A Mindörökké Batman, valamint a Batman és Robin rendezője 80 évesen, New Yorkban hunyt el hétfőn rákbetegségben - közölte szóvivője.
Schumacher 1939. augusztus 29-én született New Yorkban svéd-zsidó édesanyától, tősgyökeres amerikai édesapától. Tanulmányait a Parsons School for Design művészeti iskolában végezte, divattervezőként kezdett dolgozni. Figyelme hamar a filmszakma felé fordult, Los Angelesbe költözött, ahol jelmeztervezőként helyezkedett el. A hetvenes években forgatókönyvírói munkákat kapott. Első filmes rendezése, a Csökke-nő nem aratott osztatlan sikert a kritikusok körében, de megalapozta hollywoodi karrierjét.
Amerikában a Szent Elmo tüze (1983) egy egész generáció számára lett meghatározó film a fiatalok számára.
Emellett sztárrá avatta a filmben szereplő - részben még ismeretlen - színészeket, mint Emilio Estevez, Rob Lowe, Andrew McCarthy, Demi Moore, Judd Nelson vagy Andie MacDowell.
Az 1987-es Az elveszett fiúk a vámpír mítoszt dolgozza fel egészen új szemszögből. Egy kisvárosba költöző család és kamaszfiuk szembesül azzal, hogy a városkában garázdálkodó tinédzserbanda valójában vámpírokból áll. A bandavezér szerepében Kiefer Sutherland alakított emlékezeteset.
Az önmagukon kísérletező orvostanhallgatókról szóló Egyenesen át (1990) szintén sztár színészgárdával készült: Kiefer Sutherland partnerei ezúttal Julia Roberts, Kevin Bacon és Oliver Platt voltak. A filmből 2017 forgattak remake-t, amely azonban nem nyerte el a kritikusok tetszését.
A 90-es évek végén és a 2000-es évek elején ezt követően forgatott munkái - az Összeomlás (1993), Az ügyfél (1994), a Ha ölni kell (1996), a Hibátlanok (1999), a 8 milliméter (1999), a Tigrisek földjén (2000), a Rossz társaság (2002) - nem keltettek különösebb visszhangot - ellentétben a Batman-adaptációival. Schumacher Tim Burtontől vette át a képregény-feldolgozások folytatását.
Az 1995-ben mozikba kerülő Mindörökké Batman és az 1997-es Batman és Robin azonban a nézők és a szakma egybehangzó véleménye szerint olyan rémesen sikerültek,
hogy a készítők közül többen bocsánatot kértek a nézőktől - Schumacher - vagy kijelentették, hogy hiba volt elvállalni a szerepet - George Clooney. A közvélekedés szerint a rendező meggyilkolta a Batman-franchise-t, amit aztán 2008-ban A sötét lovaggal teljesen új alapokra épített újjá Christopher Nolan.
A fülke (2002) jobb fogadtatásban részesült, a hatalmas költségvetéssel készülő, látványos Az operaház fantomja (2003) azonban ismét a kritikusok élcelődésének céltáblájává vált. A 2011-es Túszjátszma után nem rendezett több filmet. A Netflix számára 2013-ban ő forgatott két epizódot a Kártyavár című kultikus sorozatból.