Vizuál

Egy hétvége alatt négy nemzetközi díjat nyertek a magyar filmek

2018.12.03. 15:15
Ajánlom
Schwechtje Mihály első filmje Tallinnban, Reisz Gábor második mozija Torinóban nyerte el a zsűri tetszését.

Három zsűri díjazta Reisz Gábor új filmjét a szombaton befejeződött torinói filmfesztiválon. A nagy presztízsű olasz seregszemlét 36. alkalommal rendezték meg, a filmes válogatásban mintegy 200 alkotás mutattak be az elmúlt héten.

A fesztivál nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűrije, melynek elnöke Jia Zhangke kínai sztárrendező volt, elismerő oklevéllel méltatta a Rossz versek-et. A Scuola Holden díjat, mellyel a legjobb forgatókönyvet díjazta a diákzsűri, Reisz Gábor nyerte a Rossz versek-ért. Az AVANTI zsűrije (Agenzia Valorizzazione Autori Nuovi Tutti Italiani) a fesztivál legjobb filmjét illető díjával szintén a magyar alkotást díjazta. Az elismeréseket a Rossz versek forgatókönyvét is jegyző Reisz Gábor személyesen vette át szombat este Torinóban.

“Olyan filmet akartam készíteni, amelyből rá lehet ismerni a valóságra, melyben Magyarországon élünk”

- mondta el Reisz Gábor, aki a Rossz versek író-rendezője és főszereplője is egyben. Önéletrajzi ihletésű filmjében a felnőtté válás legfontosabb kérdéseivel foglalkozik: megvalósíthatóak-e a vágyaink, és különböző gyerekkori énjeink elégedettek lennének-e azzal az emberrel, akivé váltunk. 

torino_reiszgabor_rossz_versek-172504.jpg

Reisz Gábor személyen vette át az elismeést Torinóban

Jó volna újra gyereknek lenni, és nem egy csirkemellfilé-reklámot rendezni, és nyavalyogni azon, hogy Anna miért hagyott el. Régen minden egyszerű volt és tiszta. Vajon folyamatosan múlik el minden vagy egyik pillanatról a másikra… ?” - a Rossz versek időutazásra visz a főszereplő lelkén keresztül Magyarország elmúlt három évtizedébe.

Reisz Gábor első filmje, a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan több mint 65 ezer nézőt vonzott a mozikba, és világszerte díjakkal jutalmazták a filmfesztiválok. A VAN sikerét követően Reisz Gábor részt vehetett a cannes-i filmfesztivál rezidensprogramjában, amelynek keretében több hónapon át dolgozott Párizsban az új forgatókönyvön.

A Rossz versek-et 55 forgatási napon, 120 helyszínen forgatták a Proton Cinema gyártásában, a Les Films du Balibari és az RTL Magyarország koprodukciójában a Filmalap támogatásával. A Rossz versek 2018. december 27-én kerül a hazai mozikba a Cirko Film forgalmazásában.

A rendezővel készült interjúnkat a Fidelio januári számában olvashatják!

Schwechtje Mihály első játékfilmje, a Remélem legközelebb sikerül meghalnod:) gyerek- és ifjúsági fődíjat nyert Tallinnban.

A film világpremierje augusztusban a montreali filmfesztivál elsőfilmes versenyprogramjában volt. Azóta többek között szerepelt a cottbusi filmfesztiválon, valamint meghívást kapott Észak-Európa egyetlen A-kategóriás filmfesztiváljára, Észtországba is. A szombat esti tallinni díjátadón az alkotást a Just Film elnevezésű gyerek- és ifjúsági kategória fődíjával jutalmazták.

A Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) történetében tizenhat éves, lila hajú, mangarajongó Eszter a sármos angoltanárról ábrándozik. Mikor a férfi külföldre költözik, a neten kezd viszonyt a lánnyal. Eszter a suliban az osztálytársai szekálásától szenved, közben pedig próbálja felkarolni a még nála is inkább az osztály perifériáján tengődő Pétert. A lány online-viszonyában egyre messzebbre merészkedik, de elkezd iránta érdeklődni az osztály bikájának is. Ezzel a kapcsolattal az osztály is befogadná, de nem biztos, hogy ennek mindenki örül... A rendező a főszerepekre a történt szereplőivel megegyező korú színészeket választott, ezzel teljes mélységében megmutatva a felvetett problémákat.

Schwechtje Mihály az Aki bújt, aki nem című rövidfilmjével szerepelt a 6. Friss Hús Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon, előtte pedig az HBO Terápia című sorozatának harmadik évadában működött közre rendezőként, valamint számos kisjátékfilmet jegyzett már.

A Remélem legközelebb sikerül meghalnod:) a KMH Film gyártásában készült, koproducerei Osvárt Andrea, Petrányi Viktória, Galambos Zoltán és Jancsó Dávid, forgalmazója a Vertigo Média. A film szeptember 13-án került a magyar mozikba. A rendezővel készült interjúnkat itt olvashatják.

Képes gyilkolni az online szerelem? – elkészült az első magyar tinithriller

Kapcsolódó

Képes gyilkolni az online szerelem? – elkészült az első magyar tinithriller

Schwechtje Mihály első nagyjátékfilmje a magyar filmek közt szokatlan tinithriller. A műfaj adja magát a netes zaklatásba forduló első szerelem történetéből, amely érinti többek közt a tinédzser-öngyilkosságok problémáját is. A rendező tizenhat éves színészekkel forgatott, megmutatva, hogy szereplői még gyerekek – ezzel további mélységet adva a történetnek. A Remélem legközelebb sikerül meghalnod ☺ rendezőjével beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Klasszikus

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Plusz

Zubreczki Dávid: „Budapest tele van különleges templomokkal”

Ismét kiadták a Templomséták Budapesten című könyvet. Zubreczki Dávid építészeti mesemondó nagysikerű kötetében 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel különleges városi sétajavaslatokkal. A mű megjelenéséhez kapcsolódóan február 13-tól május 21-ig nyolc budapesti templomban tart vetített előadást a szerző.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A Szépművészetiben ünnepli 10. születésnapját a Textúra

A múzeum a korábbi évadok szövegeiből választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Premier: február 11.
Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.