Vizuál

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

2025.04.15. 09:30
Ajánlom
A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 

Április 26-án este, a Magyar Film Napján, a Kino Cafe Moziban mutatják be Sipos Bence rendező, Rajnai György producer és Csizmadia Attila író, szerkesztő Romokból című dokumentumfilmjét.

Az alkotás elsőként kísérel meg lenyomatot adni a budapesti romkocsmajelenségéről, történetének gerincét pedig a sikerekben gazdag hőskora, jelene és a bizonytalan jövő körforgása adja, miközben az emberi sorsok, a vált vállvetve küzdés állandósága párhuzamot szolgáltat a főváros keserű és diadalmas történetével.

A film szereplői azok a romkocsma-tulajdonosok, kultúrára vágyó fiatalok, akik az elmúlt harminc évben folyamatosan jelen voltak Budapest életében,

saját szemükkel látták átalakulását, és hogy hogyan vált a főváros szívében lévő sokszínű romkocsma projektből a külföldiek elsőszámú célpontja: a bulinegyed – olvasható az alkotók közleményében.

Mint írják, a budapesti romkocsmajelenség a kétezres évek elején robbanásszerűen rázta fel Budapest életét. A századfordulón a felvirágzó, kulturálisan pezsgő fővárost a háború egyik pillanatról a másikra tette a földdel egyenlővé. Az itt élőknek mindent elölről kellett kezdeniük, a kitartás és az akarat pedig ismét felvirágoztatta a várost, hogy aztán újra hanyatlás felé forduljon. Ebben a körkörösségben létezik Budapest, és ehhez kapcsolódik hozzá a romkocsma, amely a kelet-európai romokból építkező állandóságot foglalja magában.

A Romokból ismerős hívószó lehet, hiszen 2023-ban ugyanezzel a címmel mutattak be egy ötrészes, a budapesti romkocsmákról szóló sorozatot. Az alkotók felhasználták a már meglévő
epizódok legjobb jeleneteit, de 

számos új szekvenciát is forgattak, illetve teljesen új dramaturgiát, szerkezetet és hangsúlyokat kapott a történet,

amelyet Budapest százéves kulturális örökségének kontextusában mesélnek újra.

A filmben a kulturális élet számos ismert alakja megszólal, mások mellett Péterfy Bori, Závada Péter, Döbrösi Laura, Papp Szabolcs (Supernem), Grecsó Zoltán, Bíró Kriszta, Ónodi Eszter, Janklovics Péter, Szilvási István, Reisz Gábor, Szűcs Levente (Bohemian Betyars) és Szilvási István (Gipsy Folk Band) is. A film rendezője Sipos Bence, aki a forgatókönyvet közösen írta Csizmadia Attilával és Rajnai Györggyel. Vezető operatőr és látványtervező: Füzesi Tamás.

A Romokból az áprilisi premier után a Budapest Film mozijaiban lesz látható, június 7-én pedig a SopronFeszten is bemutatják.

Fejléckép: Péterfy Bori a Romokból című dokumentumfilmben (Fotó/Forrás: Budapest Film)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.