A nagy presztízsű Rotterdami Nemzetközi Filmfesztivál évről-évre radikális, tabudöntögető filmkészítők és vizuális művészek inspiráló munkásságát állítja reflektorfénybe. Az idén 53. alkalommal megrendezett, február 5-ig tartó fesztivál egyik kiemelt témája a közelmúltban 85. születésnapját ünneplő, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar játék- és dokumentumfilm rendező, Elek Judit fél évszázadon átívelő munkássága. Ez alkalomból a közönség a művész tizennyolc alkotását nézheti meg a fesztiválon – közölte az NFI.
Elek Judit pályája megérdemli, hogy újra reflektorfénybe kerüljön – írták a fesztivál honlapján.
Alkotásai gyakran érintenek olyan érzékeny témákat, mint a politikai elnyomás vagy a zsidóság sorsa.
Filmjei váltakozva együttérzéssel, gyengéden vagy dühösen közelítik meg a témát. A programban szerepel az 1980-as Majd holnap, amely élesen és kíméletlenül ábrázolja a haldokló kapcsolatokat; a Vizsgálat Martinovics Ignác szászvári apát és társai ügyében című 1981-es szarkasztikus történelmi allegória; valamint a holokauszt emlékezetének egyik alapműve, a Mondani a mondhatatlant: Elie Wiesel üzenete című dokumentumfilm 1996-ból.
Elek Judit a rotterdami retrospektív válogatásában szereplő filmjeiből kilencet az Nemzeti Filmintézet restaurált és biztosít a fesztivál számára (Találkozás, 1963, Kastélyok lakói, 1966, Meddig él az ember, 1967, Sziget a szárazföldön, 1969, Istenmezején, 1972-73, Egyszerű történet, 1975, Majd holnap, 1980, Mária-nap, 1983, Tutajosok, 1989).
A program különlegessége, hogy három filmet 35 mm-es filmkópiáról vetítenek:
a Mondani a mondhatatlant…, az Ébredés és a A hét nyolcadik napja című műveket.
A rendező személyesen is jelen lesz a rendezvényen, hogy ismertesse és dedikálja a munkásságáról szóló kiadványt, amely a fesztivál megbízásából készült.
Elek Judit filmjei a Nemzeti Filmintézet streaming oldalán, a FILMIO-n is elérhetőek.
Fejléckép: Elek Judit a Tutajosok forgatásán (Fotó/Forrás: NFI Filmarchívum)