Vizuál

Egy Gustav Klimtnek tulajdonított angyalka eredetéről vitáznak Ausztriában

2018.04.05. 15:34
Ajánlom
A művész egy korai műveként akar elismertetni tulajdonosa egy nagyméretű kerek festményt, amelyet 2012-ben találtak egy felső-ausztriai garázsban.

Trombitáló puttó  című, 170 centiméter átmérőjű tondó Josef Renz osztrák műkereskedő tulajdona, az ő megbízásából fivére, Franz Renz vegyészprofesszor kért fel tudósokat a festmény eredetiségének vizsgálatára.

A tudományos vizsgálatok megállapították, hogy a festményen és a hátoldalán található szignók a bécsi szecesszió mesterétől származnak

 - jelentette be szerdán a testvérpár a németországi Hannoverben, ahol Klimt halálának 100. évfordulója alkalmából van kiállítva a festmény a Sprengel Múzeumban.

A szignók eredetiségét a hannoveri Leibniz Egyetem is megerősítette annyiban, hogy a Trombitáló puttón olvasható aláírást megtalálták négy másik ismert Klimt-festményen is - közölték. Elmondták, hogy az egyebek közt Japánban, Portugáliában és Spanyolországban elvégzett költséges elemzések után a vitatott festményt teljeskörűen restaurálták.

A kép eredetiségében kezdettől fogva kételkedő osztrák Klimt-szakértő, Alfred Weidinger a szerdai bejelentés után is fenntartja, hogy a festmény nem Klimt munkája.

Weidinger, aki a bécsi Belvedere volt igazgatóhelyettese, jelenleg a Lipcsei Képzőművészeti Múzeum igazgatója, először Klimt testvérének, Ernst Klimtnek tulajdonította a festményt. Később kutatási nyomán arra a megállapításra jutott, hogy 

tondó eredetileg az 1869-ban átadott bécsi operaház (a mai Staatsoper, hajdan Hofoper) mennyezetét díszítette, márpedig  Gustav Klimt (1862-1918)  ekkor még csak hétéves volt.

 Az angyalkás festményt Eduard Bitterlich (1833-1872) osztrák festő és szobrász vitte fel az operaház mennyezetére Carl Rahl (1812-1865) festő vázlatai alapján - állítja az elismert Klimt-szakértő.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.