A több mint ötszáz művet felvonultató gyűjtemény a magyar neoavantgárd fotóművészet , valamint képzőművészek fotómunkáiból merít, a korabeli avantgárd legjelentősebb művészeinek reprezentatív műveit tartalmazza. Alföldi sok lappangó felvételt, kallódó képet és kópiát kutatott fel és talált meg, és mentett meg a pusztulástól.
„Mai szemmel azt lehet mondani, hogy durvák, önkínzóak, öncsonkítóak, perverzek, tiszteletlenek, káromlóak, tisztességtelenek, romlottak. (...) És mégis azt gondolom, hogy ez egy ártatlan anyag” – jellemzi a képeket Alföldi Róbert az alábbi videóban.
„A gyűjtemény azt is megmutatja, hogy a magyar fotóművészet milyen összhangot mutatott a kor nemzetközi irányzatainak törekvéseivel, ezért olyan világhírű külföldi fotóművészek alkotásai szemléltetik ezt a párhuzamot, mint pl. Arnulf Rainer, Thomas Ruff, Rudolf Schwarzkogler, Joel-Peter Witkin, Günter Brus, Jürgen Klauke.” – áll a Mai Manó ház ajánlójában.
A január 16-tól látogatható, „A múlt szabadsága – Neoavantgárd fotóművészet Magyarországon az 1960-as évektől napjainkig” című tárlathoz kapcsolódóan katalógus is megjelent közel 300 fotóval illusztrálva.