A népszerű gerillaszobrász alkotásaival lépten-nyomon találkozhatnak Budapest utcáin a szemfülesebbek, az apró szobrocskák ugyanis olyannyira megbújnak a város forgatagában, hogy gyakran csak véletlenül botlanak beléjük a járókelők.
Egy-egy új alkotást rendre a közösségi oldalán oszt meg a művész, most is így tett, a poszt szövegben pedig csak ennyi szerepel:
14 karát.
Persze, hamar összeáll a kép: Rejtő Jenő A tizennégy karátos autó című regényéről van szó, amelyet 1940-ben adtak ki először. 2018-ban már elkészítette Kolodko Mihály a 14 karátos autó szobrát, amelyet Rejtő szülőháza közelében, egy kőpárkányra installált. Akkor a bronz alapanyagot néhány helyen szimbolikus, időtálló aranyozással látott el. Most viszont egy feltűnően csillogó alkotás született meg, egy arany kisautó, amely egy műhelysatun robog el éppen, aranyszínű füstöt húzva maga után. A satu pofái közé a szóban forgó Rejtő-kötet került, az első fejezetnél kinyitva, amely így kezdődik:
„Gorcsev Iván, a Rangoon teherhajó matróza még huszonegy éves sem volt, midőn elnyerte a fizikai Nobel-díjat. Ilyen nagy jelentőségű tudományos jutalmat e poétikusan ifjú korban megszerezni példátlan nagyszerű teljesítmény, még akkor is, ha egyesek előtt talán szépséghibának tűnik majd, hogy Gorcsev Iván a fizikai Nobel-díjat a makao nevű kártyajátékon nyerte el, Noah Bertinus professzortól, akinek ezt a kitüntetést Stockholmban, néhány nappal előbb, a svéd király nyújtotta át, de végre is a kákán csomót keresők nem számítanak; a lényeg a fő: hogy Gorcsev Iván igenis huszonegy éves korában elnyerte a Nobel-díjat.”
Azt még nem tudni, milyen céllal készült az autócska, találkozhatunk-e vele vagy sem. Ha így lenne, biztosan hamar lennének, akik ezt is „örökbe fogadnák”, ahogy azt több más Kolodko-minivel is rendszeresen teszik, télvíz idején például felöltöztetik őket otthon készített ruhácskákba, mint arról ebben a cikkben írtunk.
További Kolodko-szobrokat itt talál.
Fejléckép forrása: Kolodko Art