Vizuál

Egy csiga emlékiratai – hamarosan a mozikban Adam Elliot új animációs filmje

2024.12.06. 10:50
Ajánlom
Az Oscar-díjas Adam Elliot – a kultikus Mary és Max megálmodója – egy újabb megindító, felnőtteknek szóló történettel kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, ami már most a külföldi kritikusok kedvence, és számos díjra esélyesnek tartják.

Az Egy csiga emlékiratai története az 1970-es évek Ausztráliájában játszódik, ahol a főszereplő, Grace Pudel (Sarah Snook hangján) és ikertestvére, Gilbert (Kodi Smit-McPhee) a nehézségek ellenére is próbálják tartani a kapcsolatot, még akkor is, amikor árván és egymástól több kilométerrel elválasztva különböző nevelőcsaládokhoz kerülnek. A felnőtté válás során Grace szenvedélye a csigagyűjtögetés és az olvasás lesz, míg Gilbert a kegyetlenséggel és elnyomással küzd új, bigott családjában.

A Canberrában felnövő Grace élete fenekestül felfordul, amikor összetalálkozik a helyi könyvtárnál Pinky-vel (Jacki Weaver), egy kedves, életvidám, bölcs idős hölggyel, aki arra ösztönzi, hogy szembenézzen múltjával és újraépítse az életét. A gyerekként testvérének megfogadott ígéretet követve Grace végül megtalálja a saját útját.


Az emberi kitartásról és szeretetről szóló film magával ragadó története nem hagy senkit közömbösen – olvasható a Budapest Film közleményében. A forgalmazó ajánlója szerint a fő történetszál mellett számos egyedi élethelyzetet és karaktert megismerünk, legyen szó a Pinky-nek udvaroló postásról (Nick Cave), James főbíróról (Eric Bana) vagy Grace nevelőszüleiről, akik igen szabados életet élnek.

Adam Elliot munkásságát mindig is az érzelmi mélység és a kézzel fogható művészi minőség jellemezte.

A Harvie Krumpet című alkotása 2003-ban elnyerte az Oscar-díjat a legjobb animációs rövidfilm kategóriában. A kultfilm, Mary és Max (2009) a felnőtteknek szóló animáció egyik mesterművévé vált.

csiga_jelenetfoto_72dpi_18-104332.jpg

Jelenet az Egy csiga emlékiratai című filmből (Fotó/Forrás: Budapest Film)

Az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál fődíját, a Cristal-díjat is megnyerő Egy csiga emlékiratai egy szívszorító utazás a testvéri szeretet, veszteség és újrakezdés útján. A film olyan univerzális témákat jár körül, mint a magány, az önelfogadás és az életöröm keresése. Grace történetén keresztül Elliot rámutat arra, hogy az élet folyamatosan előrehalad, ahogy a csigák sem képesek hátrafelé mozogni.

A film célja, hogy a nézőket megérintse, elgondolkodtassa, és arra inspirálja, hogy értékeljék a mindennapok apró szépségeit

– mondta Elliot egy Guardiannek adott interjújában.

Az Oscar-díjas rendező új filmje jó néhány díjat begyűjtött már neves fesztiválokon. Magyarországon a filmet az Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon két vetítésen már láthatta a nagyközönség, legközelebb pedig a Kovács Gellért Filmszerész filmklubjában lesz erre lehetőség, december 13-án. Az Egy csiga emlékiratai 2025. január 9-től lesz látható a mozikban eredeti nyelven, magyar felirattal, a Budapest Film forgalmazásában.

Fejléckép: Jelenet az Egy csiga emlékiratai című filmből (Fotó/Forrás: Budapest Film)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A Szépművészetiben ünnepli 10. születésnapját a Textúra

A múzeum a korábbi évadok szövegeiből választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Premier: február 11.
Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.