Vizuál

Elhunyt James Rado, a Hair egyik szövegírója

2022.06.23. 10:00
Ajánlom
Az amerikai színész, szövegíró 90 éves korában, kedd este, családja körében, szív- és légzőszervi leállás miatt halt meg New Yorkban – írta a Deadline.com Rado régi barátjára, Merle Frimark sajtósra hivatkozva.

James Rado barátjával és szerzőtársával, az 1991-ben elhunyt Gerome Ragnival írta a korszakalkotó Broadway-musical, a Hair (teljes címén: Hair, az amerikai törzsi szerelemrock-musical) szövegkönyvét és dalszövegeit, zenéjét a 2018-ban elhunyt Galt MacDermot szerezte.

Amellett, hogy a darab beemelte a Broadway főáramába a hatvanas évek ellenkultúráját, a dalok szinte mindegyike – köztük az Acquarius, a Let The Sunshine In, a Hair, az Ain't Got No/I Got Life, a Good Morning Starshine és az Easy To Be Hard – világsláger is lett.

Rado és Ragni fel is léptek az eredeti, 1968-ban a New York-i Broadway-n bemutatott darabban, Rado Claude-ot, Ragni Bergert alakította.

A következő évben Rado, Ragni és MacDermot Grammy-díjat kapott a musical zenéjéért.

GettyImages-932833048-095522.jpg

James Rado és Gerome Ragni 1968-ban (Fotó/Forrás: Larry Ellis / Getty Images Hungary)

A színész a kaliforniai Venice-ben James Alexander Radomski néven született, a New York állambeli Rochesterben és Washington fővárosban nőtt fel testvéreivel. Később a New Jersey-i Hobokenben telepedett le, ahol haláláig élt.

Merle Frimark szerint Rado tizenéves kora óta arról álmodozott, hogy egyszer ír egy Broadway-musicalt. A nagy elődök művein képezte magát, majd az egyetemen két darabhoz is dalokat. A katonaság után New Yorkba költözött és színésznek tanult. Négy énekessel együttest is alakított, majd apjától kért kölcsön 200 dollárt, hogy két dalukat fel tudják venni.

Öt évvel később debütált a Brodway egy színpadán, Lee Strasberg neves rendező egy színészosztályból választotta ki egy kisebb szerepre. Egy sor produkcióban játszott, itt ismerte meg Ragnit is, akivel gyorsan barátságot kötött.

1966-ban kezdtek dolgozni álmukon, egy musicalen, egy évvel később Hair címmel már elfogadható szövegkönyvük volt, de producerük még nem. Ragni egy vonatúton véletlenül Joseph Papp producerrel szemben kapott helyet, odaadta neki a Hair szövegkönyvét. MacDermot ekkor már javában írta a zenét – mesélte Frimark.

GettyImages-119003289-095539.jpg

James Rado 2011-ben (Fotó/Forrás: Astrid Stawiarz / Getty Images Hungary)

Papp meghallgatta a dalokat, és úgy döntött, a Hairrel nyitja meg újonnan alapított New York-i Shakespeare Fesztiválját. 1967. október 17-én mutatták be először Rado és Ragni darabát Gerald Freedman rendezésében, nyolc hétig játszották.

Ezután egy hónapra a Cheetah éjszakai klub vásárolta meg a produkciót, amely – új szereplőkkel és 13 új dallal – 1968. április 29-én végre a Broadway-n is debütált. 1750 alkalommal játszották. A darab meghódította a világ színpadait, a dalokból az eredeti Broadway-szereplőkkel készült album 13 hétig vezette a Billboard slágerlistáját.

A Milos Forman rendezte, Treat Williams, John Savage és Beverly D'Angelo főszereplésével forgatott filmváltozatot 1979-ben mutatták be.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Újabb nyolc lábnyomot helyeztek el a Halhatatlanok sétányán

Az idei évben újabb nyolc taggal bővült a Halhatatlanok Társulata. Az új Örökös Tagok lábnyomát szeptember 23-án helyezték el a Nagymező utca Operettszínház előtti részén, a Halhatatlanok sétányán.
Színház

„Amire visszanézek, az az életem” – Csomós Mari 80 éves

Ma ünnepli 80. születésnapját Csomós Mari színművész, Kossuth- és Prima Primissima díjas érdemes művész, a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki nem szívesen ad interjút. Egyik ilyen ritka alkalomból megjelent beszélgetéséből szemezgettünk.
Vizuál

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Tamás rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Klasszikus

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

A Samuel Beckett drámája nyomán született Fin de partie várva várt magyarországi premierje mellé most ajánlunk tíz másik Kurtág-művet is, melyek némi betekintést nyújtanak a kortárs magyar zene legendájának munkásságába.
Plusz

Ma indul a Múzeumok Őszi Fesztiválja

Az országos rendezvénysorozat idei koncepciója a tudomány és a technológia témaköreihez kapcsolódik. Másfél hónapon keresztül közel 130 múzeum részvételével több mint 700-féle program csalogat múzeumi látogatásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Rofusz Ferenc lesz a XV. kerület Hollywood-sorozatának következő vendége

A Csokonai Rendezvényházban minden hónap negyedik csütörtökén hallgathat meg előadásokat Hollywood legendás magyarjairól. Az előadások ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. 
Vizuál ajánló

Latin-Amerika legjobb filmjei érkeznek az Urániába

Argentína, Brazília, Ecuador, Kolumbia, Peru és Venezuela filmjei mutatkoznak be a magyar közönségnek a 2. Latin-Amerikai Filmnapok során. A kínálat a politikai thriller műfajától a vígjátékon át a zenés dokumentumfilmig ível.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Tamás rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Vizuál hír

A fotózás Oscarjához kapcsolódó rangos elismerésben részesült a Fidelio állandó vendégszerzője

Hegedűs Ákos (morpho) Chicks (Csajok) című képét ismerték el az IPA döntnökei a professzionális kategóriában.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Bye bye, Szása!

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi szovjet laktanyában szerzett élményeit eleveníti fel.