A kortárs filmművészet egyik legnagyobb alakjára emlékezve hónapokkal ezelőtt indult el a Bem Moziban az In Memoriam David Lynch elnevezésű vetítéssorozat, amely során az Oscar-emlékdíjas alkotó meghatározó munkáit láthatta a közönség. A nagy sikerre való tekintettel a mozi csapata most szintet lép: március 29-én, szombaton éjszakába nyúló Lynch-maratont tartanak A Nagy Lynchelés címmel.
Mint arról beszámoltunk, a szürreális és egyedi vizuális világáról ismert kultrendező, David Lynch január 16-án hunyt el kaliforniai otthonában. A Twin Peaks, Mulholland Drive és az Elefántember alkotójának életművéről és a filmművészetre gyakorolt hatásáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Kapcsolódó
David Lynch megmutatta, hogy a bennünk rejlő sötétség is lehet csodálatos
David Lynch teljességgel átformálta a kortárs filmművészetről alkotott elképzeléseinket – bár alkotásai időnként túlságosan absztraktak, zavarba ejtőek és rémisztőek, mindemögött egy csodálatos világkép áll, amelyet érdemes megismerni.
A Bem Mozi eseményén a művész három meghatározó munkáját láthatja a közönség: a maraton 18 órakor indul a Kék Bársony című misztikus neo-noir thrillerrel, a főszerepben Lynch kedvenc színészével, Kyle MacLachlannel, valamint Isabella Rossellinivel, Dennis Hopperrel és Laura Dernnel.
A történet főhőse Jeffrey Beaumont, egy fiatal fiú, aki hazatér családjához egy látszólag békés és idilli kisvárosba. Egy nap a mezőn sétálva azonban egy levágott emberi fülre bukkan, így hát nyomozásba kezd, a szálak pedig egy titokzatos éjszakai bár énekesnőjéhez, valamint az őt fogva tartó Frankhez vezetnek, aki az alvilág legkegyetlenebb figurája.
Lynch 1986-os rendezése zavarbaejtő látlelet az amerikai társadalom kettősségéről.
Ehhez a történethez társítják minden idők egyik leghatásosabb nyitójelenetét a hófehér kerítéslécekkel, a ragyogó kék éggel, na meg a föld alatt motoszkáló bogarakkal.
Ezt követően, 20:30-kor érkezik a vászonra Lynch egyik főműve, a Mulholland Drive – A sötétség útja. A Naomi Watts főszereplésével készült misztikus történet eredetileg egy sorozat pilotepizódjának készült, ám mivel a rendező nem kapott rá támogatást, úgy döntött, egész estés filmként fejezi be.
A történet főhőse Betty, egy álmodozó, fiatal lány, aki Los Angelesbe költözik azzal a reménnyel, hogy híres színésznő válik belőle. Nagynénje lakásában azonban egy ismeretlen nővel találkozik össze, aki egy baleset miatt amnéziától szenved. Betty úgy dönt, segít a titokzatos Ritának, ám ezzel együtt
egy szürreális nyomozás veszi kezdetét, amely során feltárul Hollywood valódi, sötét természete.
Lynch lenyűgözően sokrétű, motívumokban gazdag alkotásában egy kirakós logikájával tárja elénk a történetet, amely minden újranézéssel új értelmezést nyerhet. Vigyázat, ebben a történetben minden csak egy illúzió.
Az igazán kemény rajongók számára azonban csak 23:30-kor érkezik el a valódi csemege, Lynch legelső nagyjátékfilmje, a Radírfej. Ebben a fekete-fehér szürrealista remekműben egy szorongó fiatalember, Henry Spencer (Jack Nance) tudattalanjában tehetünk utazást. 1977-es bemutatása óta a Radírfejről már sokan, sok mindent próbáltak elmondani, de az igazság az, hogy
aki megpróbálja ennek az alkotásnak a lényegét és titokzatos erejét szavakkal kifejezni, kénytelen-kelletlen azzal szembesül, hogy a nyelv tökéletesen hasztalanná válik.
Ez a film egy vízió. Egy mozgó festmény, ahogy Lynch mondta. Felesleges beszélni róla. Látni kell.
További részletek az esemény Facebook-oldalán.
Fejléckép: Részlet a Radírfej című filmből (Fotó/Forrás: The Criterion Collection)