Vizuál

Basszus, összetévesztettük Banksyt az olcsó demagógiával

2018.06.26. 10:55
Ajánlom
Gyanús volt. Hogyan tudna valaki, aki nem magyar, a kisvasút ügyről, miért éppen Orbánt festené meg, és egyáltalán: miért nem mozgat meg bennem semmit ez a graffiti a Dob utcában?

A nap, amikor majdnem fotóztam egy igazi Banksyt

Amikor hétfő reggel bementem a szerkesztőségbe, az a hír fogadott, hogy tegnap éjjel óta Banksy-graffiti dísziti az egyik budapesti házfalat a Dob utcában. Mivel luxusnak tartottam, hogy a hír jött hozzám, az újságíróhoz, és nem én mentem a hír után, Zsófi kollégámmal fogtuk magunkat, és leugrottunk az utcára, hogy a saját szemünkkel meggyőződjünk arról, hogy tényleg ott van: Orbán Viktor mint boldog gyerek egy apró Thomas-a-gőzmozdonyt lovagol.

IMG_20180625_100839-103350.jpg

Hamis Banksy-graffiti Budapesten (Fotó/Forrás: Csabai Máté / Fidelio)

Egy-két óra múlva kiderült, hogy a street art mégsem Banksy, az Index kérdezett rá a graffitis aktivista stábjánál, illetve gyanús volt az is, hogy az Orbán-opusz az Instáján sem szerepel.

Még gyanúsabb volt, hogy ez a Banksy-graffiti nem mozgat meg semmit. Aha, kisvasút. Aha, korrupció. Ez az a lé, amiben évek óta egy fél ország fortyog.

Volt néhány olvasónk is, aki számonkérte, hogy miért is foglalkozunk ezzel, miért politizálunk, amikor azt nem igazán szoktunk. És valójában nekik volt igazuk. Mert délután a villamoson ülve végigpörgettem Banksy Instagramját, és feltűnt néhány dolog:

Banksy eddig nem festett meg politikust. Hiába titulálják olyan gyakran politikai aktivistának, soha nem festett meg egyetlen politikust sem. Nem kapott gúnyrajzot Donald Trump, sem Barack Obama, sem Putyin, de még Rodrigo Duterte, Recep Tayyip Erdoğan vagy Kim Dzsong Un sem. Alighanem kisebb csoda lenne, ha éppen Orbán Viktort érné az a furcsa megtiszteltetés, hogy ez a humanista gerillaművész rajta kezdi a sort. Olyan eset viszont többször volt, hogy Banksy stílusában ábrázoltak egy-egy politikust önjelölt művészek – legutóbb épp Trumpot.

girl-with-red-baloon-195642.jpg

Banksy, Girl With Red Balloon (Fotó/Forrás: Flickr)

Egyszerűen fest. De azért nem ennyire. A Guardian szakírója szerint az, hogy Banksy léggömbös kislánya Nagy-Britannia legszeretettebb festménye, az általános hozzá-nem-értés és a hülyeség bizonyítéka, de azért ez nem ilyen egyszerű. Négy-öt éve, a Banksy-őrület tetőfokán a kritikusok eléggé csépelték Banksyt, hurrá-hadjáratnak, olcsó hipszterségnek tartották a tevékenységét. Tény, hogy mint az anti-establishment jelenség Banksy esztétikai megfontolásokon túl is számíthat a rokonszenvre. De a politikai tartalmú alkotásait több humanizmus és széleslátókörűség jellemzi. Banksyt általában jóval több érdekli, mint a pénz. Ez az Orbán-karikatúra viszont nem világít rá többre, mint az anyagi jellegű korrupcióra.

Ügyesebben demagóg. Ha úgy tűnik, Budapesten nem is alkotott, Párizsban valószínűleg igen. A New York Timestól a Metróig ugyanis minden tekintélyes lap megírta, hogy a francia fővárosban hét Banksy-graffiti bukkant fel, amelyek erőteljes politikai tartalommal bírnak. Az egyiken egy fekete bőrű kislány virágmintákkal takar el egy horogkeresztet. Egy másikon egy öltönyös férfi csontot ad egy háromlábú kutyának, de a másik kezében egy fűrészt tart. Egy harmadik darab David „Napóleon átkel az Alpokon” című festményét idézi, de a francia császár arcát egy vörös hidzsáb takarja el. Valljuk be, ezek az alkotások egytől egyig súrolják a demagógia határát. De a kisvasutas Orbán Viktor faék-egyszerűségéhez egyik sem ér fel.

35576051_383350298818807_5617206191055699968_n-194900.jpg

Egy lány rózsaszín damasztmintával takar el egy horogkeresztet. Valószínűleg Banksy műve. (Fotó/Forrás: Instagram)

34787964_502809406803992_218596101446434816_n-194900.jpg

Csontot ad egy háromlábú kutyának. Mit etetnek velünk? Vélhetően Banksy műve, Párizs. (Fotó/Forrás: Instagram)

35532579_1840337976262911_4076301749227356160_n-194856.jpg

Napóleon vörös hidzsábbal. Banksy nem ért egyet a muszlim ruhadarab tiltásával? (Fotó/Forrás: Instagram)

Nem passzív. Ha az olyan Banksy-alkotásokra gondolunk, amelyek erős politikai felhanggal bírnak, észrevehetően nem passzívak. Ahelyett, hogy bűnöst keresne, inkább a lázadó, vagy éppen a rendszerben fulladozó embert mutatja meg – ilyen a virágot dobó, anarchista tüntetőt ábrázoló „The Flower Thrower” (2003), a kisember problémáját megmutató „Follow Your Dreams (Cancelled)” (2010) vagy a palesztin helyzetről szóló „Unwelcome Intervention” (2005).

25440591133_a511126d44_b-200349.jpg

The Flower Thrower (másolat) (Fotó/Forrás: Flickr)

4588415054-200717.png

Follow Your Dreams (Cancelled) (Fotó/Forrás: Banksy honlapja)

31502495-200717.png

Unwelcome Intervention (Fotó/Forrás: Banksy honlapja)

Hétfőn délután a Kétfarkú Kutya Párt a Facebookon jelentette be, hogy ők készítették az ál-Banskyt. „Mindenkinek saját Banksyt” – kommentálták. Lehet, hogy mire ez a cikk megjelenik, a közteresek már lefújják a házfalat a Dob utcában, de nem is baj.

Mert abban politikai preferenciától függetlenül is megegyezhetünk, hogy a tiltakozásnak, a rendszerellenességnek, a meg-nem-alkuvásnak helyt kell adni a művészetben. Akár a házfalakon is, ha elég bátor hozzá a hatalom. De, könyörgöm, akkor az a produktum mondjon valamit. Ne csak annyit, hogy valahol, valaki, sokak szerint fölöslegesen és túl sok pénzből kisvasutat épített.

Nem Banksy, hanem a Kétfarkú műve az Orbán-karikatúra

Kapcsolódó

Nem Banksy, hanem a Kétfarkú műve az Orbán-karikatúra

A nap híre, miszerint Banksy Budapesten járt, és rendszerkritikus graffitiben hagyott nyomot, sajnos mégsem igaz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Vizuál ajánló

Varázslatos bábanimáció érkezik a mozikba karácsonykor

A cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a varázsfény című bábanimáció olyan örökzöldekhez hasonlítható, mint a Mirr-Murr, a kandúr vagy a Misi Mókus kalandjai. Cikkünkben elérhető a film első hivatalos előzetese. 
Vizuál hír

Rekordértékű Zsolnay-vázát árvereznek el a Virág Judit Galéria aukcióján

A galéria december 16-i aukcióján 15 millió forintos kikiáltási árról indul egy Zsolnay óriásváza. Az árverésen Boromisza, Czigány, Czóbel, Mednyánszky és Vaszary remekművei is kalapács alá kerül.
Vizuál ajánló

Filmek a valóságról, a művészet erejével – januárban jön a 10. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál

A jubileumi szemlén a közönség több mint kétszáz vetítésen vehet részt Budapesten, illetve tíz másik nagyvárosban. A legizgalmasabb hazai és nemzetközi dokumentumfilmek mellett az alkotókkal és szakértőkkel is találkozhatunk a fesztivál során. 
Vizuál ajánló

A művészet és az etnográfia termékeny találkozása a Néprajzi Múzeumban

November 30-án megnyílt A kétely felfüggesztése című új, kortárs képzőművészeti kiállítás a Néprajzi Múzeumban. A kiállítótérben a néprajz és a kortárs művészet kérdései, válaszai, képviselői keresztezik egymást.