Az újvidéki Új Symposion folyóirat alkotóival jó kapcsolatot ápoló Zoran Gaši még a nyolcvanas években állt elő a kiemelkedő avantgárd alkotóknak szánt díj ötletével, mely jól illeszkedik Csáth Géza irodalmi munkásságához és mítoszához. Mindebből a FISZ akciójáig semmi nem lett. Most azonban már ötödik alkalommal érdemli ki a díjat olyan kísérletező alkatú, széles látókörű költő, író, irodalomtörténész, műfordító, akinek a munkássága méltó Csáth Géza szellemiségéhez. A díjat kizárólag magánszemélyek, az adott év kuratóriumának tagjai finanszírozzák.
A díjat szeptember 25-én adja át a szervezet a Neurológiai Klinikánál. Az elismerés mellé fél disznót és egy névre szóló hentesbárdot kap a díjazott.
2016-ban Kabai Lóránt, 2017-ben Orcsik Roland, 2018-ban Csehy Zoltán, 2019-ben Terék Anna kapta a díjat.
A díj átadásának helyszíne folyamatosan változik: kétszer a budapesti Neurológiai Klinikánál, Csáth Géza agyvelejének, szívének és májának nyughelyén, egyszer Csáth Géza szabadkai szülőházánál sorakozott fel a díjazott és a kuratórium, tavaly pedig a PIM udvarán.
Az idei díjátadó után a szervezők és látogatók közösen sétálnak át a PIM árkádjai alatt megszervezett, Csáthra reflektáló pop-up kiállításra.
A tárlat az író, zeneszerző, orvos és nem utolsósorban pszichiáter szellemiségét igyekszik megidézni. A pop-up kiállításon bemutatott kortárs műalkotások Csáth szorosan összefonódó területeire, a pszichoanalitikára és írásaira koncentrálnak, illetve kiemelnek egy-egy, az írásaiban megjelenő, többször visszatérő témát. A tárlat címe is ezt hangsúlyozza: Csáth Fekete csönd című novellájának utolsó mondata – „Egyáltalán, doktor úr, nem tudok rendesen aludni” – magában foglalja a pszichiátriai munkát és azt a feszültséget, zaklatott lelkiállapotot, amely az író és a kiállító művészek alkotásaiban is jelen van.
A világszerte ismert külföldi művészek videómunkái mellett fiatal magyar alkotók installációit láthatjuk, amelyek egy része kifejezetten erre az alkalomra készült. Interaktív tárlatvezetés, Hoppál Basspoetry Mihály zenéje, Lukács Flóra, Urbán Bálint, és a Kovács ikrek (Kovács Dominik és Kovács Viktor) felolvasása színesíti a programot.
Fejléckép: Csáth / PIM