Vizuál

Elhunyt Ian Holm, A gyűrűk ura és a Tűzszekerek sztárja

2020.06.19. 18:00
Ajánlom
A színész Parkinson-kórban szenvedett, hosszan tartó betegség után, 88 évesen távozott.

Mélységes szomorúsággal megerősítjük a hírt, hogy Sir Ian Holm ma reggel, 88 éves korában elhunyt"

- jelentette be a színész ügynöke. "Békésen távozott kórházban, családja körében" - tette hozzá. “Elbűvölő, kedves és lángolóan tehetséges volt - mindnyájunknak nagyon fog hiányozni.”

Sir Ian Holm hazájában elismert színpadi színész volt, itthon leginkább Zsákos Bilbó megformálójaként emlékszünk rá A Gyűrűk Ura-trilógiából, majd később, A hobbit filmes feldolgozásából. Utóbbi volt a vásznon megformált utolsó szerepe,

filmes karrierje azonban az 1950-es évekre nyúlik vissza és olyan meglepő címeket találhatunk a munkái között, mint a Brazil, a Meztelen ebéd, az Időbanditák vagy Az ötödik elem.

Androidtól Shakespeare-hősig széles skálán mozogtak a szerepei. 

bilbo2-175250.jpg

Az ötödik elem, Ian Holm, Bruce Willis és Mila Jovovic (Fotó/Forrás: port.hu)

Az 1981-es Tűzszekerekért jelölték a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjra is, végül azonban ez a szobor nem volt a film négy Oscarja között, a BAFTA-díjat viszont kapta ugyanebben a kategóriában. Sam Mussabini edző megformálása és a vele járó siker szinte predesztinálta a változatos mellékszereplők alkotta karrierre. Különösen azután, hogy

1976-ban hátat fordított a színpadnak, mivel olyan súlyos lámpaláza volt, hogy az már akadályozta a munkában.  

Holm 1931-ben született Essex-ben. Édesapja a West Ham Corporation pszichiátriai klinika intendánsa volt. Visszaemlékezéseiben gyermekkorát úgy jellemezte, mint "elég idilli állapot". Korán beleszeretett a színjátszásba, így a londoni Royal Academy of Dramatic Art-ról Statfordi Shakespeare Memorial Színházhoz szerződött.

1960-as alapítása óta tagja volt a Royal Shakespeare Company-nak.

1965-ös V. Henrik alakításáért elnyerte az Evening Standard legjobb színésznek járó díját. Harold Pinter Hazatérők című darabjában Lenny szerepét játszotta, amely otthon is számos elismerést hozott neki, majd a Broadwayre átköltöztetett verzióval Tony-díjat nyert. Végül a darab 1973-as filmfeldolgozásban is ő kapta a szerepet. Maga Pinter úgy nyilatkozott róla: "belebújt a cipőmbe és tökéletesen illik rá."

bilbo-175247.jpg

Zsákos Bilbó (Fotó/Forrás: port.hu)

Eugene O’Neill: Eljő a jeges (The Iceman Cometh) című darabjának előadásán, 1976-ban olyan erős lámpaláz tört rá, amitől teljesen összeomlott. "Egy sebhely az emlékezetemben, amely soha nem tűnik el" - mondta később az élményről. Ezt követően fordult a színpadtól a filmezés felé. Korábban is feltűnt néhány hazai gyártású moziban, de ezek a szereplések szórványosak voltak. A dolgok az után kezdtek begyorsulni, hogy 1979-ben Ridley Scott őt választotta Ash, az android szerepére a A nyolcadik utas: a Halál című mozijában. Ez olyan ismertséget hozott számára, amiről nem is álmodott - és a Tűzszekerek mellékszerepét is. 1997-ig nem is dolgozott színházban. Ekkor tért vissza Shakespeare-hez és a színpadhoz a londoni National Theatre Lear király előadásával. Egy évvel később lovaggá ütötték.

A látszólagos excentrikussága és harciassága olyan kvalitások voltak, amelyek tökéletesen passzoltak az emlékezetes mellékszerepekhez.

Terry Gilliam két filmjében is dolgozott: az Időbanditákban Napóleont alakította, a Brazilban pedig Mr. Kurtzmannt. Ő alakította Dr Willis-t a György királyban (1994) és Vito Cornelius-t Luc Besson sci-fi eposzában, Az ötödik elemben. Atom Egoyan 1997-es Eljövendő szép napok című filmjében azonban főszerepet kapott. A Russell Banks mű feldolgozásában ő alakította a simabeszédű nagyvárosi ügyvédet, aki meggyőzi a gyászoló szülőket, hogy együtt lépjenek fel a a gyerekeik halálát okozó buszbaleset miatt kártérítési perrel.

Meglepő módon nem Peter Jackson filmtrilógiájában alakította először Bilbót, hanem már 1981-ben ő kölcsönözte a hangját a hobbitnak A Gyűrűk Ura egy rádióadaptációjában.

1999-ben aztán új közönséghez jutott el a munkája a filmeposszal és az előzményfilmjeivel. 

A Tolkien feldolgozások közötti szünetben pedig - hála 2004-ben megjelent életrajzának - a nőcsábász jelző ragadt rá. Az írásban ugyanis részletesen feljegyezte számos házassága - harmadik felesége Penelope Wilton színésznő, a Downton Abbey Isobel Crawley-ja - és viszonya krónikáját. Negyedik felesége, illetve a korábbi kapcsolataiból született öt gyermeke gyászolja.

(via The Guardian, BBC)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Klasszikus

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál interjú

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Vizuál hír

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.
Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.