A 2018 júniusában megjelent KULT50 kiadványban szereplő portré utánközlése:
Magyarósi Éva sok műfajú alkotó: képzőművész, animációs filmes, író, díszlettervező, emellett tanít a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. 2000-ben végzett a Győri Balett Művészeti Szakközépiskola szobrász szakán, majd 2005-ben diplomázott a Magyar Iparművészeti Egyetem Vizuális Kommunikáció Tanszékének animáció szakán.
Alkotásaiban az írástól halad a vizualitás, a mozgóképek irányába. Nemcsak egyes munkáiban, de karrierje során is: 1996-ban jelentkezett Képzeld! Gyantacseppek az őszben című verseskötetével, majd a Prae című folyóiratban jelent meg Hanne című novellája. Az írás 2005-ben már a FISZ irodalmi pályázatán ért el harmadik helyezést, majd diplomamunkaként, kollázsfilmmé átdolgozva az Oberhauseni Rövidfilmfesztiválon nyert díjat. A zsűri Indexen megjelent indoklása szerint „a két férfi közötti őrlődésről szóló, személyes élményen alapuló történetben a rendező szédítő vizuális világot hoz létre. A szándékoltan giccses képek felszíne alatt megbújik a tragédia:
ha nem tarthatok meg egy férfit, muszáj elpusztítanom, felfalnom őt”.
A Hanne párját, a szintén vegyes technikával készült Lenát 2009-ben mutatták be. Rendezett bábanimációt (Szerelemhús, 2004), reklámot (Logo, 2004) és videóklipet (Budapest Aerobic, 2005), de díszlettervezőként is dolgozott filmekben (Mogyorók bejövetele, 1998), színházi rendezésekben (Kartonpapa, székesfehérvári Vörösmarty Színház, 2018) és performance-okban. Művei magán- és közgyűjteményekben is megtalálhatóak.
Munkái egymásból nőnek ki és egymásba vezetnek vissza technikailag és történetileg egyaránt. Kitárulkozó, ugyanakkor a néző elé is tükröt tartó személyesség, naturalisztikus jelenetek, mitikus, szürreális képi világ és történetek jellemzik alkotásait, legyen szó filmről vagy kiállításról.
Művei többségében a mozgókép műfajába transzformálódnak. „A történetből, rajzokból, installációkból végül videó lesz, annak pedig a kiállítótér a megnyilvánulási lehetősége. Különösen most, hogy az elmúlt időben csak olyan videókat készítek, amelyek műtárgyak” – magyarázta legutóbbi, 2018 áprilisában zárult kiállítása, A csalók is álmodnak kapcsán a Librariusnak adott interjújában.
A 2017 év elején a Deák Erika Galériában rendezett, Éden című önálló kiállításában is a személyesség érhető tetten. A tárlat középpontját az alkotó és családja ágyát jelképező terepasztal alkotta. Eköré vetítették a tíz epizódból álló animációs sorozatot, amely az alkotót a gyermekei születése után foglalkoztató gondolatkísérletekre épült. „Hogy tud megvalósulni a művészi tevékenység a gyerekek mellett, a párkapcsolati ügyek reményteli és éppen elfogadó feszegetése, a múlttal való leszámolás és előretekintés a jövő lehetőségeit mérlegelve. A személyes hangvétel célja a feloldozás. Bárkivel megtörténhetnek ezek a felnőttmesék.” (Artportal) A művész a videósorozat sztilljeit fogalmazta át ideiglenes installációvá, és állította ki az Art Market Budapesten. Magyarósi Éva saját univerzumot teremtett a falon szabadon variálható szobraiból, amelyek között csillagok, házak, mesés lények és tájképtöredékek is felbukkantak. Ez a töredékesség egy nagyobb, rejtett egész lehetőségét is felvillantotta, ugyanakkor a szilánkok önmagukban is teljes csillagrendszert alkottak.
2018 év elején Magyarósi lett az UniCredit Bank első alkalommal meghirdetett Korszakalkotók mecénás programjának nyertese vizuális kategóriában. A szakértőkből álló zsűri előválogatása után a közönség szavazatai alapján nyerte el a díjjal járó hárommillió forintos támogatást, amelyet egy párizsi kiállítás megvalósítására tervez fordítani. „Engem a kísérletezés érdekel, amiben megkérdőjelezhetetlenül kikerülhetetlen az alkotás manuális folyamata.
Amint választ kapok egy projektemben az általam feltett kérdésekre, rögtön továbbállok, újakat keresek.
Az nem különösebben izgat, hogy egyféle problémát hosszú éveken keresztül csavarjak. Így aztán azt gondolom, hogy a munkáimnak, amik egymáshoz képest látszatra nem egységesek, mégiscsak van egy rendezőelvük: a mögöttük megbújó személyes történet.” (Filmhu)
Mi ez a sorozat?
Idén nyáron második alkalommal jelent meg a hazai médiapiac egyedülálló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunkban megismerheti a beválogatott alkotókat.
Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, rendelje meg online, ide kattintva>>>