Vizuál

Budapestre látogat új filmjével Paolo Genovese

2022.02.14. 09:25
Ajánlom
Február 14-től folytatódik az Itáliai utazás vetítéssorozata az Urániában. A Budapesti Olasz Kultúrintézetttel közös programban klasszikus és új játékfilmek kalauzolnak végig az olasz filmművészet rendkívüli értékein, Paolo Genovese és Alberto Rizzi közönségtalálkozót is tart.

Az olasz tájakhoz, városokhoz kötődő vetítéssorozat programja ezúttal nyolc régiót érint, és elsősorban közép- és dél-olasz helyszínek köré szerveződik.

Hangsúlyos szerephez jut az alkotásokban Róma és környéke, fontos filmek érintik Toszkánát, Emilia-Romagnát és Abruzzót, de ellátogathatunk délre, Campaniába, Basilicatába, Pugliába és Szicíliába is.

A válogatást több évforduló is befolyásolta. Ahogy legutóbb Fellini, úgy most Pier Paolo Pasolini születésének századik évfordulójáról emlékeznek meg egy születésnapjához közeli vetítéssel, amelyen a Mamma Róma című klasszikus kerül mozivászonra. Monica Vittit, aki tavaly novemberben töltötte be 90. évét, első nagy sikerével, A kaland című Antonioni-filmmel ünnepelik. A tavaly elhunyt Lina Wertmüllertől, az első Oscar-jelölt rendezőnőtől pedig Baziliszkuszok című filmjével búcsúznak.

A sorozat filmjeiben Monica Vittin kívül olyan sztárokat láthatunk, mint Anna Magnani, Elio Germano vagy Toni Servillo.  Lesznek közönségtalálkozók is: Paolo Genovese és Alberto Rizzi egy-egy új filmjét kíséri el Budapestre, a vetítések előtt pedig, ahogy már megszokhattuk, az olasz film és kultúra ismerői tartanak bevezetőt.

Csakazelevenekhalnak-133448.jpg

Alberto Rizzi: Csak az elevenek halnak (Fotó/Forrás: Uránia Nemzeti Filmszínház)

A nyitófilm február 14-én az Amerikában is sikeres rendezői karriert befutó Gabriele Muccino A legszebb évek (Gli anni piú belli) című 2020-as romantikus drámája lesz, amely a 80-as évektől követi egy római baráti társaság sorsának, kapcsolatainak fordulatait. A következő filmek is Rómához kötődnek még. A született római Gianni Di Gregorio Világpolgárok (Lontano, lontano) című komédiája három nyugdíjas férfi világgá indulását meséli el. Ezt követi Pasolini klasszikusa, a Mamma Róma Anna Magnani főszereplésével, majd jön Paolo Genovese (A hely, Teljesen idegenek) új romantikus filmje, a hosszú távú párkapcsolatok hőseiről szóló Szuperhősök (Supereroi), amelyet premier előtti vetítésen mutatnak be, ahol a rendezővel is találkozhat a közönség.

Michelangelo Antonioni 1960-ban készült A kaland (L’ avventura) című klasszikusával Szicíliában folytatódik az utazás. Ebben a filmben fedezte fel a világ és Antonioni Monica Vittit.

A kilencvenéves korában nemrég elhunyt színésznő a rendező további négy filmjében játszott főszerepet, köztük Az éjszaka és a Napfogyatkozás című filmekben.

Akaland-133449.jpg

Monica Vitti Michelangelo Antonioni: A kaland c. filmjében (Fotó/Forrás: Uránia Nemzeti Filmszínház)

Májusban Toszkánába visz az út: Paolo Virzì 1997-es kultfilmje, a Piero világa (Ovosodo) a földközi-tengeri kikötővárost, Livornót idézi meg a rendező ifjúkori élményei alapján. Két film erejéig a szomszédos tartomány, Emilia-Romagna és a Pó-síkság tájai is képbe kerülnek: a Csak az elevenek halnak (Si muore solo da vivi) című komédia egy újrakezdés története – rendezője, Alberto Rizzi személyesen is jelen lesz a budapesti vetítésen –, Giorgio Diritti El akartam rejtőzni (Volevo nascondermi) című többszörös díjnyertes életrajzi filmje pedig a különc naiv festő, Antonio Ligabue életét meséli el látványos felvételekkel, Elio Germano főszereplésével. Donatella Di Pietrantonio magyarul is megjelent, Abruzzóban játszódó nagy sikerű kortárs regényéből készült A visszaadott lány (L’Arminuta) című film, Giuseppe Bonito rendezése, amely egy családjától kiskorában elszakított kamaszlány visszailleszkedési drámáját meséli el.  

A sorozat utolsó előadásain Dél-Olaszország vidékein kalandozhatunk. Basilicata és Puglia határát érinti a tavaly elhunyt világhírű rendezőnő, Lina Wertmüller három falusi aranyifjúról szóló Baziliszkuszok (I basilischi) című filmje, amelyet Fellini Bikaborjak című klasszikusához hasonlítanak.

Szintén Puglia a helyszíne az Utálom a nyarat (Odio l’estate) című fergeteges Massimo Venier-komédiának, a magyar nézők számára sem ismeretlen komikus trióval: Aldóval, Giovannival és Giacomóval a főszerepekben. Az út Campaniában ér véget egy ízig-vérig nápolyi kosztümös darabbal, a nápolyi származású Mario Martone Itt én nevetek (Qui rido io) című filmjével. Az alkotás a város 19-20. század fordulóján élt nagy komikusának, a dinasztiaalapító Eduardo Scarpettának állít emléket, egy mai nápolyi világsztárral, Toni Servillóval a főszerepben.

Ittennevetek-133449.jpg

Mario Martone: Itt én nevetek (Fotó/Forrás: Uránia Nemzeti Filmszínház)

Az Itáliai utazás sorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg, a filmeket kivétel nélkül eredeti nyelven, magyar felirattal vetítik. A vetítések előtt szokás szerint az olasz film és kultúra szakértői tartanak bevezetőt.

Itáliai utazás - Tizenkét alkotás Olaszország legújabb filmterméséből és klasszikusaiból
2022. február 14. - 2022. június 22.
Uránia

 

Fejléckép: jelenet Paolo Genovese: Szuperhősök c. filmjéből / fotó: Uránia

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.