Vizuál

Damien Hirst él és kiállít

2012.04.11. 08:02
Ajánlom
Idén januárban terjedt el a hír, hogy a kortárs képzőművészet egyik fenegyereke meghalt - valahogy úgy, mint Paul McCartney 1966-ban. Hirst valójában éppen életmű kiállítását élvezheti: a retrospektív április 4-én nyílt meg a londoni Tate Modernben.

A pár hónapos hoax forrása a Village Voice New York-i hetilap szatirikus cikke és főleg annak címe volt (Damien Hirst (1965-2012): In Memoriam) - a kritikus nem volt éppen jó véleménnyel az alkotóról. Halálának így elterjedt álhíre karrierjéhez mérten viszont igazán nem nagy szám. Először 1988-ban lehetett hallani felőle, akkor keltette fel például a reklámguru Charles Saatchi figyelmét is: egy elhagyatott raktárépületben rendezett kiállítást Freeze (Fagy) címmel saját és évfolyamtársai műveiből a Goldsmith College művészeti főiskola hallgatójaként. A Young British Artists csoport (avagy YBA, britart) ma legismertebb alakja a kilencvenes évek óta a toppon van a brit művészeti szcénában. Egyszemélyben lett hipergazdag gyűjtő (a Sunday Times gazdagokat rangsoroló listáján 2010-ben 215 millió fontra becsülték a vagyonát), businessman és művész. Installál, dolgozik szobrászként és festőként, 1995-ben megkapta a Turner-díjat is.

A halál minden területen központi szerepet játszik életművében. Előszeretettel dolgozik többek között halott állatok formaldehidben megőrzött, üvegvitrinben tárolt alakjaival - így tehénnel, báránnyal vagy cápával is (utóbbival kapcsolatos, meghatározó munkája 2004-ben 6,5 millió fontért kelt el). 2007 júniusában a White Cube galériában kiállított alkotása, a For the Love of God (Isten szerelmére) pedig egy olyan emberi koponya, amit összesen 8,601 gyémántból készített el. Mindezt úgy is meg lehet fogalmazni, hogy az emberi lét alapvető kérdései foglalkoztatják - az élet törékenysége, a halál fogalmától való idegenkedés, a szeretet és a vágy természete.

Andy Warholhoz hasonlóan ő sem hagyta csak úgy elmenni maga mellett korának nagy zenészeit - például ő rendezte a Blur egyik videoklipjét, vagy a Red Hot Chili Peppers legújabb, I'm With You című albumának legyes-kapszulás borítóját is. Festészete leginkább a minimalista, pöttyöket ábrázoló képekről ismert - saját bevallása szerint ő maga mindössze öt ilyet készített el, a többit pedig az asszisztensei. A Village Voice kritikusa által nem igazán méltatott, március 16-án bezárt The Complete Spot Paintings: 1986-2011 című kiállításán 331, kémiai vegyület címével ellátott vásznon jelentek meg a nevezetes pöttyök. A képeket a világon mindenfelé, összesen tizenegy Gagosian-galériában lehetett látni egyszerre.

A Tate Modern áprilisban induló retrospektív kiállításán az elmúlt húsz év munkái kerültek össze - több mint hetven alkotást lehet megnézni, a legutóbbi szeptemberben készült el. Damien Hirst saját bevallása szerint 1996-ban David Bowie-nak azt mondta: "Soha életemben nem fogom megmutatni az alkotásaimat a Tate Modernben. A múzeumok csak halott művészeknek valók".

A kiállítást április 4-től szeptember 9-ig lehet látni a londoni Tate Modernben.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Színház

Színház az egész világ? – néhány elgondolkodtató idézetet gyűjtöttünk össze a színházi világnap alkalmából

Shakespeare maximáját jól ismerjük, de azt már kevesebben tudjuk: milyen bonmot-val reagált erre Paul Beatty, mi baja volt Diderot-nak a színházzal, és hogyan állíthatta Váradi Hédi bármiféle arisztokraticizmus nélkül, hogy a színház a kiválasztottaké.
Színház

Samiha Ayoub üzenete a színházi világnapon

1962 óta ünnepeljük a színházi világnapot március 27-én. Ebből az alkalomból minden évben egy jelentős színházi személyiség fogalmazza meg üzenetét a művészeknek és a közönségnek. Idén az egyiptomi Samiha Ayoub osztotta meg gondolatait.
Vizuál

Egy magányos ember a csöndben – megnéztük a Goya mesterművei című dokumentumfilmet

A Művészet templomai sorozat legújabb része, a Goya mesterművei című dokumentumfilm az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière utolsó spanyolországi útját örökíti meg, ezen keresztül összefűzve az ő, Buñuel és Goya életútját.
Klasszikus

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Egy magányos ember a csöndben – megnéztük a Goya mesterművei című dokumentumfilmet

A Művészet templomai sorozat legújabb része, a Goya mesterművei című dokumentumfilm az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière utolsó spanyolországi útját örökíti meg, ezen keresztül összefűzve az ő, Buñuel és Goya életútját.
Vizuál ajánló

Nagyvásznon láthatjuk a Tóth János munkásságát bemutató dokumentumfilmet

Március 31-én különleges vetítés keretében nézhetjük meg az Urániában Medvigy Gábor és Bollók Csaba egész estés dokumentumfilmjét, A kinematográfust, Molnár Piroska narrációjával.
Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: A magányos biciklista

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos, aki ezúttal arról gondolkodott el, vajon mennyi időnk maradt elkerülni a klímakatasztrófát.
Vizuál ajánló

Időutazás Pécsett – Kulturális túra az ókori Sopianae-tól a Zsolnay család pompájáig

Pécset nem véletlenül emlegetik a kultúra városaként. Történelme, kulturális öröksége kiemelkedik a többi város közül. A legjelentősebb látnivalókat egy csokorba gyűjtve, akciósan fedezhetjük fel áprilisban.
Vizuál hír

Friss felfedezések, váratlan kapcsolatok – Új kiállítással és könyvesbolttal várják az érdeklődőket Szentendrén

Hiánypótló gyűjteményes kiállítást mutat be a Ferenczy Múzeumi Centrum A GYŰJTEMÉNY (1900-2022) címmel március 25-én. Ezzel párhuzamosan új ISBN könyvesbolt is nyílik Szentendrén.