A szív kifejezés egyszerre egy biológiai szerv és egy kreatívan kimeríthetetlen giccs-forrás. Régen a lelket is a szívbe ültették, majd az emberek rájöttek, hogy a szív tulajdonképpen a keringésért felelős szerv - más belsőségeinkhez hasonlóan nem is kifejezetten esztétikus. A szív mindenestre megmaradt valami magasabb rendű jelképnek - Őry Annamária most valami újat talált benne, ez pedig egy ilyen régi forma esetében nem kifejezetten könnyű.
A művész egy naplóbejegyzése 2011-ből:
Az első képsorozatoknál a fizikai, biológiai szív képére hagyatkoztam, nem csupán egy szervet akartam ábrázolni, hanem tudatosítani akartam magamban a "hirtelen felbukkant" jelképet. Maga a festés is egy megismerési folyamattá vált, és egyre inkább a már unalomig ismert jelképhez kapcsolódó belső képzetek és szuverén jelentések érdekelnek. A lexikális kutatások szinte kimeríthetetlen vonatkozásokat tárnak fel a szimbólum kultúrtörténeti, vallástörténeti, teológiai rendszereiben. A részletekbe merülve próbáltam hol eltaszítani magamtól minden tudatosságot, minden ismeretet, hogy a lényeget lássam, hol az értelmezésekbe bonyolódtam. Azt éreztem, minél többet tudok, annál kevesebbet. Mert miből is áll egy kép? Gondolatok, érzések, tapasztalatok összessége. Nyomot hagynak, mint ahogyan a tenger hullámai hagynak nyomot a homokban.
A jelentések és vonatkozások végtelenek, hiszen a képeket mi magunk teremtjük, finom és törékeny kapcsolatot tartva a világgal. Érzékenységünkkel látjuk és alakítjuk a valóságot. Vagy legalábbis azt a pillanatot, aminek részei vagyunk, éppúgy valóságként, mint álomként. Ebből a furcsa küzdelemből jött létre a 16 darabból álló Szív-mag vetemény. A szívek mag formájúvá váltak, mert a biológiai szerv is inkább egy magra hasonlít, lényegét tekintve pedig még inkább magszerű. Azon kezdtem tűnődni, vajon ha a szív tényleg egy mag, akkor hogyan növekszik? Van-e a növekedésnek iránya? Kiterjedése? Milyenek a levelei? Ekkor eszembe jutott egy vers a kék lótuszról, ami az iszapban gyökerezik és a víz fölött virágzik. Öt levele van, és a levelek különös módon rejtve nőnek. Azt gondoltam, ilyesmi lehet a szív is, és ez megsemmisített minden további képzelgést. Bár a sorozatot kicsit ügyefogyottnak éreztem, befejezettnek tekintettem. Így lett az eredetileg 16 összefüggő képből álló vetemény 12 egybekapcsolódó kép, ami később egy négyes egységgel egészült ki. Később visszajutottam oda ahonnan elindultam, az első szív-ről lejegyzett mondathoz: "A lélek tükre a szem, a lélek szeme a szív." (naplóbejegyzés, 2007) Így egészítettem ki: "Ha a szív egy szem, akkor a látása a cselekvő figyelem és a képzelet. A képzelet az a kutató érdeklődés, amivel a dolgok mélyére hatolunk anélkül, hogy megragadnánk azokat. A képzelet hatalma a gondolkodás zárt rendszerei fölött, hogy nem szab ki határokat. Ért, anélkül hogy értelmet keresne. Olyan mozgás, ami nyugalomban van."
Őry Annamária festőművész kiállítása
Symbol Art Galéria - 2012. január 24. - 2012. január 31.
Nyitva tartás: A kiállítások alatt mindennap 12:00-19:00.
A látogatást a +3630 394 0880 telefonszámon jelezze!