Vizuál

Csontváry gyerekszemmel

2011.11.02. 14:46
Ajánlom
Múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és a megvásárolt jegy mellé járó ajándék tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket a Móra Ferenc Múzeum Csontváry-kiállításán novemberben.

A kezdeményezés célja, hogy a betérők a vizuális élmény mellett megismerhessék a festményeken elrejtett titkokat és szimbólumokat, a kult-státuszú alkotások elkészültének hátterét és Csontváry életének legfontosabb eseményeit. A Múzeumi Matiné foglalkozásain a képzőművészet, az irodalom, a néprajz és a biológia szemszögéből ismerhetik meg a kicsik Csontváry festményeit. Minden szombaton délelőtt 10 órától megtudhatják, milyen titkokat rejtenek a képek, milyen fontos szereppel bírt a cédrusfa az ókori kultúrákban, megfesthetik saját Magányos cédrusukat és azt is megfigyelhetik, milyen jellegzetes természeti adottságokkal bírnak Csontváry festményei.

A Múzeumi Matiné programsorozata folyamatosan várja az érdeklődő gyerekeket színes múzeumpedagógiai foglalkozásokkal. Élményszerűen, a Móra Múzeum gyűjteményeinek és kiállításainak felhasználásával találkozhatnak a gyerekek a régi idők embereinek életével, szokásaival, ünnepeivel és mindennapjaival.

A Csontváry Múzeumi Matinék időpontjai és témakörei:

Vissza Csontváryhoz!
Képzőművészeti foglalkozás
További titkok felfedezése a festményeken és a matinésok közös magányos cédrusának megalkotása.
November 5.
Foglalkozásvezető: Ruszné Rácz Ildikó

Éter, föld, tűz, víz és levegő, a világ végső összetevői
Irodalmi foglalkozás
Weöres, Kányádi, Pilinszky verseit olvasva közelebb férkőzhetnek a gyerekek a minket körülvevő rejtélyes világhoz. A verseken kívül elsősorban Csontváry lenyűgöző festményeit és az érzékszerveket, az emlékeket hívják majd segítségül. Aki teheti, vigyen magával régi családi fényképeket.
November 12.
Foglalkozásvezető: Csizmazia Kincső

Életfától a Magányos cédrusig - Egyetemes és népi szimbólumok Csontváry képein
Néprajzi foglalkozás
Milyen szimbólumokat használt a festő? Mit jelképez az életfa? Hány ezer évig él a cédrusfa és milyen szerepet játszott az ókori kultúrában? Miért szent fa a cédrus? Mit gyógyít a cédrus olaja és hamuja? Ezekre a kérdésekre keresik a választ játékos formában a foglalkozáson, majd mindenki megalkotja a saját életfáját.
November 19.
Foglalkozásvezető: Dr. Szűcsné Kopasz Kinga

Csontváry a természetben, a természet Csontváry képein
Természetismereti foglalkozás
A Csontváry által festett természeti környezetről a mediterrán vidékektől a Kárpátokig.
November 26.
Foglalkozásvezető: Nyilas István

A tárlatvezetések időpontjai:
November 7., 14., 21., 28. hétfő 16:00
November 9., 16., 23., 30. szerda 16:00
November 10., 17., 24. csütörtök 17:00
November 4., 11., 18., 25. péntek 14:00
November 5., 12., 19., 26. szombat 14:00
November 13., 20., 27. vasárnap 15:00

Csontváry visszatér
Móra Ferenc Múzeum (Szeged) és Koszta József Múzeum (Szentes)
2011. október 15 - 2011. december 12. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Klasszikus

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál interjú

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Vizuál hír

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.
Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.