Vizuál

Egy aszfaltpattanás is lehet műtárgy – A Fiat 500 a képzőművészetben

2020.10.17. 09:30
Ajánlom
Olaszországban a mobilitást jelentette a nagy tömegek számára – voltak, akik egyenesen úgy fogalmaztak, hogy „ez volt az autó, mely a volán mögé ültette Itáliát”. Magyarországon az első nyugati autóként jelent meg a 60-as évek végén. Hangos volt, pici és a motorja is csak valamivel erősebb, mint egy robogónak, mégis a legtöbb tulajdonos számára feledhetetlen emlékek sora kötődött a mára már kultikus ikonná vált Fiat 500-hoz.

2017-ben a New York-i Museum of Modern Art állandó gyűjteményébe vett egy 1968-as évjáratú Fiat 500 F – becenevén Bambina – típusú kisautót, a közlekedéstörténet ikonját, amely gyökeresen megváltoztatta a gyártástervezés és design alapelveit. „Ez a hétköznapi mestermű, mely bekerült a gyűjteményünkbe, lehetővé teszi számunkra az autótervezés sikertörténeteinek bemutatását” – mondta Philip Johnson a MoMA vezető kurátora.

Természetesen egy kulturális magazinban nem szándékozom az olvasót a Fiat ipartörténetével untatni (holott igencsak érdekfeszítő utazás volna), mégis úgy gondoltam, hogy mint designtörténeti csemege, felkutatok néhány képzőművészt, akiket inspirált ennek a „bonviván mikrocirkálónak” a filozófiája, mi több, saját élményeik útján vált művészetük filozófiájának fontos adalékává a legszerethetőbb kisautó.

Lorenzo Quinn szobrászművész (a kétszeres Oscar-díjas mexikói-amerikai színész, producer, filmrendező, Anthony Quinn gyermeke) 2011-ben hozta létre Vroom Vroom névre keresztelt alkotását.

Már a mű címe is jelzi, hogy a művész egy játékos, gyermeki felszabadultságot kíván érzékeltetni a szemlélővel.

GettyImages-108259537-144032.jpg

Lorenzo Quinn Fiat-szobra (Fotó/Forrás: Matthew Lloyd / Getty Images Hungary)

Az alkotás központi elemét jelentő kis Fiat 500 a művész első autója volt, amit még fiatal korában vásárolt meg első sikeres eladásaiból, és ennek tetejére helyezte fel a 4 éves kisfiának kezéről mintázott, több méter magas alumínium karrészletet.

A munkafolyamat önmagában a gyermek-szülő játékos kapcsolatáról árulkodik, sugallva, hogy egy férfi számára a fiatalkori emlékek újbóli átélése, örök gyermeki énjük megőrzésének alapja.

GettyImages-108259513-144033.jpg

Lorenzo Quinn Fiat-szobra (Fotó/Forrás: Matthew Lloyd / Getty Images Hungary)

Quinn számára a kis Fiat egy talizmán – egyik kiállításának látogatója egyenesen játékautónak nevezte apró mérete miatt. A művész erre így reagált: „sokszor a gyermek és a felnőtt között csak a játékszer ára tesz különbséget. Számomra ez az autó is egy játék volt (az élet játéka – a szerz.), sok időbe telt megszerezni, és miután megvalósult úgy élveztem, mintha csak egy játékszer volna.”

A mű elkészülte tehát a minket felvidító apró örömök ártatlanságát és az ezekkel együtt járó gyermeki izgalmat is szimbolizálja.

A művész másik értékes – véleményem szerint egyetemes gondolata –, hogy az alkotások minden esetben magukban hordják készítőjük személyiségét, lelkületét, filozófiáját. A Vroom Vroom című szobrával Quinn az egyéni függetlenségnek, a férfivá válás folyamatának és a szabadságérzésnek állít emléket. A művész visszaemlékezései alapján: „ez volt az első autó, amit vásároltam, a saját, fáradtságos munkával szerzett pénzemen. Nem volt könnyű, de a végére számomra ez felért egy megváltással. Nemcsak elértem az egyik nagy vágyamat, de mindez saját erőmből sikerült, nem függtem többé a szüleimtől – ott és akkor hirtelen felnőttem”...

...vagy talán mégsem?

A magyar származású képzőművész, Sam Havadtoy már régóta borítja be alkotásait csipkével, amelyre több rétegben hordja fel a festéket. Ismert alkotásai között nemcsak Disney-mesehősök, vagy épp Betty Boop szerepel, hanem a cikkünk tárgyát jelentő kis Fiat 500-as is. A csipkét még a kétezres évek elején kezdte el használni a művész, mint fedőréteget, amely alatt életének fontos visszaemlékezésit temette el, majd erre festett rá olajjal, illetve akrillal.

Havadtoy Fiat 062

Sam Havadtoy Fiat-alkotása (Fotó/Forrás: Darabos György)

A Fiat 500-ast az olaszországi Mudima-ban rendezett kiállítására vásárolta meg Havadtoy, aki ezzel a gesztusával az olasz kultúrának és a Fiat 500 designtörténeti sikerének szeretett volna emléket állítani.

Ezt erősíti az alkotás fehér színezése mellett az olasz trikolor beépítése a koncepcióba.

„Érdekes volt, hogy Rómában vettem meg ezt a kocsit, és mikor kinyitottam a törzskönyvét, láttam, hogy az első tulajdonosa 1967-ben egy magyar, Gergely István nevű ember volt Budapestről. Tulajdonképpen hazahoztam ezt az autót” – mesélte a művész az egyik korábban vele készült interjúban.

Havadtoy Fiat 021

Sam Havadtoy Fiat-alkotásának részlete (Fotó/Forrás: Darabos György)

A 3-4 hétig tartó alkotói munkafolyamat során Havadtoy egymásra rétegezte a csipkéket – az anyagot, amelyet manapság kevés megbecsülés övez a művész alkotásaival ismét felértékeli – letakarva az alattuk megírt személyes történeteit. Így válik a kultikus itáliai kisautó használati tárgyból az egymásra épített emlékrétegek hordozójává, egy négy keréken guruló kollázzsá.

Az izraeli születésű Ron Arad, korunk egyik híres és provokatív formatervezője, a képzőművészetben is nevet szerzett magának. Egyik ikonikus alkotási sorozatának tárgyává – amely a Pressed Flowers címet viseli – a kis olasz ikont választotta, helyesebben mondva préselte össze az utókor számára.  Választása talán nem meglepő, hiszen garázsában nála is ott lapult egy Fiat 500-as, amelyet rendszeresen használt.

GettyImages-457850491-144050.jpg

Ron Arad és alkotása (Fotó/Forrás: Venturelli / Getty Images Hungary)

A művész a színes kisautókat, mint a réten szedett virágokat összegyűjtötte,

majd egy Hollandiában található ipari présgépbe fektetve kilapította, így a háromdimenziós objektumok, kétdimenziós műalkotásokká váltak. Arad művészi indíttatását azzal magyarázta, hogy ő nem elpusztítja ezeket az autókat, hanem halhatatlanná teszi őket. Ugyan a funkcionáló járművek az alkotás során elvesztik eredendő rendeltetésüket, mégis új funkcióval látja el azokat – csakúgy, mint az általunk lepréselt virágok, amelyek egy szép emlék apró mementóivá válnak a rájuk nehezedő könyvlapok között.

GettyImages-457850399-144103.jpg

Ron Arad kiállításának részlete (Fotó/Forrás: Venturelli / Getty Images Hungary)

Érdekes kettősség, hogy egy alkotói folyamat egyesek számára valaminek az elpusztítását, használhatatlanná válását jelentheti, ugyanakkor egy másik ember számára ugyanaz az akció az örökkévalóság számára való megőrzés lehetőségét rejti. Én bízom az utóbbi sikerében és a művészi önkifejezés és zsenialitás végtelen tárházában, hiszen a fantáziának nincsenek határai, csak lehetőségei.

A szerző a Volánbusz Zrt. Értékmentő Programjának egyik felelőse.

Fejléckép forrása: Unsplash

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.