Vizuál

Csendben kell kulturális forradalmat csinálni

2016.03.02. 09:16
Ajánlom
Először hagyta el Oroszországot a Jekatyerinburgi Szépművészeti Múzeum egyedülálló avantgárd gyűjteménye: a kivételes anyag egészen május elsejéig látható a Nemzeti Galériában A művészet forradalma címmel. Az orosz múzeum igazgatója, Nyikita Nyikolajevics Korityin a kiállítási anyag jelentőségéről és a múzeumok helyzetéről mesélt nekünk.

- Jekatyerinburg a magyarok többségének ismeretlen város. Hogyan jött az ötlet, hogy a gyűjteményük Budapesten mutatkozzon be?

- A kiállítás létrejötte egy mindkét fél számára szerencsés egybeesés eredménye – amellett, hogy nagyjából egyéves előkészítés előzte meg. Múzeumunk felújítás miatt zárva tart, ennek is köszönhető, hogy a közel negyven darabból álló avantgárd kollekciónk ebben a formában most először elhagyhatta városunkat.

Nyikita Korityin

Nyikita Korityin (Fotó/Forrás: Mester Tibor)

Nagyon izgultam, hogyan állítják majd ki az avantgárd gyűjteményt, de a megvalósítás nagyon jóra és formabontóra sikerült – nálunk ugyanis eddig hagyományos módon, „fehér falakon, nagy termekben” volt látható. A két város egyetemei között, a tudomány területén egyébként már korábban létrejöttek a kapcsolatok, és bízom abban, hogy a mostani együttműködésnek köszönhetően kulturális téren is fejleszthetjük majd. Vannak még különleges alkotásaink, például a kaszlii vaspavilon, ami köré igazán érdekes volna vendégkiállítást létrehozni.

- Jekatyerinburg már Ázsiában található. Hogyan került ez kivételes anyag az Uráli régióba?

- Moszkva és Szentpétervár mellett számos regionális nagyváros múzeumai bírnak avantgárd gyűjteménnyel. Ez a korai szovjet korszaknak köszönhető, hiszen a művészetekben rejlő újító szándék egy ideig még egybeesett az új hatalom forradalom erejébe vetett hitével. Jekatyerinburgba az alkotók saját maguk hozták el műveiket egy kiállításra, később pedig ezek az alkotások egytől egyig a városban maradtak. Az tehát, hogy egy tematikus, állandó anyag jöhetett létre, a történelemnek köszönhető.

- Kazimir Malevics, Vaszilij Kandinszkij, Alekszandr Rodcsenko – számos kitűnő művész munkáját megcsodálhatjuk a tárlaton. Mit emelne ki a gyűjteményből?

- Abból a szempontból, hogy mely alkotásoknak volt a legnagyobb szerepük a művészet alakításában, illetve melyek azok, amelyek értéke anyagiakban kifejezve is a legnagyobb, egyértelmű, hogy Malevics és Kandinszkij áll a központban. A muzeológia szemszögéből mindegyik darab az izmusok korszakának egy megismételhetetlen remekműve. De egyszerű műélvezőként Nagyezsda Udalcova művészetét emelném ki a maga kifejező, vaskos filozófiától mentes letisztultságával.

Nagyezsda Udalcova Konyha, 1915

Nagyezsda Udalcova Konyha, 1915

 - Az orosz avantgárd művészet nyíltan reagált saját korának társadalmi-gazdasági kérdéseire. Mi az, amit ebből a mai befogadó megérthet? Mást jelenthet egy oroszországi szemlélőnek, mint egy külföldinek?

- Nem jelenthet mást, hiszen ezek az alkotások elsősorban a nyugat-európai művészeti térben érvényesítették befolyásukat. Nem titok, hogy a szocialista realizmus megjelenésével ezeket a műveket formalistának bélyegezték és betiltották a Szovjetunióban. Ennek megfelelően úgy vélem, hogy a nyugati közönség, amelyik számára folyamatosan elérhetőek voltak a művek, és amelyik csak távolról figyelte a történelem alakulását Oroszországban, sokkal jobban készen áll ennek a korszaknak a befogadására, mert inkább képes belelátni a lázadás kultúráját, és érzékenyebb arra a tényre is, hogy a művek nagyon közelről ábrázolják egy egész társadalom történeti beágyazottságát és az abból való kitörés vágyát.

98D4BF62-A43E-4F7A-A842-07C26806D697

98D4BF62-A43E-4F7A-A842-07C26806D697

Dmitrij Hvorosztovszkij és az Uráli Filharmonikus Zenekar

2013 nyarán a moszkvai Vörös téren hétezer-ötszáz ember előtt énekelt áriákat és duetteket az operavilág két csillaga, Anna Nyetrebko és Dmitrij Hvorosztovszkij. A sportos alkatú, 1962-ben született sztárbariton kedvelt ruházata a farmernadrág és a póló, de a színpadon is a természetesség híve. A nemcsak bársonyos hangjáról, hanem jellegzetes ősz hajáról is felismerhető művészt a People magazin a világ ötven legszebb férfija közé választotta.

április 2. 19:30 Művészetek Palotája

- A téma mindenesetre izgalmasnak tűnik azoknak is, akik kevésbé ismerik a korszakot. Ön szerint milyen módon lehet a közönséget beinvitálni a múzeumba, és fogékonnyá tenni a művészet iránt?

- Ma Oroszországban az avantgárdnak megvan a moszkvai és a szentpétervári közönsége, de regionális szinten más a helyzet: sokkal kisebb érdeklődéssel kell számolnunk, és ez az érdeklődés ráadásul nehezebben tekint ki abból a szellemi-kulturális térből, amit a szocializmus létrehozott. Nekünk a helyieket kell kiszolgálnunk: aki egyszer eljött a múzeumba, annak a következő alkalommal újat kell mutatnunk. Próbálunk a családokra koncentrálni, művészeket meghívni, illetve különböző előadássorozatokat létrehozni. Nagyjából a lakosság harmada, fél millió ember az, akiket meg lehet és meg is kell céloznunk.

A művészet forradalma

Az 1910-es és 1920-as évek orosz avantgárd művészetének legfontosabb irányzatain végigvezető kiállítás anyaga a Jekatyerinburgi Művészeti Múzeumból érkezett.

A tárlat nemcsak a korszak legfontosabb alkotóit vonultatja fel, hanem a történelem viharos eseményeit, a forradalmi korszak atmoszféráját is megeleveníti korabeli dokumentumokon keresztül; az orosz avantgárd kivételes művészi aktivitása ugyanis csak az orosz társadalom jellegzetességeinek ismeretében és a történések sodrában értelmezhető. A Jekatyerinburgi Múzeum büszkesége, Vaszilij Kandinszkij és Kazimir Malevics egy-egy remekműve szintén szerepel Budapesten.

január 29.–május 1. Magyar Nemzeti Galéria

- Művészeti központtá válhat-e majd Jekatyerinburg?

- Ez tulajdonképpen már megtörtént, hiszen a régióban nálunk van az egy főre jutó legtöbb színház, kiállító- és koncertterem, illetve dalszínház. A mi városunk rendelkezik az egyik legismertebb filharmóniai társasággal, valamint az opera- és balett-társulatunk is méltán világhírű; utóbbiak folyamatosan 90% körüli átlagos nézőszámmal dolgoznak. Elmondható tehát, hogy Jekatyerinburg vezető szerepet vállal azokban a komoly változásokban, amelyek a Szovjetunió széthullása óta, mindenfajta meghirdetett kulturális forradalom nélkül végbementek az országban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?