A pár hónapos hoax forrása a Village Voice New York-i hetilap szatirikus cikke és főleg annak címe volt (Damien Hirst (1965-2012): In Memoriam) - a kritikus nem volt éppen jó véleménnyel az alkotóról. Halálának így elterjedt álhíre karrierjéhez mérten viszont igazán nem nagy szám. Először 1988-ban lehetett hallani felőle, akkor keltette fel például a reklámguru Charles Saatchi figyelmét is: egy elhagyatott raktárépületben rendezett kiállítást Freeze (Fagy) címmel saját és évfolyamtársai műveiből a Goldsmith College művészeti főiskola hallgatójaként. A Young British Artists csoport (avagy YBA, britart) ma legismertebb alakja a kilencvenes évek óta a toppon van a brit művészeti szcénában. Egyszemélyben lett hipergazdag gyűjtő (a Sunday Times gazdagokat rangsoroló listáján 2010-ben 215 millió fontra becsülték a vagyonát), businessman és művész. Installál, dolgozik szobrászként és festőként, 1995-ben megkapta a Turner-díjat is.
A halál minden területen központi szerepet játszik életművében. Előszeretettel dolgozik többek között halott állatok formaldehidben megőrzött, üvegvitrinben tárolt alakjaival - így tehénnel, báránnyal vagy cápával is (utóbbival kapcsolatos, meghatározó munkája 2004-ben 6,5 millió fontért kelt el). 2007 júniusában a White Cube galériában kiállított alkotása, a For the Love of God (Isten szerelmére) pedig egy olyan emberi koponya, amit összesen 8,601 gyémántból készített el. Mindezt úgy is meg lehet fogalmazni, hogy az emberi lét alapvető kérdései foglalkoztatják - az élet törékenysége, a halál fogalmától való idegenkedés, a szeretet és a vágy természete.
Andy Warholhoz hasonlóan ő sem hagyta csak úgy elmenni maga mellett korának nagy zenészeit - például ő rendezte a Blur egyik videoklipjét, vagy a Red Hot Chili Peppers legújabb, I'm With You című albumának legyes-kapszulás borítóját is. Festészete leginkább a minimalista, pöttyöket ábrázoló képekről ismert - saját bevallása szerint ő maga mindössze öt ilyet készített el, a többit pedig az asszisztensei. A Village Voice kritikusa által nem igazán méltatott, március 16-án bezárt The Complete Spot Paintings: 1986-2011 című kiállításán 331, kémiai vegyület címével ellátott vásznon jelentek meg a nevezetes pöttyök. A képeket a világon mindenfelé, összesen tizenegy Gagosian-galériában lehetett látni egyszerre.
A Tate Modern áprilisban induló retrospektív kiállításán az elmúlt húsz év munkái kerültek össze - több mint hetven alkotást lehet megnézni, a legutóbbi szeptemberben készült el. Damien Hirst saját bevallása szerint 1996-ban David Bowie-nak azt mondta: "Soha életemben nem fogom megmutatni az alkotásaimat a Tate Modernben. A múzeumok csak halott művészeknek valók".
A kiállítást április 4-től szeptember 9-ig lehet látni a londoni Tate Modernben.