Vizuál

Elefántot árverez a Sotheby’s

2010.05.25. 09:48
Ajánlom
Londonban a nyár is kedvez az aukcióknak és a magas leütési áraknak: a várakozások szerint akár egymillió fontot is érhet Bharti Kher elefántja.

Életnagyságú elefánt szobrot árverez a Sotheby's június 28-i, londoni aukcióján, amely ára a szakértők szerint akár az egymillió fontot is elérheti. Az alkotást, amely A bőr nem a saját nyelvét beszéli címet viseli, egy indiai művésznő, Bharti Kher jegyzi. Bharti Khernek 1969-ben született Londonban, majd New Castle-ben nevelkedett. 1992-ben, 23 éves korában, költözött vissza Indiába, ahol azóta is a kortárs indiai művészet meghatározó alakjaként tartják számon. Khernek nem ez az egyetlen állatszobra, többek között, készített egy életnagyságú kölyök elefántot és egy párducot is.

A szobrász tíz hónapig dolgozott az elefánton, amely bőrét ezernyi finoman vésett bindi díszíti. A bindi szanszkrit eredetű szó, egyszerre jelent pontot, a nullát és a hagyományos indiai homlok díszítésnél a harmadik szemet szimbolizálja, ráadásul Kher előszeretettel használja ezt a motívumot munkáiban.
A szobor földön heverve ábrázolja az elefántot, amely nemcsak kivitelezésében bír jelentőséggel: sokan India szimbólumát látják a fáradt, a történelem súlya alatt megrogyó állatban. A kérdés, hogy készen áll-e a megújulásra, bírhat-e valaha még hatalmi potenciával?

Az aukciósház szakértői 700 ezer és egymillió font körülire várják a leütési árat, aminek nemcsak anyagi vonzata van, hanem a kortárs indiai művészet megbecsültségének újabb fokmérője is lesz. A kortárs indiai alkotások közül az eddigi legmagasabb árat Raqib Shaw A Földi Örömök Kertje III. című munkája érte el, amelyért 2007-ben 2,3 millió fontot fizetett ki egy gyűjtő.

Forrás: Guardian

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál hír

Magyar múzeum először nyerte el a rangos iF Design Awardot

A Néprajzi Múzeum új állandó gyűjteményi kiállítása a legjobb kiállítási design és megvalósítás kategóriában diadalmaskodott: az egyik legrangosabb designelismerést, az iF Design Awardot nyerte el. A magyar intézmény több mint tizenegyezer pályázó közül került a nyertesek közé.
Vizuál ajánló

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.
Vizuál ajánló

Ismeri a szandi mandit? – visszatérnek a Kino moziba a Kádár-korszak szatírái

A Kádár-korszak szatírái elnevezésű vetítéssorozat során Gyarmathy Lívia, Tímár Péter, Sára Sándor, Rózsa János és Gazdag Gyula klasszikus alkotásait élhetjük újra át nagyvásznon.
Vizuál ajánló

Újra láthatjuk nagyvásznon Till Attila első nagyjátékfilmjét

Március 24-én Till Attila Pánik című filmje kerül terítékre a Filmrendezők Klubjában. A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete mesterkurzusán, a vetítést követően Kocsis Ágnes beszélget a rendezővel a Művész Moziban.