Nem félni kell ettől, hanem meg kell látni benne az értékeket és a fantáziát" - mondta megnyitóbeszédében Kósa Lajos országgyűlési képviselő, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a közélet, a politika és a kortárs művészet viszonyát elemezve. Beszélt arról, hogy a politikusok, a hatalmon lévők szeretnek kurzust építeni, szeretik, ha "itt-ott feltűnnek". drMáriás közéleti embereket ábrázoló képeire utalva azt mondta,
ebben az egészben van valami eltéveszthetetlenül magyar, meg közép-európai, ami nekem tetszik".
Külön érdekességnek nevezte, hogy kinek a tulajdonában vannak ezek a képek. (A tárlaton minden kép alatt a címe mellet feltüntették a tulajdonosát is.) Van aki felvásárolta magát, van aki felvásároltatta a képeket - mondta, megjegyezve: ha ezek mögé nézünk, érdekes összefüggéseket találunk.
drMáriás "egyedülálló gazdagsággal és iróniával dolgozta fel ezt a témát" - jegyezte meg Gulyás Gábor, a kiállítás kurátora. Hozzátette: a művész 2007 óta fest történelmi személyiségeket, politikusokat, celebeket, a mostani tárlatán az ezt megelőző évek munkái, összesen 30 év termése látható Debrecenben. A magyar közélet jelentős figurái jelennek meg a képeken: a Gauguin stílusában készült Horthy Miklóst, Nagy Imrét, Biszku Bélát, Rákosi Mátyást, Kádár Jánost ábrázoló parafrázisok mellett a kiállítás látogatóit a terembe belépve a 20. század "hamis prófétáit", Marxot és Engelst ábrázoló festmények fogadják.
Kapcsolódó
A politikusok a mi kortárs szentjeink
drMáriás öt kiállítás mellett egy új Tudósok albummal is ünnepli saját fennállásának ötvenedik, a zenekar alapításának pedig a harmincadik évfordulóját. Ennek apropóján alaposan végigelemeztük néhány kéznél lévő alkotását, érintettünk aktuálpolitikai témákat, és eltöprengtünk, miért szeretik a könyvét a kínaiak.
A közelmúlt vagy napjaink közéleti szereplői közül megtalálható drMáriás ábrázolásában Andy Vajna, L. Simon László, Fekete György, Habony Árpád portréi, de közjogi méltóságainkkal is: Kövér László, Áder János és Orbán Viktor.
drMáriás tárlatvezetésén utóbbi kapcsán megjegyezte: az öt Orbán-portré mellett egy sarokban kapott helyet a Gyurcsány Ferencet görög ruhás "legkedvesebb migránsként" ábrázoló portréja.
Amíg ő van, nem győz a baloldal, így az egyik legnagyobb támogatója Orbán Viktornak"
- magyarázta a művész, hogyan került egy falra a volt és a jelenlegi miniszterelnök a debreceni Modemben.
Életrajz
drMáriás a kortárs magyar kultúra meghatározó alakja, aki a képzőművészet, a zene, a szépirodalom és a műkritika terén az elmúlt három évtizedben egyaránt jelentős teljesítményt hozott létre. Az egykori Jugoszláviában, Újvidéken született 1966-ban Máriás Béla néven, első önálló kiállítását is ott rendezte 1987-ben. 1986-1991 között a Belgrádi Művészeti Egyetemen végzett tanulmányokat. 1986-ban megalapította a Tudósok zenekart, a magyar underground azóta is működő, legendás együttesét. A délszláv háború elől menekülve költözött Magyarországra, 1991 óta Budapesten él.
drMáriás Béke veled! című tárlatát május 14-ig tekinthetik meg az érdeklődők a debreceni Modemben.
"Különböző korszakaiban drMáriás más-más formában, de végső soron mindig ugyanazt festi: az időről időre darabjaira hulló, esetenként rosszul összerakott világot. Azt, ami nem stimmel, ami nem illeszkedik, ami megkeseríti az életünket. Azt, aminek nem kellene feltétlenül így lennie. Ami a mi felelősségünk" - olvasható a Modem összeállításában.