Vizuál

Csináld és tanulj!

2012.07.20. 09:31
Ajánlom
A művészetpedagógiát az alkotás metaforájaként értelmező Bodócky-tárlat a Magyar Történeti Múzeum Budapest Kiállítótermében tekinthető meg július 29-ig.

A Do it - A tanítás mint alkotás című kiállítás Bodócky István, Munkácsy-díjas festőművész negyvenéves művészetpedagógiai munkásságát mutatja be, közel hatvan tabló segítségével. Bodócky 1974-ben lett a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola művésztanára, 1993-tól az Iparművészeti Egyetem tanárképző tanszékén is oktat. Ő szerkesztette a Tölgyfa-program vizuális nevelési tankönyvcsaládot, illetve ő útjára a rajztanároknak szóló irany.hu információs folyóiratot is. A kiállított tablókon - egykori tanítványainak munkáival, illetve saját műveivel illusztrálva - egy-egy tanítási szempont, módszer, feladat, téma jelenik meg. Önarcképkészítés, kreativitás-fejlesztés, a téralakítás és a térformálás kihívásai. "Úgy gondolom, hogy munkánk során a tanítványaimmal kölcsönösen formáltuk egymást. Nemcsak én neveltem őket, hanem én is nevelődtem mellettük, ők is formáltak engem. Ezt jelképezi a gubó formájú térkollázs, amelyet a tárlatra készítettem" - mondja Bodócky, aki elsősorban azoknak a növendékeinek ajánlotta kiállítását, akiktől tanári munkája során maga is rengeteget tanult.

A tárlat címében szereplő Do it (angolul: tedd, csináld) egyébként több egyszerű felszólításnál. Odafordulást, figyelmet, bizalmat is jelent, s egyszersmind egy gyűjtemény elnevezésére is utal, amelyet Hans Ulrich Obrist és Christian Boltanski állítottak össze. A konceptuális művekből álló kollekcióban az alkotások nem többek a kiötlők utasításainál. Ezek alapján az elgondolt műveket bárki megvalósíthatja. „Hiszen - teszi hozzá a festőművész - a tanítás művészeti alkotó tevékenység, aminek lényege az alakítás, amely során az alkotó és a médium kölcsönös együtthatásban van egymással, a tanár és a diák állandó interakciója mindkét aktív résztvevőt alakítja, formálja." Ennek szellemében Bodócky pedagógiai tevékenységét is sajátos művészeti projektként, befejezhetetlen és mindig változásban lévő konceptuális műként mutatja be, kiragadott példákkal idézve fel a tanítási folyamatot. A kiállításon azokat a számára is roppant érdekes és inspiráló "válaszokat" állítja saját munkái mellé, amelyeket diákjai ötlöttek ki az általa felvetett problémákra.

"Ez több is és kevesebb is, mint egy tudományos, rendszerező bemutatás lenne. Több, amennyiben egyszerre megragadhatóbb, kevesebb, amennyiben koherensnek, lezártnak tüntet fel egy hosszú idő alatt fokozatosan alakuló, pedagógiai gyakorlatot." - vallja a művész. A tárlat július 29-ig látogatható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Könyv

Fiatalok hangok, megdöbbentő írások – kihirdették az első élet.történet. pályázat győzteseit

Kihirdették a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány által indított első élet.történet pályázat díjnyertes írásait. Volt, aki novellában, más esszében vagy versben írta meg fiatal életének tapasztalatait. A nyertes írásokból részlet is olvasható cikkünkben.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

5+1 kihagyhatatlan program a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg a Moz.Go – Magyar Mozgókép Fesztivált. A vetítések mellett számos különleges kísérőprogram is várja a vendégeket, ezekből választottuk ki azokat, amelyeket szerintünk semmiképp sem érdemes kihagyni.
Vizuál hír

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tarvágás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy sajnálatos aktualitás kapcsán ír arról, hogyan alakult át teljesen a Holdvilág-árok és környezete. 
Vizuál hír

Új filmet forgat Pedro Almodóvar

Az Oscar-díjas spanyol rendező Keserű karácsony című filmje a gyász feldolgozásáról szól, valamint arról, hogy az élet és a fikció néha elválaszthatatlanul összekapcsolódik.