A Nemzet Művésze címmel kitüntetett alkotót a HVG cikke szerint egy ideje kórházban kezelték, ahol szeptember 19-én érte a halál. Sajdik Ferenc halálhírét Pápai Gábor karikaturista jelentette be Facebook-oldalán.
Sajdik Ferenc 1930. augusztus 21-én született a németországi Neuenhagen bei Berlinben. Édesanyja balerina, édesapja, Sajdik Sándor sikeres zsoké volt. Elemi iskoláit Görögországban kezdte, aztán a polgárit már Dunakeszi-Alagon folytatta. A Török Pál utcai Iparrajziskolában, majd a Grafikai Ipariskolában kezdett intézményesen rajzolni. 1955-ben tördelőként került a Rádió- és Televízióújsághoz, tíz év múlva a fénykorában 650-680 ezer példányban megjelenő Ludas Matyi munkatársa lett, és maradt egészen a lap megszűnéséig.
Karrierje során 200-250 könyvet illusztrált, emellett pedig közkedvelt animációs alkotások fűződnek a nevéhez. Csukás István meseíróval olyan halhatatlan rajzfilmfigurákat teremtettek együtt, mint Radírpók, Festéktüsszentő Hapci Benő, A nagy ho-ho-horgász vagy Gombóc Artúr. Nevéhez fűződik a tévétorna főcíme, az 1977-es reklámfilmszemlén különdíjat kapott bontottcsirke-reklámfilm, és
az ő grafikai tervével készült 1981-ben Vajda Béla Moto perpetuo című Arany Pálma-díjas animációs kisfilmje.
Sajdik Ferenc élete végéig alkotott, az utóbbi évtizedekben a táblaképek festése lett a fő területe. Magyarországon és számos európai városban volt csoportos és önálló kiállítása. A tervei alapján készült Pom Pom-játszóteret adtak át 2014-ben az I. kerületi Naphegy téren a Csukás István-féle Pom Pom-mesék figuráiból, díszleteiből.
Munkásságát 1977-ben Munkácsy Mihály-díjjal, 1984-ben Szép magyar könyv grafikai díjjal, 1988-ban érdemes művész címmel ismerték el. 2006-ban Budapest díszpolgára lett, 2012-ben Prima Primissima Díjat kapott. 2013-ban Kossuth-díjjal tüntették ki azonnal felismerhető, egyedülálló stílusú rajzaiért, kedvesen groteszk, esendő, összetéveszthetetlen karakterű figuráiért, portréiért, nagy sikerű, mára legendává vált rajzfilmjeiért és könyvillusztrációiért, páratlan életművéért. 2014-ben Hazám-díjban, 2017-ben Magyar Örökség Díjban részesült. 2018-ban Dunakeszi díszpolgára lett, 2023-ban a Nemzet Művésze díjjal tüntették ki.
Sajdik Ferenccel 2023-ban készített interjút az MMA.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.
Fejléckép: Sajdik Ferenc (fotó/forrás: Nyirő Simon / MMA)
hírlevél













