Vizuál

Drakula tényleg Mátyás börtönében raboskodott?

2020.12.07. 14:25
Ajánlom
Az talán senkit nem lep meg, hogy Bram Stoker a Drakula megírásakor valós személyről mintázta a vámpírfigurát. De hogy tényleg ennyire félelmetes volt-e „az igazi Drakula”, annak Sam Sheridan járt utána a National Geographic sorozatában. Az Elátkozott helyek atlaszában az író-kalandor a világ néhány sötét, sokak által elátkozottnak tartott helyére látogatott el, hogy megtudja, mi igaz a legendákból.

Az 1897-ben megjelent regény vámpírját valójában III. Vladnak hívták, vagy ahogy a helyiek nevezték: a „Karóbahúzó Vlad”. Havasalföld fejedelme ugyanis kegyetlen cselekedeteiről híresült el. Rémtettei nem maradtak teljesen büntetlenül: még Hunyadi Mátyás visegrádi börtönét is megjárta.

Gúnynevét onnan kapta, hogy a legkisebb bűnért is karóba húzatta az elkövetőket, de kínzási módszerei közé tartozott a testcsonkítás is.

Vladot már számos korabeli feljegyzésben Draculaként említették.

KarobahuzoVladatka1-142106.jpg

Karóbahúzó Vlad átka (Fotó/Forrás: National Geographic)

A sorozat most arra keresi a választ, hogy III. Vlad tényleg rászolgált-e rossz hírére, ehhez pedig Sam Sheridan a genetika legújabb eredményeit is segítségül hívja. De az is kiderül A karóbahúzó Vlad átkából, hogy Bram Stoker soha nem járt Romániában, elbeszélése helyszíneit egy angliai viktoriánus üdülőhely ihlette és a Bukarest közelében lévő „Boszorkányok tava” valójában a fejedelem meggyilkolásának helyszíne, ahol azóta is megmagyarázhatatlan, különös események történnek.

A premier december 19-én, szombaton este 9 órakor látható a National Geographic csatornáján.

Fejléckép: jelenet A karóbahúzó Vlad átkából (forrás: National Geographic)

Bram Stoker, aki a vámpírok földjévé tette Erdélyt

Kapcsolódó

Bram Stoker, aki a vámpírok földjévé tette Erdélyt

1847. november 8-án született Drakula figurájának megteremtője. Stoker népmeséket olvasott és Vámbéry Ármin elbeszéléseiből merített ihletet a vérszívó nemes alakjából.

Női vámpír, vérszívó zenetanár és magyar Drakula – 10 érdekesség a vámpírokról

Női vámpír, vérszívó zenetanár és magyar Drakula – 10 érdekesség a vámpírokról

Mi a retró vámpír film rendezőjének kedvenc vérszívó fun fact-je? Mi az, ami nem fért már be Nagy Zsolt és Walters Lili figurájába? A Drakulics elvtárs rendezőjével összegyűjtöttünk tíz meglepő infót a vámpírokról.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.