Vizuál

Egy tengerparti városban nyílik meg az új Hundertwasser múzeum

2022.02.17. 14:30
Ajánlom
Vasárnap nyitják meg a világ második Hundertwasser múzeumát. A művész saját tervei alapján, választott hazájában, az Új-zélandi Whangareiben épült fel a Hundertwasser Art Center. A Bécs város által üzemeltetett Kunsthaus Wien után itt látható a világ második legnagyobb Hundertwasser-gyűjteménye.

Friedensreich Hundertwasser még 1993-ban készítette el az épület terveit, de életében már nem volt lehetősége arra, hogy meg is építse azt. A görbe vonalairól, természetközeli épületeiről, vidám színekkel tarkított alkotásairól híres osztrák művészt szoros kapcsolat fűzte Új-Zélandhoz. 1976-ban telepedett le az ország északi részén, a Whangareitól nem messze található Bay of Islands területén, mely második otthonává vált. 1986-ban megkapta az állampolgárságot és 2000. február 19-én bekövetkezett halála után kívánságának megfelelően a szigetországban temették el.

Halála után Whangarei polgárai összefogtak, hogy a tervezett művészeti galériája mégis megnyílhasson. 22 évvel később, halálának évfordulója alkalmából február 20-án végre megnyitják a tervei alapján készült Hundertwasser Art Centert, mely a bécsi Kunsthaus Wien után a világ második Hundertwasser múzeuma. 

Hundertwasser nevéhez világszerte több mint három tucat épület fűződik. Ki ne ismerné a tájba simuló Bad Blumau-i termálfürdőt, a bécsi távhőszolgáltató épületét Spittelauban, vagy utolsó épületét, a magdeburgi zöld citadellát? De különleges, egyenes vonalakat megtagadó építményei közt szerepel többek között egy óvoda, egy templom, egy onkológiai centrum és egy közvécé is, mely ugyancsak Új-Zélandon található.

Korát megelőzve már évtizedekkel ezelőtt megtett mindent a környezet és természet védelmében, Bay of Islands-on található földjén például százezer fát ültetett, hogy a területet visszaadja a természetnek.

A Hundertwasser Art Center a bécsi múzeum után az második legnagyobb Hundertwasser-gyűjteményt mutatja be a közönségnek. A Hundertwasser Magánalapítvány jóvoltából ugyanis a múzeum 4 millió euró értékben kapott kölcsön rajzokat, festményeket és más műtárgyakat. Emellett – a bécsi Kunsthaus Wienhez hasonlóan - itt is a helyi kortárs művészet platformjaként működik majd a Hundertwasser tiszteletére létrejött intézmény.

 


Fejléckép: Hundertwasser Art Centre Whangarei NZ / fotó: © Hundertwasser Art Centre/Tessa Paton

Hundertwasser,

Kapcsolódó

Hundertwasser, "a varázslatos különc" és az ablakból álló házak

Kilencven éve, 1928. december 15-én született Friedensreich Hundertwasser osztrák festő és grafikus, épülettervező, a 20. század egyik legkülönösebb képzőművésze. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Senki sem pótolható – Maxim Jemeljanyicsev és az Európai Kamarazenekar koncertje Kismartonban

Bravúros beugrással tartották meg a kismartoni Herbstgold Fesztivál koncertjét. A fiatal és igen impulzív karmester, Maxim Jemeljanyicsev sikeresen elterelte a közönség figyelmét arról, hogy igazából valaki helyett áll a színpadon.
Színház

Öt fiatal művész kapott Junior Prima Díjat a színház-, film- és táncművészet területén

Szeptember 21-én tartották az átadóünnepséget, amely során öt harminc év alatti művész eddigi teljesítményét ismerték el Junior Prima Díjjal. A kitüntetettek között színész, rendező, illetve díszlet- és jelmeztervező is van.
Zenés színház

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Könyv

„A krimi reneszánszát éli” – Patkó Ágnes és Hidas Bence a Lírástudók vendégei

A napokban jelentek meg első könyveik: a két bűnügyi regényről, a műfaj újjáéledéséről és a lehetséges folytatásokról is beszélgettek a Lírástudók legújabb adásában, amiben a könyvesboltok újdonságai között is segítünk eligazodni.
Színház

Ó kapitány, kapitányom – utolsó bemutatójára készül az Átriumban a Kultúrbrigád

A Holt költők társasága színpadi adaptációjával a társulat a mai oktatási rendszer alapvetői kérdéseire keresi a választ. Az előadás október 14-én debütál Vidovszky György rendezésében. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Vasárnap estig ingyenesen látható három magyar filmklasszikus a Filmión

A frissen felújított Egy szoknya, egy nadrág (1943), a Pesti mese (1937), valamint Gazdag Gyula 1971-es megjelenésekor betiltott szatírája, A sípoló macskakő ingyenesen tekinthető meg a magyar filmek streamingplatformján szeptember 21-24. között.
Vizuál hír

Mads Mikkelsen kapja a Zürichi Filmfesztivál Arany Ikon-díját

Az ötvenhét éves dán színész személyesen veheti át majd a kitüntetést október 6-án. A zürichi közönségnek is bemutatják legújabb filmjét, A fattyú című történelmi drámát, amelyben a főszerepet alakítja.
Vizuál ajánló

Társításaim – Erdélyi Gábor kiállítása a Szentendrei Képtárban

Erdélyi Gábor munkáiból nyílik kiállítás TÁRSÍTÁSAIM címmel az IKON – Szentendrei Képtárban szeptember 30-án. A számos kísérőprogrammal jelentkező tártlat október 1. és december 31. között látogatható.
Vizuál hír

Látkép a világunkról - megnyílt a World Press Photo kiállítás a Nemzeti Múzeumban

Az évente megrendezett World Press Photo pályázat az elmúlt év legjobb fotóriporteri és dokumentarista fotóit ismeri el és díjazza. A kiállítás szeptember 22. és november 5. között látható a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Vizuál hír

Látvány vagy látomás? – Csontváry festményei elevenednek meg a Magyar Zene Házában

Csontváry Kosztka Tivadar tizenkét festménye elevenedik meg nyolc zenemű kíséretében Csontváry: Levante címmel csütörtöktől a Brain Bar fesztivál részeként a Magyar Zene Házában, ahol az alkotás egy éven keresztül lesz látható.