A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében megnyitott Vonzások és változások című kiállításra a Kogart kezdeményezésére több mint 50 magyar magángyűjtő adta kölcsön 65 nagy művész XVIII-XIX. századi remekeit, amelyeket évtizedek óta nem láthatott a magyar közönség. A 113 éven át lappangó remekmű a Virág Judit Galéria 2012-es téli aukcióján bukkant fel: ismeretlen gyűjtő adta be, ismeretlen gyűjtő vásárolta meg - 240 millió forintért.
A kivételes művészettörténeti kuriózumot igyekszünk majd egy hasonlóan kvalitásos alkotással pótolni. Azok sem fognak csalódni, akiknek április 11-ig nem sikerül eljutniuk a Nemzeti Múzeumba - mondta Fertőszögi Péter, a kiállítás kurátora, a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnöke. A gyűjtők kincsei közül itt láthatja a nagyközönség egyebek közt Markó Károly és Lotz Károly festményét, Paál László titokzatos erdei képeit és Mednyánszky László lenyűgöző műveit, Munkácsy Mihály híres, de ritkán látott kompozícióit, Rippl-Rónai József és Szinyei Merse Pál alig kiállított remekeit.
A jelenből nézve ez a két évszázad idilli harmóniát áraszt, legalábbis a társadalom által elfogadott eszmék jelentése és jelentősége tekintetében. A 20. századi művészet által felrúgott tabuk ebben a korszakban még éltek és virultak. Az elitkultúra még bőven elkülönült a tömegkultúrától, hiszen mindaz, amit a kiállításon láthatunk, az elit kultúrája. Azoké a műgyűjtőké, akik nem csupán a művészeteket támogatták műtárgyvásárlásaikkal, de adakoztak a társadalmi szervezetek életre hívására is. Ennek köszönhető a kiállítást befogadó intézmény, a Nemzeti Múzeum létrejötte is. Ugyanezekben a termekben a 19. század közepétől a Nemzet Képtára volt, így különösen izgalmas, hogy újra egy magángyűjteményekből összeállított kiállításban szemlélheti meg a közönség a 18-19. század magyar festészeti kincseit.
A kiállítás alkalmából a KOGART és a Nemzeti Múzeum közös kiadásban jelentette meg a Vonzások és Változások című látványos albumot, amelyben négy ismert művészettörténész 172 oldalon, a kiállítás képeinek mintegy 130 színes reprodukciójával illusztrálva mutatja be a korszakot.
A tárlat július 21-ig látogatható a Magyar Nemzeti Múzeumban.