A valós eseményeken alapuló történet az 1848-as szabadságharc leverésének időszakát eleveníti fel és Manszbarth Antal és Szikszai János kálváriájába nyújt betekintést. A bemutató időpontja nem véletlen: a katolikus plébánost és református lelkészt ugyanis július 12-én végezték ki. Halálukról a mai napig megemlékeznek Csákberényben és Nagyigmándon, így a film egyben főhajtás is a két mártír előtt.
Az alkotók, köztük Szikora János rendező fontosnak tartották, hogy minél közelebb hozzák az eseményeket a nézőkhöz, így a filmet az eredeti helyszínen vették fel. Az alkotás elkészítésében a Vörösmarty Színház társulata mellett a Szabad Színház művészei, az Alba Regia Táncegyüttes, a Fehérvári Huszárok Egyesületének tagjai, valamint csákberényi civilek is jelentős szerepet vállaltak. A film operatőre Jancsó Nyika volt.
A díszpremier előtt Csákberény képviselőtestülete köszöntötte az alkotókat, valamint az emlékmű megkoszorúzása mellett posztumusz Csákberény Díszpolgára címet adományozott Sobor Antalnak.
A kitüntetést az író özvegye vette át.
Szikora János köszöntőjében rávilágított, hogy szimbolikusan egy kör bezárult, ugyanis a 172 évvel ezelőtti eseményekből születő könyv előbb a színpadon találta meg új otthonát, majd forgatókönyv készült belőle, amely most már a vásznon él tovább. „A film elkészült, és mi most itt vagyunk, a kezdet helyszínén, Csákberényben.” – mondta a rendező.
A 70 perces film hamarosan országos sugárzásban is látható lesz az MTVA jóvoltából.
Fejléckép forrása: Simon Erika