Vizuál

Egy letűnt világ megörökítője – Megnyílt Korniss Péter új kiállítása a Várfokban

2023.03.09. 12:30
Ajánlom
Március 8-án megnyílt Korniss Péter HOSSZÚ ÚTON című kiállítása a Várfok Galériában. A tárlat az életmű legfontosabb helyszínére, az erdélyi Székre fókuszál, valamint Korniss legújabb fotográfiáit is bemutatja.

Az 1937-ben, Kolozsváron született Korniss Péter a magyar fotográfia egyik meghatározó alkotója. Páratlan munkássága fotótörténeti és művészi jelentőségét kiemelkedővé teszi annak gazdagsága, egyedi látásmódja és folytonosan megújuló volta.

A több mint ötven évet felölelő Korniss-életmű a kelet-európai régióban történt társadalmi változásokat, a globalizáció visszafordíthatatlan nyomait és a vidéki, falusi közösségek átalakulását dokumentálja.

A hazai közönség legutóbb 2017-ben láthatta Korniss műveit a Magyar Nemzeti Galéria és a Várfok Galéria kiállításain, amelyeket olyan nagyszabású külföldi bemutatkozások követtek, mint a bukaresti Román Nemzeti Szépművészeti Múzeum, a római Museo di Roma in Trastevere, a kolozsvári Szépművészeti Múzeum, a szentpétervári Rosphoto Fotográfiai Múzeum, a párizsi Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ és a Galerie Keller közösen megrendezett tárlatai.

korniss-105319.jpg

Korniss Péter munkája (Fotó/Forrás: Korniss Péter / Várfok Galéria)

Az első Kossuth-díjas fotográfus és többek között Prima Primissima-díjjal kitüntetett alkotó legújabb kiállítása, valamint a Bookart Kiadó gondozásában megjelenő könyve a folyamatosan gyarapodó pálya gyújtópontjára, az erdélyi falura, Székre fókuszál.

Korniss 1967-ben jár először Széken, itt szembesül a hagyományos falusi közösségek még élő és gazdag kultúrájával,

és pályáját annak szenteli, hogy ezt a hamarosan eltűnő világot megörökítse a Kárpát-medence több területén is a következő nemzedékek számára. Szék így mindennek a kezdete, az eredet, ahova az elmúlt évtizedekben Korniss rendszeresen, mind a mai napig visszajár.

Az ötvenöt évet felölelő széki munkája a magyarországi fotótörténet leghosszabb fotóprojektjének tekinthető,

sőt még világviszonylatban is párját ritkítja.

A kiállítás bemutatja a múltat: Korniss első, táncházban, fonóban készült képeit és a jelen globalizálódott, modernizált világát ábrázoló fotográfiáit is. A tárlat különleges, ugyanis ez az első, kizárólag színes fotográfiákat felvonultató Korniss-kiállítás, amelyek legnagyobb részét az elmúlt két évben készített művek alkotják.

A Várfok Galéria kiállításával, Korniss a 2021-ban elhunyt Boldizsár Mari emléke előtt tiszteleg, aki széki keresztlányának az édesanyja.

A HOSSZÚ ÚTON — Szék 1967-2022 című kiállítás szerves egységet alkot a Bookart Kiadó által azonos címmel megjelentetett fotóalbummal, amely Korniss válogatott széki képeivel, az azokhoz írt személyes kommentárjaival és Bartis Attila író előszavával jelenik meg.

 

Fejléckép/Forrás: Korniss Péter / Várfok Galéria

Harmincezres fotógyűjteményt ajándékozott a Szépművészetinek Korniss Péter

Kapcsolódó

Harmincezres fotógyűjteményt ajándékozott a Szépművészetinek Korniss Péter

Páratlanul értékes és gazdag dokumentum-gyűjteménnyel gyarapodott a Szépművészeti Múzeum: az egyik legismertebb magyar fotográfus, Korniss Péter több mint harmincezer darab felvételt ajándékozott a múzeumnak.

Joghallgatóból az eltűnő Erdély fotográfusa – Korniss Péter

Joghallgatóból az eltűnő Erdély fotográfusa – Korniss Péter

Korniss valami nagyon fontosat tanult meg az erdélyi képek készítése közben: meglátni a múltat a jelenben. Korniss Péter a KULT50-ben megjelent portréja.

Korniss Péter:

Korniss Péter: "Minden a balettel kezdődött"

Korniss Péter, a magyar fotográfia meghatározó alakja idén ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. A Kossuth-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotográfusnak a hazai táncfotográfia területén végzett munkája is jelentős. Az alábbi beszélgetésből nemcsak egy páratlan pályaív rajzolódik ki, hanem az Opera vizuális kommunikációját érintő, alkotóként megfogalmazott, markáns vélemény is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.