Vizuál

Elena Naveriani nyerte a miskolci CineFest fődíját

2023.09.11. 13:20
Ajánlom
A Rigó, rigó, szederinda című film a Pressburger Imre-díj mellett két további másik elismerést is bezsebelt. A fesztiválon életműdíjjal ismerték el Almási Tamás Kossuth-díjas rendezőt. Idén minden eddiginél többen vettek részt a miskolci filmszemlén. 

Szeptember 1. és 9. között rendezték meg idén a 19. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált. A szemle díjátadójára a zárónapon került sor, a gálán a grúz rendező, Elena Naveriani vehette át a fesztivál fődíját, a Pressburger Imre-díjat Rigó, rigó, szederinda című filmjéért. A fődíj mellett az alkotás elnyerte az Art Mozik Nemzetközi Szövetségének CICAE díját, valamint a filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége, a FIPRESCI legjobb nemzetközi filmnek járó díját is.

A szemle nagydíját, a Zukor Adolf-díjat a neves finn rendező, Aki Kaurismäki Hulló levelek című alkotásának ítélte oda a zsűri.

A miskolci közönség is lehetőséget kapott, hogy kifejezze véleményét:

Tóth Barnabás (Mesterjátszma), valamint Bánovits Ottó és Takó Sándor (Nikola Tesla – A fény gyermeke) is közönségdíjat vehetett át.

377561294_726664399473568_2761123923193320397_n-131532.jpg

Takó Sándor és Bánovits Ottó a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál közönségdíjával (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál Facebook-oldala)

A CineDocs kategória díját David Gutnik Két fal uralma című filmje érdemelte ki, a legjobb rövidfilm Lucas Bacle A gondozó című alkotása lett. A CineNeWave kategória díját Dóczé Péter Nyugalom megzavarására alkalmas című alkotása kapta.

A magyar animáció ifjú tehetségének járó Dargay Attila-díjat Ivády Tamás vehette át.

376840270_726664809473527_775505281820385590_n-131533.jpg

Ivády Tamás a 19. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál Dargay Attila-díjával (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál Facebook-oldala)

Szelestey Bianka Mintha kéne című rendezése pedig a FIPRESCI legjobb magyar kisfilmnek járó elismerését kapta, A Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díját pedig Tudor Giurgiu Libertate '89 - Nagyszeben című alkotásának ítélték oda.

Életműdíjjal ismerték el az idén 75 éves, Kossuth- és Balázs Béla-díjas Almási Tamás rendező munkásságát, aki negyvennél is több filmet készített.

376803354_726664409473567_7717583685567476329_n-131533.jpg

Almási Tamás a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál életműdíjával (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál Facebook-oldala)

Az Európai Mozi Nagykövete díjával a legkülönbözőbb nemzetiségű filmekben, többek között Lars von Trier filmjeiben 1991 óra rendszeresen látható Jean-Marc Barr munkásságát ismerték el, aki a zsűri elnökeként a fesztivál teljes időtartama alatt Miskolcon tartózkodott.

Az összegzés szerint Bíró Tibor, a CineFest igazgatója a záró ceremónián elmondta, hogy idén rekordot döntött a nézők száma: több mint kilencezer kiváltott jeggyel, valamint az ingyenes vetítések és a szakmai programok nézőivel együtt tizenötezer résztvevővel

az idei volt az eddigi leglátogatottabb CineFest.

376557245_725609196245755_2327508766384954858_n-131532.jpg

Szabadtéri vetítés a 19. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál Facebook-oldala)

A CineFest kilenc napja alatt több magyar nagyjátékfilm (Mesterjátszma, Magyarázat mindenre és a koprodukcióban készült Libertate '89 - Nagyszeben) és egész estés dokumentumfilm (Cirkusztestvérek, Nem halok meg, Nikola Tesla A fény gyermeke, Varrat) premierjének adott otthont.

Idén nem csak a legnagyobb A-kategóriás fesztiválok sikereit, hanem egyenesen a díjazottjait láthatta a CineFesten először a magyar közönség,

hiszen többek között itt debütált a Cannes-i Arany Pálma- (Egy zuhanás anatómiája), a berlini Arany Medve- (Az Adamanton), és a velencei Arany Oroszlán-nyertes (Mennyi szépség és kín, illetve A szegény párák), sőt, Szarajevó (Rigó, rigó, szederinda) és Karlovy Vary (Blaga leckéi) fődíjasa is.

A fesztiválra idén többek között olyan filmesek látogattak el, mint Dér Asia, Tudor Giurgiu, Gulyás Gyula, Reisz Gábor és Tóth Barnabás, valamint a hongkongi program részeként Choi Cecilia, Yeung Renci, Wong You-nam és Lam Bowie színészek.

Fejléckép: Elena Naveriani a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál díjaival (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál Facebook-oldala)

Reisz Gábor legújabb filmjét díjazták Velencében

Kapcsolódó

Reisz Gábor legújabb filmjét díjazták Velencében

A Magyarázat mindenre című alkotás nyerte a legjobb film díját a 80. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Horizontok nevű szekciójában.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem.