Budapest 1873. november 17-én jött létre Pest, Buda és Óbuda városának egyesítésével. A főváros születésnapja alkalmából egész napos, a városegyesítés évfordulójához kapcsolódó programokkal várja az érdeklődőket, kicsiket és nagyokat, BTM Vármúzeum november 20-án.
A múzeumi forgatagban állomásról állomásra haladva vehetnek részt a látogatók a korszakot megelevenítő kézműves foglalkozásokon; a korabeli divathoz, építészethez, várostervezéshez kapcsolódó műhelymunkákon; valamint megismerkedhetnek múzeumunk olyan különleges műtárgyaival is, mint a Polyphon zenegép, vagy egy reformkori nyomdagép.
Ajánló a teljes programkínálatból:
Hogyan öltözködtek a gyerekek Pest, Buda, Óbuda egyesítésének idején? – Korabeli öltöztetős baba, viseletek felpróbálása, történetmesélés tárgyakkal, sztorilapokkal. A BTM festményei, gyerekábrázolásai alapján textillel dolgoznak a gyerekek, a nagyon kicsik színezhetnek.
Mivel játszottak a gyerekek a 19. század második felében? – Korabeli gyerekábrázolások felhasználásával megy a foglalkozás, a készítendő tárgy egy kis dob, ami a közelgő adventi időszak okán már lehet akár karácsonyfadísz is.
Bevásárlás a középkorban és ma – Tárgykereső, beszélgetés a vásárlási szokásokról.
Új város születik-Budapest 1873-as címere – A címer színeiből, azok felhasználásával papírvirág-koszorú (fejdíszt) készül. A feladattal a nagyon kicsik is elboldogulnak.
Milyen volt Budapest az egyesítés évében? – Készítsd el a saját utcaképedet! Korabeli fotók, grafikák felhasználásával montázsszerűen saját utcaképet készíthetnek az ügyeskezű látogatók.
Milyen tereptárgyak nem voltak még a rakparton és a dunán 1873-ban? – Egy korabeli fotóba kell „beletenni” vágással – ragasztással az időközben felépült hidat, s e képből készül aztán a mécsestartó borítása. A fotók a Kiscelli Múzeum archívumából származnak.
Muzsika a palotában – Polyphon zenegép melódiái a Budapest – Fény és árnyék-kiállításban, középkori élőzene a kápolnában.
Cseh Tamás Budapestje
- Tóth Eszter Zsófia történész előadása
Időpont: 2021. november 20. 18.00
„Itt van a város, vagyunk lakói. Maradunk itt, neve is van: Budapest” – Cseh Tamás és művészete elválaszthatatlan Budapesttől, a nagyváros élményeitől, a törzshelyeitől. Tóth Eszter Zsófia történész előadásában Cseh Tamás Budapesthez fűződő kapcsolatát mutatja be kiemelve a saját életében fontos helyszíneket: a Vízivárost, az Iskola utcát és azokat a Budapest története szempontjából jelentős helyeket, melyeket megénekelt (Corvin köz, Széna tér).
- Cseh Tamás dalai a Vodku fiai zenekar előadásában
Időpont: 2021. november 20. 19.30
„2010 hideg telén összeültünk egy pesti kocsmában, kézbe vettük a gitárt, a bőgőt és a hegedűt, és Cseh Tamás dalait énekeltük. Megszólalt a Budapest, a Krakkói vonat, a Műcsarnok, a Hatvanas évek és tucatnyi más felejthetetlen dal. Sokan összegyűltünk, a tizenévestől a nyugdíjas korúig mindenféle emberek ültek a székeken, a földön, vagy álltak a fal mellett. Körülnéztünk, és azt láttuk, hogy a szemekből eltűnt a korkülönbség és furcsa szeretem-színe lett mindenkinek. Jó volt elmerülni ebben a másik valóságban és reggel, kabátban ébredve, az ágyon még ott csengett a fülünkben, hogy 'talán volt egy-két este’.”
Fellépnek:
- Bata István (gitár, ének)
- Nemes Janó (fúvós hangszerek, ének)
- Szabó Árpád (hegedű, ének, mandolin)
- Takács Szabolcs (bőgő, gitár)
A teljes programkínálat ide kattintva érhető el!
Belépés múzeumi belépőjeggyel, a szokásos kedvezmények érvényesek.
Online jegyvásárlás itt! >>>
Támogatott tartalom.