Július 7-én, pénteken 18 órakor nyílik meg az Egy toll kalandja a Vinczemill papírok merítésében című tárlat a Vinczemill Műhelygalériában. A Milorad Krstić műveiből készült tárlatot Iglódi Csaba vezetői tanácsadó, a Dreher-szimfónia című regény szerzője nyitja meg.
Milorad Krstic szentendrei kiállításának a főszereplője a kézzel merített papír lesz, és bár korábban készültek együttműködésben nyomatok, ezúttal egy teljesen új anyagot láthat majd a közönség, amelyet a Vinczemill erre az alkalomra kikísérletezett kézműves papírja hívott életre.
A kiállítás anyagát eddig még nem látott eredeti művek és printek gyűjteménye képezik. A művészt a Vinczemill különleges hangulatú műhelye inspirálta, amelyet Vincze László papíripari mérnök 1985-ben alapított, és ahol kétezeréves kínai hagyományokon alapuló technológia szerint készülnek a valódi kézzel merített papírok. A kiállítás ideje alatt egyedi nyomatokat is lehet majd vásárolni A/3-as méretben, ami természetesen vincze-papírra készül.
A képre kattintva galéria nyílik meg
„Milorad Krstić szabadon szörföl a művészeti referenciák között. Úgy sorakoztat fel jelentős művészeket és műalkotásokat, varrja át őket filmes, festészeti és építészeti utalásokkal, hogy elmosódnak a műfaji határok.
Az eredmény egy univerzális művészi önarckép, egy eddig ismeretlen portrétípus, amely leginkább a művészeti manifesztumokkal rokonítható
– így jellemezte Kurdy Fehér János a festő és multimédia művész munkáit.
Milorad Krstić közép-európai művész, 1952-ben, Dornberkben (Szlovénia) született. 1974- ben jogi diplomát szerzett az Újvidéki Egyetemen. 1989-ben jogi pályáját megszakítva Budapestre költözött és teljes mértékben a képzőművészet felé fordult. 1990-ben az első magángalériák között nyíló Roczkov Galériában mutatkozott be a budapesti közönségnek.
A vizuális művészetek számos területén alkot: rajz, festmény, grafika, szobrászat, film, animáció, fotó, képregény, látvány és díszlettervezés.
My Baby Left Me című rövidfilmjéért 1995-ben Ezüst Medvével tüntették ki a Berlinalén. Legutóbbi alkotása a 2018-ban megjelent animációs film, a Ruben Brandt, a gyűjtő több tucat nemzetközi filmfesztivál programjában szerepelt és számos díjat nyert. A James Bond-filmek hangulatát megidéző akcióthriller hommage a filmművészet, az építészet, a dizájn és a képzőművészet ikonikus alkotói előtt. Az sem véletlen, hogy a „gyűjtő” neve két híres művész, Rubens és Rembrandt nevének összeolvadásából jött létre.
A kiállítás augusztus végéig látogatható munkanapokon, 8 és 17 óra között.
Fejléckép: Milorad Krsitc (Fotó/Forrás: Vinczemill Műhelygaléria)