Vizuál

Egy héten keresztül ünnepelhetjük a magyar filmeket

2024.04.29. 10:10
Ajánlom
Április 29-től május 5-ig több mint száz magyar filmet nézhetünk meg tizenkilenc tévécsatornán, nagyvásznon ritkán látható magyar filmek érkeznek újra a mozikba és szinte az összes, Magyarországon elérhető streaming platform is csatlakozik az ünnepléshez. A Magyar Animáció 110 emlékév alkalmából izgalmas honlap indul, és rengeteg alkotás nézhető egész évben ingyenesen a FILMIO oldalán.

Kivételesen egy egész héten át tart a magyar film napja, az ünnepléshez a televíziós csatornák, a mozik és a streaming platformok is csatlakoztak. Az április 29. és május 5. között zajló program során sok régi kedvencet nézhetünk újra, de a legújabb alkotásokat is lehetőségünk nyílik megnézni.

A magyar film napját április 30-án ünnepeljük, 1901-ben ugyanis ezen a napon vetítették először A tánczot, amelyet az első magyar filmként tartunk számon.

„A magyar filmek az elmúlt időszakban többször is bizonyítottak a mozipénztáraknál és a tévéképernyőkön egyaránt. Nézettségi rekordok születtek és a filmek a mozik után a stream felületeken folytatják diadalútjukat a nézettségi listák élén. Április 30-án a magyar mozgóképeket ünnepeljük, az alkotók mellett köszönet illeti partnereinket, akik csatlakoztak, és magyar filmet vetítenek. Az ünneplésen túl is igyekszünk eljuttatni a hazai alkotásokat minél több nézőhöz. Sikerrel megy a Moziklub – Országos filmklubhálózat, amely a nagyvárosi moziktól távol eső településekre viszi el a magyar filmeket, az iskolásoknak kedvezményes jegyárú vetítéseket kínáló Klassz Napok, valamint az újraindított egyetemi filmklubok is” – idézi a Nemzeti Filmintézet (NFI) közleménye Káel Csabát, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztost, az NFI elnökét.

magyarfilmnapja2024_filmio-095555.jpg

Magyar Film Napja 2024 (Fotó/Forrás: Nemzeti Filmintézet)

Az összes tévécsatorna csatlakozott az ünnepléshez, sokszínű lesz a magyar filmkínálat: több mint száz kortárs magyar film és nagy klasszikus lesz látható a közmédia, az RTL és a TV2 csatornáin, a Cool TV-n, a Hír TV-n, az ATV Spirit-en, a Cool TV-n, a Magyar Mozi TV-n, valamint a Mozi+ csatornákon. A fenntarthatóság égető kérdéseit szegezi nekünk és az indián hitvilágba repít a Kojot négy lelke című magával ragadó animációs film, melynek az RTL-en lesz az országos tévépremierje a hétvégén a magyar szinkron érdekfeszítő világába kalauzoló Magyar hangja című dokumentumfilmmel együtt.

Az ország legnagyobb multiplex mozilánca, a Cinema City mozikban május 1-ig kedvezményes áron lehet a legújabb magyar filmekre jegyet váltani.

Az artmozik idén is rengeteg magyar filmet kínálnak, a klasszikusoktól a mai sikerfilmekig. A kultikus fővárosi vetítőhelyeken is nagyvásznon lehet ámulni a csodás alkotásokon, köztük a patinás Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol április 30-án este élőzenei kísérettel vetítenek két 1914-ben készült filmritkaságot, a Munkászubbony és a Dódi karrierje című filmeket.

A streaming szolgáltatóknál is előtérbe kerülnek a magyar filmek. A FILMIO-n egy héten keresztül ingyenesen nézhető a 2000-es évek egyik legnépszerűbb romantikus vígjátéka, a Hámori Gabriella főszereplésével készült Állítsátok meg Terézanyut!, a Bereményi Géza gazdag munkásságát bemutató portréfilm, a Bereményi kalapja, minden idők legnézettebb magyar filmje, a Mágnás Miska Latabár Kálmánnal a főszerepben, Gyarmathy Lívia első játékfilm rendezése, a szocialista mintaüzemben gyakornok lányról szóló Ismeri a szandi mandit? Schütz Ila főszereplésével, valamint André de Toth egyik legjobb magyar filmje, a meglepően szókimondó Két lány az uccán című 1939-es klasszikus.

Bereményi Géza belemegy a játékba

Kapcsolódó

Bereményi Géza belemegy a játékba

Élvezetes, szerethető és szívet melengető portréfilm lett a Bereményi kalapja, amelyet elsősorban az irónia hat át, mintsem a túlzott komolyság és drámaiság. Mindazonáltal szép, őszinte pillanatoknak is szemtanúi lehetünk a napjaink egyik legnagyobb alkotójáról szóló filmben.

A Cinego-n tematikus válogatás látható magyar filmrendezőnők alkotásaiból,és az HBO Max, valamint az RTL+ felületein is kiemelt helyet kapnak a magyar filmek.

A magyar film napján indul el a hazai animáció kivételesen gazdag történetét bemutató honlap, a magyaranimacio.hu. A Magyar Animáció 110 emlékévhez indított oldal a nagyközönség és a szakma képviselői számára is érdekfeszítő, folyamatosan bővülő tartalmakkal mutatja be a legérdekesebb animációs technikákat, a stábok munkáját és a legendás műhelyeket, köztük a Kecskemétfilmet, a Pannóniát és a Varga Stúdiót.

Az emlékév során ingyenesen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes, csaknem száz klasszikus animáció, a többi között az Oscar-díjas A légy, Kovásznai György kultfilmmé vált Habfürdő című merész musicalje, Dargay Attila alkotásai, Jankovics Marcell műfajteremtő filmjei, mint a János vitéz és a Fehérlófia, valamint olyan örök kedvencek, mint a Macskafogó és a Hófehér.

Részletes programleírás ezen a linken érhető el.

Fejléckép: Jelenet az Ismeri a szandi mandit?, az Állítsátok meg Terézanyut!, a Bereményi kalapja, a Macskafogó és a Mánás Miska című filmekből (Fotó/Forrás: Port.hu; Kováts Zsófi / Filmworks)

Huszonöt perc az örökkévalóságnak – Interjú Rubovszky Évával

Kapcsolódó

Huszonöt perc az örökkévalóságnak – Interjú Rubovszky Évával

„A magyar rajzfilmnek még mindig nincs akkora tábora itthon, mint amekkora híre van a világban” – fogalmazott lapunknak Rubovkszy Éva. Jankovics Marcell özvegyével, a november 18-án kezdődő IX. Országos Rajzfilmünnep fővédnökével egyebek közt a tavaly elhunyt művész emlékezetéről, a nemrég bemutatott Toldiról beszélgettünk, ahogy arról is, miért nem szabad a gyerekeknek igénytelen tartalmakat gyártani.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.