Kiss Imre 1956. május 6-án született Budapesten. 1984-ben diplomázott az ELTE BTK régészet-sémi filológia szakán, majd húsz éven át az üzleti életben dolgozott külkereskedőként, marketingesként és HR-vezetőként.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum élére 2004-ben nevezték ki,
az intézményt tizenhat éven át vezette.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közleménye kiemeli, Kiss Imre a közgyűjteményi szakma első menedzser múzeumigazgatójaként sikeresen állította új pályára az országos gyűjtőkörű múzeumot.
Számos kiállítás és kiadvány fűződik a nevéhez, gazdag kulturális kínálattal (KULTEA) bővítette az intézmény portfólióját. Munkatársaival együtt tudatosan és sikeresen alakított ki egy modern szemléletű történeti múzeumot, amelynek társadalmi beágyazottsága minden tekintetben példaértékű és követendő – írták.
Kiss Imre magas színvonalú és elkötelezett muzeológiai, tudományos és kultúraközvetítői tevékenysége, valamint közel másfél évtizedes, példaértékű szakmaisággal végzett igazgatói munkássága elismeréseként 2012-ben átvehette a Podmaniczky-díjat,
majd 2020-ban, nyugdíjba vonulása évében, megkapta a Móra Ferenc-díjat,
az egyetlen, célzottan a muzeológusoknak adományozható, legmagasabb állami szakmai kitüntetést.
Munkásságát a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 2022-ben Éri István-díjjal ismerte el. Ezt minden évben az a szakember nyeri el, aki hosszabb távon kiemelkedő és hatásában jelentős tevékenységet folytat, lényegesen hozzájárulva a magyar múzeumügy fejlesztéséhez. 2014-ben pedig a Pulszky Társaság a Kiss Imre által vezetett intézménynek adományozta az Év múzeuma díjat.
Kiss Imre a magyar játékkultúra gyűjtéséért, megőrzéséért, valamint az intézményfejlesztés elkötelezett művelőjeként 2022-ben a Kiss Áron Magyar Játék Társaság Pro Ludo díjában részesült.
Ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat a téma érzékenysége miatt.
Fejléckép: Kiss Imre (Fotó/Forrás: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum)