Kazovszkij a galéria egyik első kiállítója volt 1991-ben, és 2008-ban bekövetkezett haláláig összesen tizenhat egyéni kiállítást rendeztek itt számára. A Magyar Nemzeti Galéria nagy sikerű életmű-tárlatát követően 2016-ban Ráadás címmel megrendezett kiállítás után most ismételten egy gazdag válogatást mutatnak be Kazovszkij alkotásaiból. A kiállításhoz El Kazovszkij alkotásokat keresnek.
A művésznő 1948-ban Jelena Jefimovna Kazovszkaja néven született Leningrádban, a mai Szentpéterváron. Édesanyja művészettörténész, apja fizikus volt. Később, szülei válását követően az akkor 15-16 éves lány Magyarországra költözött, ahol anyja újra férjhez ment. A fiatal kamasz 16 évesen bekerült egy számára teljesen ismeretlen kultúrájú világba, nem beszélte az ország nyelvét, nem ismerte a szokásokat, perifériára szorult. Zárkózottsága, rémülete a külső változásoktól azt eredményezte, hogy egy egész éven át meg sem szólalt – ő, akinek a verbalitás volt az egyik fő erőssége. Egy egészséges lélek is megrogyott volna ettől, hát még egy olyan, akinek „nem sziklára épült a vára”. Ekkor fordult a képzőművészet felé, kezdett el rajzolgatni és keresni az önkifejezés egyéb formáit - írta róla szerzőnk a Magyar Nemzeti Galériában rendezett 2015-ös életműkiállítás kapcsán.
Kapcsolódó
El Kazovszkij egy egész éven át meg sem szólalt
Ki volt El Kazovszkij? Miért fontos ő a magyar kortárs képzőművészetben? A túlélő árnyéka – Az El Kazovszkij életmű című kiállításon jártunk a Magyar Nemzeti Galériában.
Elérhetőség
Amennyiben Önnek birtokában van olyan alkotás – festmény, papírmunka vagy installáció –, melyet szívesen értékesítene, akkor az alábbi elérhetőségek egyikén veheti fel a kapcsolatot a szervezőkkel: [email protected] a +3630/8462998-as, valamint a +3630/5622772-es telefonszámok egyikén. Legkésőbb 2018. május 15-ig fogadják a jelentkezéseket.