Ami igazán izgat, az nem annyira a sakkjáték mint a család és az egyének története.
- nyilatkozta a Yossi Aviram, a Polgár Lányok című dokumentumfilm rendezője. "A sakk hátteret szolgáltat, ürügy egy megragadó családregény elmesélésére. Ez a film a sakkról szól, de nem sakk-film. Egy család bámulatos és emberi története, amely a sakk körül forog, ugyanakkor egyetemes egzisztenciális problémákat vet fel: a gyermeknevelést, a nemek különbözőségét, a szeretet erejét, valamint az "élhető létezés" és a "folyamatos teljesítés" közötti ellentmondást”.
Polgár Zsuzsa, Zsófia és Judit mindenkinek a "Polgár lányok" maradnak, bár már mindhárman a negyvenes éveikben járnak, és maguk is családanyák. A kislányokról pedagógus szüleik már a születésük előtt eldöntötték, hogy sakkfenomének lesznek.
Édesapjuk egyesek szerint "ellentmondásos kísérlet"-be kezdett, amikor saját módszerét alkalmazva be akarta bizonyítani, hogy
Mára valamennyien felnőttek, visszavonultak, így némi rálátással mesélnek arról, hogy milyen volt az ország által figyelt kísérlet belülről, kényszernek érezték-e a gyakorlást és hiányzott-e az átlagos gyerekkor? A filmben Zsuzsa, Zsófi és Judit mellett megszólalnak a szülők, egykori edzők, de számos archív felvétellel is illusztrálják az elmondottakat, hisz a tévé kamerái előtt nőttek fel.
A filmből kiderül, ahhoz hogy a család életmódja ennyire eltérjen a Magyarországon abban az időben megszokottól, nem volt elég az elhatározás.
Kételyek merültek fel a három lánnyal szemben a sakksport berkein belül is, épp a nemük miatt. Polgár László állította, Zsuzsa, Zsófi és Judit férfiakkal is felveszik majd a versenyt. Elutasította a hetvenes-nyolcvanas években teljesen elfogadottnak tekintett elképzelést, miszerint a nők agya nem képes olyan magas szintű gondolkodásra, ami a sakkhoz szükséges, vagy legalábbis csak a saját ligájukon belül rúghatnak labdába. Polgár Zsuzsa egy TEDx előadáson mutatta nevetve az Igor Kaszparovval készült interjút, ahol a férfi a magyar sportriporter kérdésére majdnem lehetetlennek nevezte, hogy az akkor 11 éves lánnyal játsszon egyszer.
A lányok példája bebizonyította, hogy apjuknak igaza volt, sorra nyerték a versenyeket és lettek nagymesterek a férfiak között is. A siker ellenére azonban egyikük sem neveli eszerint az elv szerint a saját gyerekeit. "Ők nem akarják vállalni azt a munkát, amit a felségemmel mi fölvállaltunk" - mondta el Polgár László egy interjúkérdésre.
Nálunk a gyerekek körül forgott minden. Elkezdtük a napot reggel 6-kor és este 10-ig ők voltak a központban. Ők nem vállalják, kirándulni, szórakozni, táncolni akarnak."
A Polgár lányok
A filmet már 2014-ben bemutatták a jeruzsálemi filmfesztiválon, Magyarországon épp a rengeteg archív felvétel jogi hátterének rendezése miatt mutatták be csak 2017 májusában. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban május 27-én tűzik ismét műsorra.