Vizuál

Elindult az #otthonunkműtárgya kezdeményezés

2020.03.29. 15:25
Ajánlom
A képzőművészettel nemcsak a galériákban, múzeumokban, hanem otthonainkban is találkozhatunk. A MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. az #otthonunkműtárgya hashtag alatt futó kezdeményezésével arra kéri kortárs közönségét, hogy mutassák meg, milyen festményekkel, szobrokkal, műalkotásokkal veszik körbe magukat az otthonaikban.

A MANK szeretné felhívni a figyelmet arra, mennyire fontos a mindennapi környezetünk, az, hogy milyen alkotások vesznek minket körül minket a hétköznapokban. A jelenlegi járványügyi vészhelyzetben felértékelődnek ezek az alkotások, éppen ezért a MANK naponta igyekszik bepillantást engedni az otthoni „műgyűjteményekbe”, de saját műtárgyállományát is szeretné a kezdeményezéssel megismertetni. Egyúttal

mindenkit arra buzdít, hogy töltsék fel saját közösségi felületeikre ezeket az alkotásokat néhány mondat társaságában, amelyben arra világítanak rá, mit is jelent az Önök számára az adott alkotás,

vagy akár el is küldhetik azokat a MANK számára. A felületen már most láthatóak többek büszkeségei, például Korniss Dezső vagy éppen Deim Pál egy-egy munkája.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

#otthonunkműtárgya Orosz István: Tovaris konyec (1989) Krizbai Gergely „Krizbo” grafikus küldte el nekünk otthona egyik kincsét! "Elsőéves egyetemista voltam Sopronban, amikor Orosz István, aki akkor grafikára tanított, azt a feladatot adta, hogy értelmezzünk újra egy általunk szabadon választott plakátot. Pimasz módon azt találtam ki, hogy az ő egyik plakátját fogom átdolgozni: milyen mókás lenne, ha a hátat fordító katona valójában a Head and Shoulders samponját reklámozná. A feladathoz egy nagy felbontású reprodukcióra volt szükségem – viszonylag rövid keresés után találtam is egyet! A kép egy Vatera aukcióból származott, ami meglepő módon még aktív volt! Egy olyan eladó rakta fel, aki annak idején ezeket a plakátok ragasztotta: nagy ravaszul elrakott belőle párat – azóta olykor elad belőle egyet-egyet. Ez volt az utolsó. Természetesen lecsaptam rá! Valamivel később alkalmam nyílt megkérni a Orosz tanár urat, hogy írja nekem alá a plakátot, így lett eredeti "Tovaris konyec" plakátom, ami azóta is az éppen aktuális albérletem egy olyan falán lóg, ahol rá tudok nézni munka közben. Mellette, már-már hagyományosan egy eredeti Szárnyas Doboz lóg: tiszta street-art múzeum! Óriások munkái alatt van szerencsém a saját rajzaimat kapargatni!" Most, hogy többségünk otthon tölti a hétköznapjait, különösen fontos a mindennapi környezetünk, hogy milyen alkotások vesznek minket körül! ???????? Használjátok az #otthonunkműtárgya hashtaget, és mutassátok meg ti is az otthonaitokban lévő műtárgyakat! #art #maradjotthonalkotni #művészet #alkotás #otthon #otthonunkműtárgya #szentendreofficial

@ mank_nonprofit_kft által megosztott bejegyzés,

A szervezet egy másik kezdeményezése a #maradjotthonalkotni hashtag alkalmazásával főként

a fiatal művészekre kívánja felhívni a figyelmet, akik egy-egy videóban saját alkotói műhelyükbe engednek bepillantást,

megmutatják, min dolgoznak jelenleg, illetve hogyan érinti őket és művészetüket a járványügyi helyzet. A művészek ugyanis otthon is művészek, folytatják a munkát, és ebbe az izgalmas miliőbe most mi is betekinthetünk – vallja a MANK, amelynek feladata az alkotóművészet sokoldalú támogatása, a művészi alkotótevékenység hátterének minél szélesebb körű biztosítása.

 

Kiállításait is szeretné elérhetővé tenni a MANK a járványügyi helyzetben, így a MANK Galériában rendezett Richter Sára kiállítás anyagát virtuálisan teszi elérhetővé március 26-tól honlapján. A Kötelék című kiállításon Richter Sára textilművész különleges gondolati és képi világot teremt rusztikus, régi vásznain.

Alkotásai életről, kötődésekről, családról, női és férfi szerepekről, a korról, amelyben élünk, a körülöttünk lévő környezet változásáról szólnak.

Nemcsak üzeneteikben, hanem látványukban is egyedülállóak a munkái, a művész textiljei ugyanis nem hagyományos kézimunkák, sokkal inkább fonállal „rajzolt” és növényi festékkel színezett képekkel, hímzett vagy pecsételt szövegekkel és jelképes erejű tárgyakkal megjelenített tartalmak művészi ábrázolásai.

(Címlapkép: Deim Pál: Életfa (2007) Deim Balázs, a festőművész unokája küldte el a képet, amelynek a hátoldalán a következő olvasható: “Balázs unokámnak! “Érettségid” alkalmával, sikeres életutat kívánva szeretettel emlékül’ - Papi - 2007. június 19.”)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: „szúkelzsemel”

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a kairói tevepiacon tett, örkényien groteszk látogatását idézi fel. 
Vizuál hír

Több mint háromszáz filmet neveztek a 44. Magyar Filmszemlére

„Örömteli ez a nagy érdeklődés, mert azt mutatja, hogy minden filmes műfajban születnek új alkotások és bíztató, hogy sok a jelentkezők között a pályakezdő filmes” – fogalmazott a szemle igazgatója a rekordszámú nevezés kapcsán. 
Vizuál ajánló

„Benned is rejlik egy film” – üzeni nekünk Cserhalmi György a BIDF plakátján

Január 25. és február 2. között rendezik meg a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált (BIDF), amely során tizenegy városban hatvan filmmel és csaknem kétszáz vetítéssel várják az érdeklődőket.
Vizuál hír

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Vizuál ajánló

Gazdag Gyula klasszikusával folytatódik a Filmrendezők Klubja

December 16-án a Hol volt, hol nem volt című 1986-os film kerül terítékre a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének mesterkurzusán. A vetítést követően a közönség ezúttal is beszélgetést hallgathat meg a rendezővel a Művész Moziban.