Vizuál

Derkovits ösztöndíj: A művész ne legyen megvásárolható

2016.03.02. 09:20
Ajánlom
Huszonkét fiatal képzőművész kapta meg a Derkovits-ösztöndíjat a budapesti Műcsarnokban, ahol kiállítás is nyílt a győztesek munkáiból.

Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója a március 1-i díjátadón felhívta a figyelmet arra, hogy az 1955-ben alapított Derkovits Gyula képzőművészeti díj presztízsértékkel bír az intézmény és a fiatal kiállító művészek számára is. Mint mondta, a huszonkét díjazott hamarosan a magyar képzőművészeti élet kánonjának meghatározó szereplőjévé válhat.

"Ez nem egy egyszerű formális tradíció: a díj hagyományának fenntartása a magyar képzőművészeti élet számára kulcsfontosságú" - hangsúlyozta.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a most nyíló kiállításon az első-és másodéves ösztöndíjasok munkái láthatók, a végzősök beszámoló-ó tárlatát másik helyszínen rendezik meg.

Szegő György elmondta: a beszámoló tárlat együtt látható a Frissen című kiállítás művészeinek munkáival, amely generációs hidat képez a fiatal és tapasztaltabb művészek között. A Frissen alkotói közül korábban többen ugyancsak Derkovits-ösztöndíjban részesültek például Orosz István vagy Jovián György - tette hozzá.

Ha kíváncsi a tavalyi nyertesekre, kattintson!

Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektorhelyettese méltatásában felhívta a figyelmet a kiállított munkák sokféleségére, valamint arra, hogy az alkotók művészet nyelvén olyan munkákat hoztak létre, amely formálja a társadalmat és a világot.

"Fontos a Derkovits-ösztöndíj azért is, hogy a művész ne sodródjon, ne legyen megvásárolható, csábító ígérgetéseknek ne essen áldozatul, de ne is dőljön be és ne őrlődjön fel az egyéniségkeresés közepette" - hangoztatta Szurcsik József, hozzátéve, hogy ez a kiállítás azt is bizonyítja: létezik egy ellenpont, egy másik oldal, akinek fontos a minőségi művészet.

Mint mondta, a díj ösztönző támogatásként segíti a fiatal alkotók boldogulását és így közvetlenül járul hozzá új műveik megalkotásához. Az ösztöndíj összege jelenleg havi 100 ezer forint és a nyertesek egy éven át kaphatják meg.

Derkovits-ösztöndíjban részesült Békési Ervin, Borsos Lőrinc és Lőrinc Lilla, valamint alkotótársuk Borsos János; Fabricius Anna, Felsmann István, Gallov Péter, Gombos Andrea, Hajas Katinka, Hardi Ágnes, Horváth Csaba Árpád, Izsák Előd, Jakatics-Szabó Veronika, Karsai Dániel, Keller Diána, Kovács Budha Tamás, Kristóf Gábor, Kútvölgyi- Szabó Áron, Martin Henrik, Molnár Zsolt, Szalay Péter, Szécsényi - Nagy Loránd.

A Derkovits-ösztöndíjasok kiállítása március 26-ig tekinthető meg. A díjakat Hóvári János, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) főigazgatója adta át.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál hír

A török földrengés áldozatai javára szervez adománygyűjtést a Magyar Képzőművészeti Egyetem

Az intézmény művészeinek munkáira a Sharity jótékonysági applikációján és adománygyűjtő oldalán keresztül várják a felajánlásokat április 20-ig.
Vizuál gyász

Elhunyt Galavics Géza művészettörténész

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját életének 83. évében, március 21-én hunyt el.
Vizuál kritika

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.