával és több ezer műtárggyal várja a látogatókat Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vására.
Vizuál ajánló

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Vizuál ajánló

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Vizuál hír

Ladányi Jancsó Jákob rövidfilmjét beválogatták a Berlinale versenyprogramjába

A magyar rendező Élő kövek című alkotását februárban mutatják be a rangos filmfesztivál rövidfilmes versenyprogramjában. Az alkotás főszerepében az Arany Medve-díjas Kizlinger Lilla és Schilling Árpád látható.