Richly Zsolt 1941-ben született Sopronban, középiskolai tanulmányait is a városban, a Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceumban végezte el. A Magyar Iparművészeti Főiskolán díszítő festő szakán, és a szakon akkor egyszeri alkalommal indított animációs osztály tagjaként szerzett diplomát 1966-ban. Diplomája megszerzését követően a Pannónia Filmstúdió munkatársa lett, ahol egészen nyugdíjba vonulásáig, több mint 25 éven át dolgozott.
Richly Zsolt grafikusművészként is aktív alkotói életművet tudhat magáénak. A hatvanas években ifjúsági lapoknak, magazinoknak készített illusztrációkat, majd a hetvenes és nyolcvanas években több népszerű mesehős történetét adaptálta diára. Így született a Harcsabajusz kapitány valamint a Harcsabajusz és a matrózmajom című szalagos diafilmnek. 1981-ben adták ki a Richly Zsolt által rajzolt A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mesét dián, a Lúdas Matyi történetét hét évvel később dolgozta fel.
1987-ben csatlakozott a Magyar Iparművészeti Főiskolán folyó animációs oktatásba. Oktatói, alkotói tevékenységének elismeréséül Kopek Gábor, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora Richly Zsoltnak 2008. november 14-én a Címzetes Egyetemi Tanár címet adományozta. Haláláig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen óraadó tanár, illetve „szabadúszó” rajzfilmrendező volt. A reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából Luther Márton életéről készített 10 részes filmet, amit a magyaron kívül számos egyéb nyelven vetítettek szerte a világon.
Egyik legkedveltebb rajzfilmfigurája szobor formájában vigyáz a városra.
(forrás: wikipedia)