Vizuál

Egy évet kell várni David Hockney retrospektív kiállítására

2016.02.23. 11:19
Ajánlom
Nagyszabású retrospektív tárlattal tiszteleg jövőre a britek egyik leghíresebb kortárs művészeként számon tartott David Hockney munkássága előtt a londoni Tate Britain.

A 2017 februárjában nyíló kiállítás egyedülálló betekintést nyújt a 79 esztendős művész hat évtizedet felölelő pályafutásába - jelentette be az intézmény.

Mr and Mrs Clark and Percy (1970–71), Tate Gallery, London

Mr and Mrs Clark and Percy (1970–71), Tate Gallery, London (Fotó/Forrás: wikipedia)

"Öröm viszontlátni azokat a munkákat, amelyeket évtizedekkel ezelőtt készítettem, köztük jó néhány igazán korai festményemet" - mondta Hockney.

"Ezzel a tárlattal egy egész életre tekintünk vissza, és remélem, hogy hozzám hasonlóan az emberek élvezettel fogják felfedezni, hogy a közelmúltban és újonnan készített alkotásaim gyökerei miként bontakoztak ki az évek alatt" - idézte a művészt a BBC News.

A tárlat kronológiai sorrendben kalauzolja végig a látogatókat Hockney karrierjén: 1961-es debütálásától kezdve az 1960-as és 1970-es években készített legendás alkotásain át egészen a közelmúlt sikereiig.

Hockney asszisztense és közeli barátja, többször megfestett modellje 2013-ban halt meg rejtélyes körülmények között. Itt megtudhatja, mi okozta a férfi halálát.

A munkák között helyet kapnak a családtagjairól, barátairól és önmagáról készített portréi, valamint a Los Angeles-i napsütötte úszómedencéket ábrázoló képei.

A Bigger Splash (1967), Tate Collection, London

A Bigger Splash (1967), Tate Collection, London (Fotó/Forrás: wikipedia)

A tárlat a művész közelmúltban született alkotásait, például a 2000-es évekből való yorkshire-i tájképeit és iPad-en készült kísérleti rajzait is felvonultatja.

David Hockney néhány képét a magyar közönség is megismerhette a Ludwig Goes Pop + The East Side Story című kiállításon. A 2012-ben írott köszöntőnket az akkor 75 éves művészről itt olvashatja el.

A 2017. február 9-én nyíló tárlatot május 29-ig kereshetik fel a Tate Britain látogatói. A kiállítást később Párizsba, majd New Yorkba is elviszik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Zenés színház

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.
Könyv

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tükör

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hogyan, és legfőképpen, miért indít háborút a mesterséges intelligencia ellen, pusztán egyetlen darab tükör segítségével. 
Vizuál hír

Cannes-ban versenyez Kenyeres Bálint rövidfilmje

A magyar rendező No.3 (The Spectacle) című alkotásával száll versenybe az Arany Pálmáért a világ legrangosabb filmfesztiválján. A rövidfilmet több ezer nevezés közül választották be a legjobb tizenegy közé.
Vizuál ajánló

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Vizuál ajánló

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.