Vizuál

Csináld és tanulj!

2012.07.20. 09:31
Ajánlom
A művészetpedagógiát az alkotás metaforájaként értelmező Bodócky-tárlat a Magyar Történeti Múzeum Budapest Kiállítótermében tekinthető meg július 29-ig.

A Do it - A tanítás mint alkotás című kiállítás Bodócky István, Munkácsy-díjas festőművész negyvenéves művészetpedagógiai munkásságát mutatja be, közel hatvan tabló segítségével. Bodócky 1974-ben lett a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola művésztanára, 1993-tól az Iparművészeti Egyetem tanárképző tanszékén is oktat. Ő szerkesztette a Tölgyfa-program vizuális nevelési tankönyvcsaládot, illetve ő útjára a rajztanároknak szóló irany.hu információs folyóiratot is. A kiállított tablókon - egykori tanítványainak munkáival, illetve saját műveivel illusztrálva - egy-egy tanítási szempont, módszer, feladat, téma jelenik meg. Önarcképkészítés, kreativitás-fejlesztés, a téralakítás és a térformálás kihívásai. "Úgy gondolom, hogy munkánk során a tanítványaimmal kölcsönösen formáltuk egymást. Nemcsak én neveltem őket, hanem én is nevelődtem mellettük, ők is formáltak engem. Ezt jelképezi a gubó formájú térkollázs, amelyet a tárlatra készítettem" - mondja Bodócky, aki elsősorban azoknak a növendékeinek ajánlotta kiállítását, akiktől tanári munkája során maga is rengeteget tanult.

A tárlat címében szereplő Do it (angolul: tedd, csináld) egyébként több egyszerű felszólításnál. Odafordulást, figyelmet, bizalmat is jelent, s egyszersmind egy gyűjtemény elnevezésére is utal, amelyet Hans Ulrich Obrist és Christian Boltanski állítottak össze. A konceptuális művekből álló kollekcióban az alkotások nem többek a kiötlők utasításainál. Ezek alapján az elgondolt műveket bárki megvalósíthatja. „Hiszen - teszi hozzá a festőművész - a tanítás művészeti alkotó tevékenység, aminek lényege az alakítás, amely során az alkotó és a médium kölcsönös együtthatásban van egymással, a tanár és a diák állandó interakciója mindkét aktív résztvevőt alakítja, formálja." Ennek szellemében Bodócky pedagógiai tevékenységét is sajátos művészeti projektként, befejezhetetlen és mindig változásban lévő konceptuális műként mutatja be, kiragadott példákkal idézve fel a tanítási folyamatot. A kiállításon azokat a számára is roppant érdekes és inspiráló "válaszokat" állítja saját munkái mellé, amelyeket diákjai ötlöttek ki az általa felvetett problémákra.

"Ez több is és kevesebb is, mint egy tudományos, rendszerező bemutatás lenne. Több, amennyiben egyszerre megragadhatóbb, kevesebb, amennyiben koherensnek, lezártnak tüntet fel egy hosszú idő alatt fokozatosan alakuló, pedagógiai gyakorlatot." - vallja a művész. A tárlat július 29-ig látogatható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Vizuál

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

A fotózás Oscarjára esélyes a Fidelio állandó vendégszerzője

Hegedűs Ákos / morpho, a Fidelio állandó vendégszerzője screenagerektől szóló sorozatával bekerült a rangos International Photography Awards utolsó fordulójába.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Van az a pénz

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról elmélkedik, vajon mi lehet a valódi ok amögött, hogy az Oasis ismét összeáll egy turné erejéig. 
Vizuál ajánló

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.
Vizuál ajánló

Street Up Fesztivál a pécsi Zsolnay Negyedben

Még szeptember folyamán látogatható a pécsi Street Up Fesztivál három lenyűgöző urban art kiállítása, amelyek betekintést engednek a street art és gördeszkakultúra világába, valamint a legendás Jacques Villeglé munkásságába.
Vizuál hír

Első önálló nemzetközi kiállításon az ikonikus absztrakt művész, Lantos Ferenc alkotásai

A Zsdrál Art Galéria Lantos Ferenc-anyaga első alkalommal mutatkozik be nemzetközi múzeumban önálló kiállítás keretében szeptember 6-án Szlovákia egyik legfontosabb kortárs művészeti kiállítóterében, a Danubiana Meulensteen Art Museumban.