Vizuál

Egy Gustav Klimtnek tulajdonított angyalka eredetéről vitáznak Ausztriában

2018.04.05. 15:34
Ajánlom
A művész egy korai műveként akar elismertetni tulajdonosa egy nagyméretű kerek festményt, amelyet 2012-ben találtak egy felső-ausztriai garázsban.

Trombitáló puttó  című, 170 centiméter átmérőjű tondó Josef Renz osztrák műkereskedő tulajdona, az ő megbízásából fivére, Franz Renz vegyészprofesszor kért fel tudósokat a festmény eredetiségének vizsgálatára.

A tudományos vizsgálatok megállapították, hogy a festményen és a hátoldalán található szignók a bécsi szecesszió mesterétől származnak

 - jelentette be szerdán a testvérpár a németországi Hannoverben, ahol Klimt halálának 100. évfordulója alkalmából van kiállítva a festmény a Sprengel Múzeumban.

A szignók eredetiségét a hannoveri Leibniz Egyetem is megerősítette annyiban, hogy a Trombitáló puttón olvasható aláírást megtalálták négy másik ismert Klimt-festményen is - közölték. Elmondták, hogy az egyebek közt Japánban, Portugáliában és Spanyolországban elvégzett költséges elemzések után a vitatott festményt teljeskörűen restaurálták.

A kép eredetiségében kezdettől fogva kételkedő osztrák Klimt-szakértő, Alfred Weidinger a szerdai bejelentés után is fenntartja, hogy a festmény nem Klimt munkája.

Weidinger, aki a bécsi Belvedere volt igazgatóhelyettese, jelenleg a Lipcsei Képzőművészeti Múzeum igazgatója, először Klimt testvérének, Ernst Klimtnek tulajdonította a festményt. Később kutatási nyomán arra a megállapításra jutott, hogy 

tondó eredetileg az 1869-ban átadott bécsi operaház (a mai Staatsoper, hajdan Hofoper) mennyezetét díszítette, márpedig  Gustav Klimt (1862-1918)  ekkor még csak hétéves volt.

 Az angyalkás festményt Eduard Bitterlich (1833-1872) osztrák festő és szobrász vitte fel az operaház mennyezetére Carl Rahl (1812-1865) festő vázlatai alapján - állítja az elismert Klimt-szakértő.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.
Vizuál gyász

Elhunyt Hattula Moholy-Nagy, a világhírű magyar képzőművész lánya

Moholy-Nagy László lányát, a művészettörténész Hattula Moholy-Nagyot november 26-án, 91 éves korában érte a halál Ann Arborban található otthonában – adta hírül a punkt.hu a tudós fiára, Daniel Hugra hivatkozva.
Vizuál interjú

Cibulya Nikol: A női rendezőknek is köszönhető, hogy érzelmesebbek lettek a horrorfilmek

Cibulya Nikol kitaposatlan, nehéz utat választott magának: Holnap meghalok című első nagyjátékfilmje ugyanis – hazánkban elsőként – az újhullámos horrorok sorát erősíti. A rendezővel a premiert követően ültünk le beszélgetni.
Vizuál ajánló

Kihagyhatatlan remekművekkel érkezik a 22. Anilogue animációs filmfesztivál

Huszonkettedik alkalommal tér vissza a fővárosba az Anilogue, Budapest immár rangidős nemzetközi filmfesztiválja, amely november 27. és december 1. között várja a nézőket az animációs filmek világának legfrissebb és legizgalmasabb alkotásaival.
Vizuál ajánló

Decemberben a mozikba kerül a Daft Punk legendás albumához készült zenés anime

A méltán legendás Daft Punk Discovery című albumához készült zenés anime, az Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem december közepén a Pannónia Entertainment forgalmazásában országos mozipremiert kap, ráadásul 4K-ban.