A Szépművészeti Múzeum egyiptomi gyűjteményének kilencven legfontosabb műtárgyából nyílik időszaki kiállítás pécsi Janus Pannonius Múzeum Csontváry Múzeumában április 5-én. Az intézmény folyamatban lévő felújítása miatt nemcsak a raktárban található, hanem az állandó kiállítások legfontosabb műtárgyait is be tudják mutatni más helyszíneken.
A Kincsek a Nílus partjáról – Túlvilági utazás az ókori Egyiptomban című tárlaton az ókori Egyiptom tíz korszakát felölelő mintegy háromezer év történetének lehető legtöbb aspektusát be akarják mutatni – mondta el Liptay Éva, a Szépművészeti Múzeum gyűjteményvezetője.
A műtárgyak közül a víziló agyarfogból készült vésett varázsbotot, az állatmúmiákat, illetve a Múzeum Galériában elhelyezett díszített szarkofágot és múmiát emelte ki. Utóbbiról elmondta: a múmia egy körülbelül húszéves korában elhunyt, feltehetően papnő holtteste. Az időszámítás előtti harmadik század második felében élt a közép-egyiptomi Ahmin településen. Ezek mellett még domborműveket, halotti sztélét kisebb és nagyobb méretű szobrokat is láthat majd a közönség.
Űrbéli tőre volt az ifjú fáraónak
Tutanhamon történelmi szempontból mérsékelten fontos uralkodó volt, de mivel övé az egyetlen, épségben megtalált fáraósír, ma már igazi ókori sztárnak számít. Megannyi legenda és álhír fűződik az alakjához, de a legújabb, földönkívüli tőrről tett felfedezések bármilyen hihetetlennek hangzanak, valószínűleg igazak.