Az építész épp 100 éve nyitotta meg iskoláját a németországi Weimarban. Európa legjobb képzőművészeit és építészeit gyűjtötte az intézménybe, hogy az itt nevelkedő kreatív alkotók új generációja újrateremtse a világot. A "forma követi a funkciót"-gondolat mentén szerveződő művészeti elveket tükrözi az április 12-i Google doodle is.
Gropius úgy képzelte, hogy a Bauhausban összeolvad a szaktudás, a képzőművészet és a modern technológia. Ennek előfutára a híres dessaui Bauhaus-épület is. Az iskola hatása azonban messze túlmutat az építészeten. A diákok gyakorlatot szerezhettek különféle anyagok megmunkálásában az asztalosságtól a fazekasságon, az ólomüveg- és tapétakészítésen át a tipográfiáig. Megtanulták, hogy ötvözzék a legegyszerűbb tárgy esetében a funkciót és a magas művészeti igényességgel.
A luxustól az indusztriális tömeggyártás felé fordultak. Olyan alkotók tartoztak az iskolához, mint Wassily Kandinsky, Paul Klee, Moholy-Nagy László, Herbert Bayer, Marianne Brandt, vagy a csőbútorokat tervező - szintén magyar - Breuer Marcell. Bár a Bauhaus-t hivatalosan 1933. augusztus 10-én feloszlott, de a diákjai az ott tanultakkal hazatértek a világ 29 országába. Chichagóban és Tel Avivban pedig megalapították az Új Bauhaus-t.
A centenárium kapcsán Budapesten több kiállításon megnézhetjük a Bauhaus alkotásait.
A Ludwig Múzeumban a kortárs reflexiókon keresztül közelítik meg az iskolát.
Bauhaus 100 - Program a mának - Ludwig Múzeum, április 10.– augusztus 25.
A Nemzeti Galériában Weininger Andor munkáiból készült kiállítás,
BAUHAUS 100 “Absztrakt revü” - Magyar Nemzeti Galéria, március 28.– július 28.
A Mai Manó Házban Moholy-Nagy képeiből nyílt kiállítás.
Bauhaus 100. A zseniális kísérletező: Moholy-Nagy László fotográfiái - Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház, március 27.- május 12.
Bauhaus 100 - OSAS - Vasarely Múzeum, március 13.– május 26.